Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Formy kultu Matki Bożej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 9465 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 MOSTKIEWICZ ELŻBIETA

FORMY KULTU MATKI BOŻEJ - RYS HISTORYCZNY

Kult liturgiczny – święta Maryjne
Głównymi formami kultu Matki Bożej są przede wszystkim kult liturgiczny, oddawany matce Najświętszej w liczne święta Maryjne wtkane niby błyszczące szlachetne kamienie w rok kościelny. Kult jej obrazów, świadczących o różnych ujęciach , o bogactwie i pięknie Matki Chrystusa; poza tym nabożeństwa - majowe różaniec, godzinki. Każdy wiek, każdy naród ma swoje formy czczenia Bogarodzicy.

Kult obrazów
Obraz jest znakiem, symbolem. Szacunek dla obrazu świadczy o przywiązaniu do osoby, którą obraz przedstawia, „Kto czci obraz, czci w nim przedstawioną osobę”
Należy wiedzieć, że obrazom należy się veneratio, a nie adoratio (należy się cześć, a nie adoracja).
Nie posiadamy ani obrazu, ani dokładnego opisu zewnętrznego wyglądu NMP, któryby pochodził z czasów Jej życia. Znany jest nam Jej charakter, dusza, Jej obraz duchowy. Dlatego każda epoka i każdy naród ujmował jej obraz w swoisty sposób. Ubierał Jej charakter, godność, świętość w szaty ludzkiej osoby swojego czasu. Każdy obraz zawiera cząstkę Jej wewnętrznego piękna. Każdy obraz Maryjny zasługuje na cześć, a szczególnie ten, który najbardziej przemawia do serc wiernych danego terenu, który jest związany z historią kraju, narodu, obraz czczony od długich pokoleń, przed którym się modlili praojcowie. Stąd jest rzeczą zrozumiałą, że naród polski z tak serdecznym przywiązaniem czci obraz Pani Jasnogórskiej, znak wiary od wieków , ostoję jedności narodowo- religijnej w okresach upadku więzi państwowo – politycznej i zagrożenia religijnego.

Nabożeństwo majowe
Nabożeństwo majowe powstało w pierwszej połowie XVIII w. we Włoszech, choć pewne ślady kultu Matki Najświętszej jako Królowej Majowej spotyka się w wiekach średnich. Najstarsze modlitewniki Maryjno – majowe napisali Jezuici Włoscy w latach 1725 – 1758. W 1813 roku odprawiane już było nabożeństwo majowe w kościołach Rzymu. Rozpowszechnianiem nabożeństwa zajęli się Jezuici i Marianie. Od połowy XIX wieku odprawiane jest w Polsce.
Miesiąc maj , miesiąc wiosny, miesiąc nowego życia , został cały poświęcony Matce Najświętszej. Ona jest wiosną, początkiem nowego rodzaju ludzkiego, nowego ludu Bożego, o Niej śpiewamy: „Cała piękna jesteś o Maryjo i żadnej zmazy nie ma w Tobie”. Każda wiosna mówi o Niej, piękno wiosennej przyrody przypomina Jej piękno i nasze zadanie pójścia jej śladami
Na nabożeństwo majowe składają się zwykle pieśni Maryjne, litania loretańska, czytanka lub przemówienie, modlitwy. Nabożeństwo to odprawiane jest w kościołach, przy figurach i krzyżach.

Nabożeństwo różańcowe
Zwyczaj powtarzania określonych formuł modlitewnych sięga czasów starożytności chrześcijańskiej, spotyka się go również w innych religiach. W celu liczenia określonych modlitw odkładano kamyczki lub ziarenka. Tak czynili pustelnicy. W IV wieku w Egipcie rozpowszechnił się zwyczaj odmawiania 50, 100, 150 razy „Ojcze nasz”, od XII – XIII wieku w tej samej ilości „ Zdrowaś Maryjo , Matko Boża”. W ten sposób powstawała nowa modlitwa, która zastępowała psalmy, przy czym zaczęto posługiwać się perłami nawieszanymi na sznurku. W XIV wieku zaczęto łączyć określoną liczbę modlitw z rozważaniem życia Jezusa i Maryi ( od zwiastowania do sądu ostatecznego). Ojcowie Dominikanie zakładali liczne bractwa różańcowe (pierwsze zatwierdzenie papieski datuje się na 1479 rok), różaniec stał się powszechną modlitwą chrześcijan. Odmawiali go papież, biskupi, królowie i magnaci oraz rzesze ludu. Papież Leon XIII w 1883 roku wprowadził przez cały październik odmawianie różańca.
Modlitwa różańcowa w Polsce jest bardzo rozpowszechniona. Różaniec to szkoła wiary, rozmyślania, pobożności, świętości, zwycięskiej nadziei i chrześcijańskiego życia. Różaniec to modlitewna forma Dobrej Nowiny, o przyjściu, Męce i zwycięstwie Chrystusa. Różaniec podaje centralne prawdy i historyczne fakty. Śledzimy życie, Mękę i zwycięstwo Pana Jezusa oczyma NMP, bliskiego świadka tych wydarzeń: całe Jej życie poświęcone jest Jezusowi, dla Niego pracuje, poświęca się, z Nim cierpi, z Jego zwycięstwa się cieszy, w Jego uwielbieniu bierze pełny udział , przez Wniebowzięcie i koronację na Królową Nieba i Ziemi.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie