Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Istota metody projektów

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1706 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Słowo projekt oznacza metodę pracy o zaplanowanym charakterze i jasno określonych celach realizowaną przez określone osoby. Tak rozumiane pojęcie projektu przeniesione zostało do edukacji i przyjęło się na określenie metody nauczania, nazwanej metodą projektów. W tym ujęciu projekt, oznacza „duże zadanie realizowane samodzielnie przez uczniów, a przygotowane i koordynowane przez nauczyciela. Najczęściej ze względu na swój rozmiar jest ono realizowane w dłuższym okresie czasu (kilka tygodni, semestr) mogą być także indywidualne. Ważnymi założeniami tej metody jest to, aby projekty miały charakter interdyscyplinarny, czyli integrujący wiedzę przekazywaną w ramach różnych przedmiotów nauczania oraz, aby większość decyzji związanych z realizacją projektu uczniowie podejmowali samodzielnie.

II. Fazy w metodzie projektów


W metodzie projektów występują określone fazy:
Etap wstępny
1. Planowanie projektów przez nauczyciela
2. Zainicjowanie projektów


Etap właściwy


1.Wybór i formułowanie tematów, określenie celów.
2.Analiza warunków realizacji projektu.
3.Planowanie i organizacja działań.
4.Przygotowanie do realizacji, spisanie kontraktu
5.Realizacja
6.Opracowanie projektu
7.Prezentacja
8.Ocena projektu

Planowanie projektów przez nauczyciela

W opracowaniu planu wdrożenia metody projektów ważną sprawą jest analiza treści programowych i możliwość ich realizacji. Bardzo ważnym zadaniem jest także integracja treści pozostałych przedmiotów wyróżnionych do realizacji metodą projektów.
Zainicjowanie projektów


Istotnym czynnikiem decydującym o powodzeniu projektu jest umiejętne jago zainicjowanie. Należy przekazać uczniom podstawowe informacje na temat istoty projektu i charakteru nauczania tą metodą oraz zainspirować uczniów do realizacji projektów. Od umiejętności zainteresowania uczniów projektami, wzbudzenia w nich motywacji, zaangażowania zależą w dużej mierze efekty końcowe.


Wybór i sformułowanie tematów, określenie celów


Najbardziej typowe sposoby poszukiwania tematów:
- Nauczyciel wraz z uczniami w trakcie burzy mózgów poszukuje tematów projektów. Uczniowie samodzielnie wybierają projekty do realizacji.
- Nauczyciel określa w sposób ogólny merytoryczne ramy projektu, a uczniowie sami w obrębie tych ram wybierają szczegółowe tematy.
- Nauczyciel sam określa pewną pulę tematów, natomiast uczniowie podzieleni na grupy wybierają jeden z nich.
- Wszystkie grupy realizują ten sam temat określony przez nauczyciela. Od uczniów zależy forma realizacji.


Analiza warunków realizacji projektu


Analiza realizacji projektu powinna dostarczyć odpowiedzi na pytanie, czy jesteśmy w stanie go zrealizować. Jakie warunki merytoryczne i materialne muszą być spełnione oraz w jaki sposób i gdzie realizować projekt.


Przygotowanie do realizacji, spisanie kontraktu


W celu nadania rangi wybranemu projektowi spisuje się kontrakt, jego przygotowanie nalezy do zadań nauczyciela. Kontrakt powinien zawierać wszystkie informacje, które są niezbędne uczniom, aby mogli wykonać swoją pracę, czyli przygotować i zaprezentować projekt.


Realizacja projektu


Uczniowie wykonują projekt samodzielnie. Zadaniem nauczyciela jest stworzenie im warunków do wykazania się inicjatywą i twórczą inwencją, udzielenie konsultacji.


Prezentacja projektu


Prezentacja jest finalnym etapem pracy uczniów podczas którego muszą oni zaprezentować innym własną interpretację swojego tematu. Bardzo ważne stają się tutaj ich umiejętności wyboru i syntezy informacji, które poznali w trakcie wielotygodniowej pracy. Formę prezentacji powinni wybrać wykonawcy projektu.

Przykłady prezentacji:
- wystawa prac wykonanych przez uczniów
- inscenizacja
- wykład
- prezentacja modelu
- książeczki, broszury


Ocena projektu


Kryteria oceny i jej forma powinny być zawarte w kontrakcie. Ich znajomość przez uczniów jest czynnikiem wpływającym na jakość pracy. Ocena projektu może być dokonana przez nauczyciela, może wystąpić samoocena uczniów oraz ocena przez uczniowski zespół oceniający.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie