Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Integracja na sportowo

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 891 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Uczniowie naszej szkoły, Zespołu Szkół Nr 11 dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim, od lat uczestniczą w imprezach integracyjnych o charakterze sportowym, plastycznym, wokalnym i innych. Tego typu spotkania przynoszą niewątpliwe korzyści każdej stronie, osobom niepełnosprawnym dają możliwość wiary we własne siły i umiejętności, osobom pełnosprawnym dają okazję do poznania problemów, z jakimi borykają się ich rówieśnicy.
Rok 2003, Rok Niepełnosprawnych, obfitował w różnorodne imprezy integracyjne. Były wśród nich takie, które mają swoje stałe miejsce w kalendarzu imprez Miejskich Domów Kultury i Bibliotek Publicznych, Szkół i Ośrodków Opiekuńczo – Wychowawczych oraz takie, które zostały zorganizowane okazjonalnie.
We wrześniu 2003 roku grupa 12 uczniów naszego Zespołu wraz z Naczelnikiem Wydziału Edukacji Panem Mieczysławem Żyrkiem oraz dwójką opiekunów – Beatą Huczyńską i Marcinem Zdebikiem wzięła udział w Lekkoatletycznej Olimpiadzie Sportowej w mieście Miszkolc na Węgrzech. Chcielibyśmy podzielić się naszymi wrażeniami z wyjazdu na Węgry, który zorganizowano z inicjatywy Sportowej Federacji Węgrów z Upośledzeniem Umysłowym w związku z obchodami Międzynarodowego Roku Osób Niepełnosprawnych.
Igrzyska były w zamyśle i wykonaniu organizatorów imprezą integracyjną, w której wzięli udział zawodnicy z różnym stopniem upośledzenia umysłowego. Dumne spojrzenia dzieci i radość wymalowana na ich twarzach po udanych występach, okrzyki zadowolenia po ceremonii wręczenia medali i wszechobecne słowa otuchy oraz pocieszenia wypowiadane lub okazywane „na migi” swoim kolegom i rywalom były potwierdzeniem celowości zorganizowania tego typu imprezy.
Pełna integracja połączona z nawiązaniem bliższych znajomości miała miejsce po Igrzyskach. Zabawa przy muzyce, prezentacja umiejętności wokalno – muzycznych, udział w loterii fantowej były zdecydowanie niepowtarzalną okazją do sprawdzenia swoich zdolności w porozumiewaniu się bez słów. Okazało się, że, gdy są chęci do zabawy i dopisuje humor, brak znajomości języka nie jest przeszkodą we wspólnym, radosnym spędzeniu czasu.
Dzieci i młodzież niezależnie od miejsca zamieszkania i języka jakim władają, przeżywają takie same problemy i mają podobne marzenia jak ich rówieśnicy z odległych miejsc. Wyjazd na Węgry nie był jedyną imprezą sportowo – integracyjną, w której brali udział uczniowie Zespołu Szkół nr 11. W roku szkolnym 2003/2004 odbyły się m.in. Środowiskowy Turniej Tenisa Stołowego zorganizowany m.in. przez Zespół Szkół nr 11, Mistrzostwa w Pływaniu o Puchar Prezydenta miasta Katowice, Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej dla uczniów uczęszczających do szkół na Załężu oraz „Załęska Biesiada” organizowana przez parafię św.Józefa mająca charakter festynu rekreacyjnego.
Tego typu imprezy integracyjne w jakich uczestniczyliśmy z naszymi uczniami są doskonałą okazją do uświadomienia młodym, niepełnosprawnym zarówno fizycznie jak i psychicznie, jednostkom, że niczym nie różnią się od innych młodych ludzi.
Wiara w siebie, pomagająca osiągać sukcesy, potrzebna jest każdemu człowiekowi, a w otaczającej nas społeczności są tacy, którzy potrzebują pomocy innych ludzi by uwierzyć we własne możliwości i odnaleźć swoje miejsce w tłumie. Naszym wychowankom dano tym razem szansę na arenie międzynarodowych Igrzysk, a Oni tę szansę wykorzystali doskonale. Wrócili do kraju z czterema medalami – dwoma złotymi i dwoma brązowymi, z Pucharem zdobytym dla szkoły oraz z przekonaniem, że warto wytrwale pracować by na chwilę stać się bohaterem i stanąć na podium.

Beata Huczyńska i Marcin Zdebik
Zespół Szkół Nr 11 Katowice

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie