Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Co to jest prawo i kto ponosi przed nim odpowiedzialność?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1551 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Ttreści:
- pojęcie prawa i jego źródła
- norma moralna a norma prawna
- odpowiedzialność moralna za czyn


Cele ogólne:
- wprowadzenie pojęcia prawo, prawo moralne, prawo boże (naturalne), prawo stanowione
- wskazanie uczniom znaczenia prawa w społeczeństwie - prawo regulatorem życia społecznego
- uświadomienie uczniom, że odpowiedzialność ponosimy jedynie za czyny w pełni wolne i świadome
- uświadomienie uczniom konieczności przestrzegania norm prawnych
- doskonalenie umiejętności posługiwania się leksykonami, encyklopediami, słownikami


Cele szczegółowe:
Po zakończonej lekcji uczeń
- rozumie i stosuje w języku czynnym pojęcia prawo, prawo naturalne, kodeks, prawo stanowione
- wie skąd pochodzą normy prawne
- potrafi w konkretnej sytuacji ocenić czy osoba popełniająca czyn ponosi za niego pełną, ograniczoną czy nie ponosi odpowiedzialności
- potrafi hierarchizować wartości, normy prawne
- rozumie, że normy prawne stanowione są dla dobra człowieka, w celu wprowadzenia ładu, porządku w życiu społecznym

Metody pracy z uczniami:
- pogadanka
- kula śniegowa
- burza mózgów
- praca z tekstem
- dyskusja
- drama

Formy pracy:
- praca parami
- praca w grupach


Środki dydaktyczne:
- Encyklopedia powszechna PWN
- Słowniki języka polskiego
- Leksykony
- Duży arkusz papieru (tablica)
- Karta do ewaluacji (załącznik nr 2)

Czas: 45 minut (jedna jednostka lekcyjna)

Tok lekcji:

1. Powitanie uczniów, krótka pogadanka wstępna, w której nauczyciel wskazuje różne sytuacje, w których możemy się spotkać ze słowem „prawo” np. prawa ucznia, prawa człowieka, prawo karne, państwo prawa, łamanie prawa itp.

2. Nauczyciel prosi uczniów, aby na podstawie posiadanej wiedzy spróbowali w parach podać krótką definicję prawa, następnie uczniowie pracują nad pojęciem prawa w zespołach cztero i ośmio osobowych. Po zakończeniu pracy zespoły przedstawiają wyniki pracy

3. Uczniowie otrzymują słowniki, leksykony i encyklopedie i mają odszukać definicji prawa i zweryfikować efekty swojej pracy z odnalezionymi definicjami. Podsumowanie ćwiczenia, zapisanie na tablicy krótkiej wybranej przez uczniów definicji prawa.

4. Nauczyciel prosi, aby metodą burzy mózgów uczniowie podali skąd pochodzą normy regulujące nasze postępowanie (uczniowie powinni wskazać dekalog, normy stanowione przez Kościół, normy ustanawiane przez rodziców, środowisko, prawo państwowe, reguły w sporcie i inne). Wyniki pracy zapisywane są na tablicy.

5. Nauczyciel prosi, aby uczniowie wskazali normy najważniejsze, ponadczasowe, obowiązujące niezależnie od kręgu kulturowego. Uczniowie kierowani przez nauczyciela powinni wskazać dekalog jako prawo Boże (naturalne). Uczniowie z nauczycielem dokonują rozróżnienia na prawo Boże i prawo stanowione jako zespół norm szczegółowych zależnych do czasu, miejsca, warunków stanowienia.

6. Nauczyciel proponuje kolejne ćwiczenie, chętni uczniowie odgrywają krótkie scenki metodą dramy. Uczniowie otrzymują ogólne wskazówki, co do swoich ról, mogą dodawać dodatkowe argumenty.

Nauczyciel: Wyobraźmy sobie zwykłą lekcję, na początku, której nauczyciel sprawdza wykonanie zadania domowego, na pytanie
- Kto nie odrobił pracy domowej zgłasza się 3 uczniów

1 uczeń stwierdza, że nie zdążył bo po lekcjach siadł już do zadania, spotkał kolegów i poszedł grać w piłkę, przyszedł do domu już miał się brać do nauk, ale zaczął się właśnie ciekawy film a wieczorem chciał chwilę pograć w gry komputerowe, a kiedy matka wreszcie go zawołała okazało się, że jest tak późno, że już nic nie zdąży zrobić

2 uczeń oświadcza, że nie przygotował się, bo zaraz po powrocie do domu musiał pomóc rodzicom w pracach polowych skończył dopiero wieczorem i nie miał już siły w nocy odrobić zadania

3 uczeń usprawiedliwia się, że jest dziś dopiero pierwszy dzień po ponad tygodniowej nieobecności, nie wiedział o wypracowaniu domowym.

Po odegraniu scenki nauczyciel prosi uczniów o krótką ocenę postępowania przedstawionych postaci i wskazanie z uzasadnieniem, który z uczniów powinien otrzymać ocenę niedostateczną.

7. Nauczyciel pyta uczniów kiedy w oparciu o przedstawione scenki i sądy prezentowane po ich zakończeniu możemy mówić o pełnej odpowiedzialności człowieka za jakiś czyn. Uczniowie w wyniku dyskusji powinni dojść do wniosku, że pełną odpowiedzialność może ponosić jedynie osoba, która była w pełni świadoma tego, co robi, nie miała żadnych przeszkód.


8. Nauczyciel rozdaje uczniom podzielonym na grupy kartę z opisem różnych przykładowych sytuacji (Załącznik nr 1) i prosi o ich ocenę, w której z nich sprawca powinien ponieść pełną odpowiedzialność, a w których nie i dlaczego. Praca w grupach, dyskusja, prezentacja wyników pracy i wspólna ich ocena.


9. Ewaluacja. Nauczyciel rozdaje uczniom karty (Załącznik nr 2)opracował: Piotr PragłowskiZałącznik nr 1.

Wskaż, w których z przedstawionych sytuacji sprawca czynu powinien Twoim zdaniem ponieść odpowiedzialność. Odpowiedź krótko uzasadnij


1.
a. Dwulatek w czasie zabawy ciągnie kolegę za włosy, przewraca na ziemię w wyniku, czego poszkodowany rozbija sobie łuk brwiowy - konieczny opatrunek.
b. Piłkarz w czasie meczu towarzyskiego nie mogąc zatrzymać napastnika przeciwników fauluje go tak, że konieczne jest założenie opatrunku.

2.
a. Fałszerz licząc na łatwy zysk wprowadza do obrotu podrobione banknoty.
b. Klient robiąc zakupy otrzymuje wraz z innymi banknotami fałszywy, za który następnie chce coś kupić.

3.
a. Kierujący pojazdem w wyniku awarii samochodu (nagle pękła opona) zjechał z drogi i rozbił zaparkowane auto.
b. Na jezdnię przed jadące auto nagle wbiegło małe dziecko, kierujący ostro skręcił rozbijając dwa zaparkowane na chodniku samochody.
c. Po przyjęciu, na który pito alkohol, mimo nalegań znajomych, kierowca zdecydował się na powrót do domu autem. Jadąc stracił panowanie nad pojazdem i spowodował drobną kolizję.

4.
a. Korzystając z pięknej pogody uczeń doszedł do wniosku, że nie będzie „marnował czasu” w szkole i poszedł na wagary.
b. Ulegając namowom całej klasy w pierwszy dzień wiosny uczeń poszedł na wagary.

5.
a. Żołnierz strzelający na polu bitwy.
b. Bandyta strzelający dla zdobycia pieniędzy

Załącznik nr 2

To wszystko co chciałbyś wynieść ze sobą z tej lekcji wrzuć do walizki
(wszystko co było ciekawe, czego się dowiedziałeś, metody pracy, które chciałbyś żeby były powtarzane na kolejnych lekcjach)


Do kosza wrzuć wszystko co było nieciekawe, nudne, niepotrzebne na lekcji


Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie