Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Czym tłumaczę pielgrzymowanie do Sanktuarium na Jasnej Górze

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1026 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 W historii Polski obserwuje się zjawisko odbywania masowych, głównie sierpniowych pielgrzymek religijnych do wielu Sanktuariów Maryjnych w Polsce i na świecie.
Pielgrzymki te zmierzają szczególnie do obrazu słynącego cudami Matki Boskiej na Jasnej Górze w Częstochowie.
Do Sanktuariów Maryjnych odbywane są pielgrzymki piesze, samochodowe i inne.
Na Jasną Górę, największego Sanktuarium zdążają Polacy, a także wierni z innych państw świata, których liczbę ocenia się na kilka milionów.
Jest to zjawisko o charakterze niezwykłym i fenomenalnym mając na uwadze trudy znoszone w zakresie pokonywania dużych, wielodniowych odległości, warunków atmosferycznych, bytowych i innych licznych problemów.
Zastanawiając się dlaczego pielgrzymki mają tak wielki, powszechny i głęboko religijny charakter bez trudu można wyciągnąć wniosek, że mają one charakter modlitewny, dziękczynny i wypraszający liczne łaski o zdrowie duszy i ciała oraz rozwiązywanie wielu problemów ludzkich.
Jest zaś za co dziękować naszej Matce. Nie jest możliwe wyliczenie wielu powodów do wyrażenia podziękowań, dlatego można jedynie zwrócić uwagę na szczególnie doniosłe historycznie wydarzenia dla narodu polskiego dokonane za przyczyną Pani Jasnogórskiej.
Myślę, że przede wszystkim Polacy winni są wdzięczność Panu Bogu i Matce Najświętszej za ponad 1000-letni okres chrześcijaństwa i wejścia Polski w tamtym czasie do narodów cywilizowanej Europy.
Jesteśmy też winni wdzięczność za obecność Pani Jasnogórskiej w Jej cudami słynącym Obrazie, powierzonym przez księcia Władysława Opolczyka Ojcom Paulinom w Częstochowie w 1382 r.
Słysząc o cudach Matki Bożej, Król Polski Jan Kazimierz w Katedrze lwowskiej obrał Ją za Patronkę i Królową Polski, ślubując wiarę oraz oddanie w opiekę narodu polskiego.
To dzięki opiece Matki Boskiej Częstochowskiej, za Jej orędownictwem u Boga przetrwaliśmy zawieruchy w naszej historii jak: zabory, powstania, wiele bitew: jak pod Grunwaldem, z Turkami, Kozakami pod Chocimiem, wojnę polsko-szwedzką w 1655 r. W tym obronę Jasnej Góry, czy też bitwę króla Jana Sobieskiego pod Wiedniem. W czasach zaś współczesnych bitwa w 1918 r. z Ukraińcami w obronie Lwowa, jak również i zwycięstwo Polaków
w dniu 15 sierpnia 1920 r. w święto Matki Boskiej Wniebowziętej nad znacznie silniejszą armią bolszewicką, zwane „Cudem nad Wisłą”. To także przetrwanie narodu polskiego w okresie I i II- wojny światowej i uzyskanie niepodległości w 1918 r. Po 123 latach utraty wolności.
Trzeba też Polakom wyrażać dziękczynienie kiedy w okresie reżimu komunistycznego, wielki Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński oddał naród Polski w opiekę i niewolę Matki Bożej Częstochowskiej. Dzięki Prymasowi Tysiąclecia nastąpiła wieloletnia perygrynacja cudownego Obrazu Maryi w całej Polsce co uchroniło naród przed ateizacją i utratą tożsamości narodowej.
To również dzięki Temu Prymasowi, jak powiedział Ojciec Św. Jan Paweł II, „ w dokonaniu Jego wyboru świat zyskał papieża Polaka”.
Za to także jesteśmy nieskończenie wdzięczni Bogu i Pani Jasnogórskiej w Jej cudownym Obrazie, jako, że w dziejach Kościoła nie było nigdy papieża Polaka i Słowianina. To również ten papież przewyższył pod względem ilości odbywanych pielgrzymek na cały świat, łączne pielgrzymki wszystkich papieży.
Dziękujemy też Matce Boskiej Częstochowskiej za jubileusz 25- cio lecia pontyfikatu Ojca Św. Tam też przed Cudownym Obrazem naszej Matki modliliśmy się o zdrowie i siły dla Ojca Św. w dalszym posługiwaniu Kościołowi i Ludowi Bożemu.
Nie sposób jest wyliczać wielowiekowe, aż po dzień dzisiejszy cuda i łaski czynione przez Pana Boga za wstawiennictwem Matki Bożej w Jej Cudownym Obrazie na Jasnej Górze, które odnotowane są w kronikach i dokumentach klasztoru. Dlatego też pielgrzymi składają tam liczne vota wdzięczności.
Myślę też, że modlą się o pomyślny rozwój Polski. Modlić się nam też trzeba o właściwe miejsce Polski i Kościoła we wspólnocie europejskiej.
Tymi zatem wielowiekowymi łaskami i opieką Matki Boskiej Częstochowskiej nad narodem, uważam, iż należy tłumaczyć niezwykły fenomen podejmowanych trudnych pielgrzymek będących wyrazem podziękowań za wszelkie dobrodziejstwa za pośrednictwem naszej Matki nad Polską i Polakami w przeszłości, a także przyszłości.

Bibliografia
1.Cuda i łaski zdziałane za przyczyną Jasnogórskiej Matki Bożej dawniej a dziś, Wydawnictwo Zakonu Paulinów Jasna Góra, Częstochowa 1997.

Ewa Mruczkowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie