Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Lekcje WF-u z elementami gimnastyki korekcyjnej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 7511 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

  Od lat prowadzę w szkole gimnastykę korekcyjną dla dzieci z wadami kręgosłupa, wadami postawy i wadami kończyn. Co roku badam dzieci w klasach pierwszych. I z przykrością muszę stwierdzić, że ponad połowa dzieci ma płaskostopie, sporo jest dzieci z odstającymi łopatkami, wadami klatki piersiowej, są też dzieci, które już w tym wieku mają skoliozę czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Mimo, że szkoła oferuje za darmo dwa razy w tygodniu ćwiczenia dla tych dzieci, nie wszyscy rodzice decydują się z tego skorzystać. Chyba nie zdają sobie sprawy, że nie leczona wada będzie szybko się pogłębiać i im później, tym trudniej będzie ją wyleczyć lub chociażby zatrzymać jej postęp.
     Pomyślałam sobie, że należałoby coś zrobić, aby dzieci nie objęte gimnastyką korekcyjną miały możliwość wykonywania choć małej części tych ćwiczeń. Taka możliwość nadarza się na lekcjach WF-u, których dzieci mają trzy godziny tygodniowo. Proponuję, aby przynajmniej raz w tygodniu „wpleść w lekcje WF-u ćwiczenia korekcyjne. Różnica między ćwiczeniami, które dzieci wykonują na WF-ie, a ćwiczeniami korekcyjnymi polega głównie na pozycji, w jakiej ćwiczenia są wykonywane. Ćwiczenia korekcyjne wykonuje się w pozycjach niskich tzn. na siedząco, na leżąco lub na kucąco to ćwiczenia, które nikomu nie zaszkodzą. Dzieciom, które nie mają żadnej wady utrwalą prawidłową postawę, wzmocnią mięśnie. Dzieciom, które mają jakąś wadę – zdecydowanie pomogą.
     Chcę teraz zaproponować zestawy różnych ćwiczeń, które bez problemu można wpleść w lekcje WF-u:

 1. Ćwiczenia z ławeczką szwedzką.
  1. Dziecko kładzie się na brzuchu wzdłuż ławeczki. Przyciąga nogi do pośladków. Ręce proste i przeciąga się rękami po ławeczce. Należy zwrócić uwagę, aby ręce były dokładnie wyprostowane.
  2. Dziecko kładzie się na plecach wzdłuż ławeczki, kolana przyciąga do brzucha, prostymi rękami wyciągniętymi za głową przeciąga się wzdłuż ławeczki.
  3. „Żabki” – dziecko wchodzi obiema nogami na ławeczkę, kuca i trzyma ławeczkę z boków rękami. Zeskok (jedna noga z prawej strony ławeczki, druga z lewej), przełożenie rąk o kawałek do przodu i wskok nogami znów na ławeczkę itd.
  4. Ćwiczenie w parach. Jedno dziecko siada normalnie na ławeczce, rękami trzyma brzegów ławeczki (przy nogach). Drugie dziecko przytrzymuje siedzącemu stopy. Siedzące dziecko kładzie się powoli do tyłu, aż dotknie głową podłogi i powoli wraca do siedzenia.
  5. Ławeczką zaczepiamy o trzeci szczebelek drabinki gimnastycznej. Wykonujemy przeciąganie na brzuchu, jak w ćwiczeniu nr 1.
  6. Ćwiczenie z dwoma ławeczkami. Ustawiamy dwie ławeczki równolegle, na taką odległość, aby między nimi zmieściło się leżące dziecko. Dziecko leży równolegle do ławeczek. Dziecko przeciąga się na brzuchu trzymając jedną ręką jedną ławeczkę, drugą ręką drugą ławeczkę.
  7. Dziecko kładzie się w poprzek ławeczki na brzuchu, unosi wyprostowane ręce i nogi i próbuje utrzymać równowagę.
 2. Ćwiczenia z kocykami.
  1. Dziecko kładzie się na brzuchu, nogi przyciąga do pośladków, ręce po bokach kocyka (bardziej z przodu) i odpycha się i przesuwa do przodu.
  2. Dziecko leży na plecach na kocyku, ręce skrzyżowane na piersiach, odpycha się tylko nogami i przesuwa do tyłu.
  3. Siad klęczny na kocyku, dziecko na „raz” odpycha się rękami, na „dwa” prostuje plecy, siąga łopatki i tak jedzie do końca sali – „raz” – „dwa”, „raz” – „dwa”.
  4. Ćwiczenie w parach. Dziecko kładzie się na kocyku na brzuchu, partner staje przed nim, podaje mu ręce i ciągnie leżącego po linii prostej.
 3. Ćwiczenia z laskami gimnastycznymi.
  1. Siad skrzyżny, dziecko trzyma laską na kolanach (na szerokość swoich ramion). Na „raz” – podniesienie prostych rąk w górę, laska nad głową, na „dwa” – opuszczamy ręce z laską na kolana (10 powtórzeń).
  2. Siad skrzyżny. Dziecko trzyma laskę nieco szerzej niż ramiona. Na „raz” zakłada laskę z tyłu na kark, na „dwa” przekłada do przodu na kolana (10 powtórzeń).
  3. Siad skrzyżny. Dziecko trzyma laskę prostymi rękami nad głową. Na „raz” robi skłon do przodu (zwracać uwagę na dobrze wyprostowane ręce), na „dwa” wraca do pozycji poprzedniej (10 powtórzeń).
  4. Siad skrzyżny. Dziecko trzyma laskę z tyłu, pod pachami. Wykonać 10 skłonów do przodu.
  5. Dziecko leży na brzuchu. Nogi proste, pośladki ściągnięte. Laskę trzyma z przodu – ręce wyprostowane. Na „raz” unosi ręce, głowę i tułów lekko do góry. Głowa ma być między ramionami schowana. Na „dwa” leżenie, broda na podłodze.
  6. Leżenie na brzuchu. Laskę kładziemy na pośladkach i trzymamy. Wykonać 10 podnoszeń w górę.
 4. Ćwiczenia z piłką.
  1. Siad skrzyżny. Toczenie piłki naokoło siebie (głowa nie obraca się za piłką). Raz w jedną, raz w drugą stronę.
  2. Leżenie na plecach. Nogi zgięte w kolanach, piłka włożona między kolana. Ręce wzdłuż tułowia. Przyciąganie nóg z piłką do brzucha (10 razy).
  3. Siad prosty. Dziecko kładzie piłkę na nogi (w okolicach kostek). Unosi nogi lekko w górę, piłka toczy się w kierunku brzucha (10 razy).
  4. Siad prosty. Dziecko trzyma piłkę z jednej strony nóg. Unosi obie nogi proste w górę, przetacza pod nimi piłkę i opuszcza nogi. W drugą stronę to samo.
  5. Dziecko siada – siad prosty. Wkłada piłkę między stopy. Kładzie się. Przekłada ręce za głowę. Podaje nogami piłkę do rąk. Znów siada, wkłada piłkę między stopy itd. (10 razy).
  6. Leżenie na plecach. Nogi ugięte w kolanach. Uniesienie bioder w górę, przetoczenie piłki pod plecami, opuszczenie bioder (10 razy).
 5. Ćwiczenia z ringo.
  1. Siad skrzyżny. Ringo trzymamy z tyłu obiema rękami. Skłon do przodu, ręce unieść w górę (10 razy).
  2. Dziecko leży na brzuchu. Nogi proste. Ma dwa ringa – jedno w jednej ręce, drugie w drugiej. Naśladuje pływanie żabką (tylko ręce).
  3. Dziecko leży na brzuchu. Ręce wyciągnięte proste, trzymając jedno ringo. Dziecko unosi ręce, tułów i głowę lekko w górę i udaje, że przegląda się w lusterku.
  4. Ćwiczenie w parach. Dzieci leżą na brzuchu naprzeciwko siebie. Między nimi ringo. Obydwoje trzymają wyprostowanymi rękami to jedno ringo. Na sygnał podnoszą ringo równocześnie w górę, na drugi sygnał kładą na podłogę (10 razy).
 6. Ćwiczenia przeciw płaskostopiu.
  1. Rozrzucić 20 woreczków po podłodze w niedużych odstępach. Dzieci na boso chodzą po tych woreczkach. Raz na całych stopach, raz na palcach, raz na piętach.
  2. Dzieci siedzą boso na ławeczce. Przed nimi rozłożona szarfa i w środku woreczek. Prawą stopą przekładają woreczek poza szarfę, lewą stopą wkładają do szarfy (20 razy).
  3. Dzieci stoją boso. Biorą woreczek palcami stopy i próbują rzucić jak najdalej do przodu. Pilnować, aby ćwiczyły prawą i lewą nogą.
  4. Dzieci siedzą na ławeczce, boso. Przed nimi szarfa lub ringo. Wkładają palcami stopy kasztany lub żołędzie do szarfy czy ringa, drugą nogą wyciągają.
  5. Dzieci siedzą na ławeczce, boso. Przed nimi złożona w pasek szarfa. Dzieci palcami stopy marszczą szarfę do końca. Raz prawą, raz lewą nogą.
  6. Dzieci rozkładają skakankę na długość. Kładą z brzegu na skakance dwa woreczki obok siebie. Przekładają nogami woreczek za woreczek – woreczki „wędrują” po skakance aż do końca.
Życzę udanych lekcji WF-u połączonych z ćwiczeniami korekcyjnymi.
Dominika Kudra

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie