Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Metody i sposoby poszerzania pamięci

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3026 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Co wiemy o własnym umyśle?

Z dotychczasowych badań wynika, że mózg jest nieskończenie bardziej skomplikowaną strukturą niż sądziliśmy , a każdy z nas posiada o wiele większe zdolności i możliwości niż dotąd uważano.
U większości ludzi lewa półkula odpowiada za logikę, słowa, analizę czyli tzw. myślenie abstrakcyjne. Prawa strona wiąże się z rytmem, wyobrażeniami i wyobraźnią, postrzeganiem kolorów, marzeniami, świadomością przestrzeni, syntezą wyrażeń i rozpoznawaniem.
Wielu geniuszy pracowało na obu zakresach jednocześnie (Leonardo Da Vinci).
Nasz mózg składa się z minimum 1 000 000 000 000 pojedynczych neuronów czyli komórek nerwowych. Każda z nich może łączyć się na rozmaite sposoby ze stoma tysiącami innych. Ilość możliwych permutacji określa liczba wyrażona jedynką i następującymi po niej 800 zerami. Plastyczność umysłu jest tak ogromna, że zapisanie ich normalnymi pisanymi łącznie literami stworzyłoby wykres długości 10,5 miliona kilometrów. Mózg przypomina klawiaturę, na której można zagrać setki milionów rozmaitych melodii.


Dlaczego w pełni nie wykorzystujemy mózgu ?

ANKIETA:

1. Czy w szkole zetknąłeś się z informacjami na temat mózgu ?
2. Czy powiedziano Ci, że zrozumienie sposobu jego funkcjonowania może pomóc w nauce zapamiętywania, myślenia ?
3. Czy uczono Cię o tym jak funkcjonuje pamięć ?
4. Czy zapoznano Cię z jakimikolwiek informacjami na temat technik usprawniania pamięci ? (pyt. S.35, Rusz Głową).

Powodem, dla którego nasze osiągnięcia są niewspółmiernie małe do posiadanych wiadomości jest brak wiedzy o tym jacy jesteśmy i w jaki sposób najwłaściwiej spożytkować wrodzone zdolności.


Trwałość pamięci w trakcie nauki.

Nasz umysł wykazuje skłonność do lepszego zapamiętywania informacji na początku i na końcu nauki. Trudniej zapominamy wyrazy powtarzające się, wywołujące skojarzenia ze względu na sens lub rymowanie się, nie pasujące do pozostałych lub niezwykłe. Zdecydowanie mniej informacji przyswajamy w środku nauki (wykres s.63, Rusz Głową). Jeżeli chcemy utrzymać trwałość pamięci należy odnaleźć ten moment, w którym pamięć i zrozumienie tekstu pozostają w jak największej harmonii. Zazwyczaj stan ten trwa 20-50 min. Krótszy czas nie pozwala umysłowi wejść w rytm a dłuższy owocuje coraz większą ilością zapominanych danych. Jeżeli wykład trwa ok. godziny dobrze jest zorganizować w tym czasie kilka przerw. Dzięki temu krzywa obrazująca trwałość pamięci utrzyma się na wysokim poziomie i nie zacznie gwałtownie spadać. Niewielkie przerwy w nauce zagwarantują nam osiem okresów stosunkowo wysokiej zdolności zapamiętywania i tylko cztery niewielkie jej spadki. Gdyby przerw nie było zapamiętalibyśmy znacznie mniej. Przerwy w nauce pozwalają się zrelaksować, usuwają napięcie psychiczne i fizyczne (mięśni, które pojawia się na wskutek przedłużającej się koncentracji).

Trwałość pamięci po zakończeniu nauki.

Rośnie a dopiero później gwałtownie maleje tworząc wklęsłą krzywą, która zatrzymuje się tuż nad poziomem zerowym. Tuz po zakończeniu nauki mózgowi brakuje czasu na posegregowanie całości informacji, którą przyjął. Umysł potrzebuje paru minut na rozpoznanie i zrozumienie różnych zależności występujących w jego obrębie oraz na takie opracowanie nowych danych, aby bez przeszkód mogły w niego „wsiąknąć”. Spadek jest gwałtowny gdyż w ciągu 24-ch godzin zapamiętamy 80% informacji przyswojonych w czasie godziny nauki.


Zapamiętywanie przez powtarzanie.

Jeżeli właściwie zorganizujemy proces powtarzania i utrwalania materiału trwałość pamięci zatrzyma się na tym samym poziomie, który pojawia się tuz po zakończeniu lektury. Aby to osiągnąć powtarzanie nie może być przypadkowe. Należy ponownie przejrzeć materiał tuz przed załamaniem się ilości zapamiętanych informacji. Pierwsza powtórka powinna mieć miejsce po godzinie nauki i trwać około 5 minut. Pozwoli to utrzymać wysoką trwałość pamięci przez jeden dzien. Po 24-ch godzinach przystępujemy do kolejnej 2-4-ro minutowej powtórki. Dzięki niej utrwalamy informacje na tydzień. Po 7-miu dniach ponownie przeglądamy materiał przez dwie minuty, dzięki czemu utrwalamy go na miesiąc. Po 30-tu dniach wiedza, którą zdobyliśmy zostanie dołączona do pamięci trwałej. Aby ją podtrzymać wystarczą najbardziej przypadkowe bodźce. Pierwsza powtórka, jeśli robiliśmy notatki powinna polegać na dokładnym przejrzeniu, usunięciu ewentualnych pomyłek i uzupełnieniu zapisków. Następne polegają na zapisaniu (bez zaglądania do notatek) wszystkiego co pamiętamy. Dopiero kiedy skończymy pisać możemy sięgnąć po nie i porównać obie wersje. Jeżeli w tym co zapamiętaliśmy wystąpiły jakieś błędy natychmiast je korygujemy.
Jedną z największych zalet takiego systemu powtórek jest coraz większy jego wpływ na wszystkie aspekty uczenia się, myślenia i zapamiętywania. Osoba nie powtarzająca materiału ustawicznie marnuje wysiłek, który włożyła w naukę. Gdy ktoś taki zaczyna się uczyć jego zdolność do przypominania sobie nabytej uprzednio wiedzy wygasa. Im więcej wiedzy utrwalimy tym więcej będziemy jej w stanie przyjąć i wykorzystać. Jeżeli jej zakres się poszerza nauka przychodzi o wiele łatwiej.


Metody poszerzania pamięci.

Aby lepiej zapamiętywać, musimy do zapamiętywania używać (zapamiętywaniu sprzyja):
1. Wszystkich zmysłów (synestezja – polega na współdziałaniu różnych zmysłów),
2. Ruch – bodziec – obraz wzbogacony ruchem daje mózgowi olbrzymie możliwości przyłączenia go, a co za tym idzie zapamiętywania.
3. Kojarzenie (trzy-bzy).
4. Seksualność (wszyscy jesteśmy obdarzeni w tej dziedzinie znakomitą pamięcią. Użyjmy jej.).
5. Poczucie humoru – im śmieszniejsze, bardziej dziwaczne, absurdalne będą wizje tym łatwiej je zapamiętamy.
6. Wyobraźnia – wyobrażenie jest znacznie ważniejsze niż wiedza, wiedza ma swoje ograniczenia podczas gdy wyobraźnia obejmuje cały świat, pobudza postęp, jest źródłem wszelkiego rozwoju. Im częściej wiążesz ze sobą pamięć i wyobraźnię tym więcej i lepiej zapamiętasz.
7. Liczby – numerowanie uzupełnia zasadę przestrzegania porządku i kolejność występowania poszczególnych elementów.
8. Symbole – zastępowanie utartych i schematycznych symboli nowymi wpływa dodatnio na zapamiętywanie oznaczonych nimi informacji.
9. Pozytywne nastawienie – w większości przypadków pozytywne i miłe wyobrażenia lepiej wspomagały pamięć. Umysł chce po prostu do nich wracać.
10. Wyolbrzymianie – wyolbrzymiaj rozmiary kształty i dźwięki.


Metody poszerzania pamięci.

1. Łańcuchowa metoda skojarzeń (ŁMS). Gdybyśmy mieli do zapamiętania w kolejności 10 słów po jednokrotnym ich usłyszeniu lub przeczytaniu uznalibyśmy to za niemożliwe. ŁMS pozwala zapamiętać kolejność słów i to dowolnej ich liczby. Np. buty, motyle, trąba, prysznic, atrament, czajnik, samochód, krawat, konserwa, portfel. Do tych wyrazów tworzymy niecodzienne śmieszne obrazy – skojarzenia między każdą kolejną parą tego ciągu. Te ogniwa utworzą łańcuch skojarzeń, który połączy ze sobą wszystkie 10 elementów. Zasadniczo ŁMS stosuje się do zapamiętania kolejności.
2. Zakładki obrazkowe. Metoda ta różni się od poprzedniej tym, że główną rolę odgrywają w niej specjalnie skonstruowane, stałe pamięciowe obrazy klucze z którymi możemy połączyć, skojarzyć dowolną zapamiętaną informację. System zakładek można porównać do szafy w której wiszą wieszaki. Te wieszaki nigdy się nie zmieniają ale ubrania jakie na nich się wiesza mogą być różne. Aby zbudować system zakładek obrazkowych wymyślamy słowa obrazy, które przypominają cyfry od 1 do 10 z racji podobieństwa kształtem lub symboliki. Np. takim pojęciowym obrazem kluczem dla cyfry 2 jest łabędź.
3. Rymowanki liczbowe. Można ich używać do zapamiętania niewielkich porcji informacji na krótko. Podobnie jak w zakładkach obrazkowych zajmujemy się liczbami od 1 do 10, ale zamiast znajdować do kształtopodobne obrazowe słowa klucze poszukać należy słów rymujących się z brzmieniem tych liczb. Np. dla słowa 4 jest słowo rowery. Posługujemy się tutaj również żywym obrazem (śmiesznym, dynamicznym, itp.).


Techniki zapamiętywania.

1. Jak przypomnieć sobie to co pozornie wyleciało nam z głowy. Nie należy skupiać się na tym czego nie można sobie przypomnieć. Sekret tej techniki leży w swobodnym buszowaniu po wszystkich śladach pamięciowych bez prób przypominania sobie konkretnych rzeczy. „Zapominając” o tym co chcemy sobie przypomnieć otoczmy dziurę w pamięci jak największą liczbą możliwych skojarzeń i połączeń. Najłatwiej to zrobić odtwarzając jak najwięcej faktów związanych, skorelowanych z zapomnianą informacją. Ta metoda jest niezawodna i przybiera formę tworzonej w myślach lub na papierze mapy myśli wokół „pustego” centrum. Ta technika nie tylko usprawnia pamięć i zwiększa potencjał twórczy umysłu, ale daje szczególne poczucie pewności, że bez względu na to co zapominamy gdzieś czuwa nasz „Scherlock Holmes” gotowy do rozwiązania każdej pamięciowej zagadki.


2. Liczby – jak je zapamiętywać. Jądrem metod umożliwiających zapamiętywanie dowolnych liczb jest tzw. fonetyczny alfabet cyfrowy – FAC. Wywodzi się z dźwięków, z brzmienia głoski, jest prosty, użyteczny. W naszym systemie numerycznym mamy dziesięć cyfr 0 do 9. Z wszystkich spółgłosek naszego alfabetu wybieramy 10 znaczących ważnych dla naszego celu głosek uzupełnionych tymi które wykazują podobieństwo brzmieniowe. Np. T i D. Są to różne litery, ale w wymowie brzmią bardzo podobnie. Następna para fonetyczna podobnych głosek to F i W. Wybieramy 10 takich głosek i przyporządkowujemy je kolejno każdej z dziesięciu cyfr. A więc cyfrze 1 przyporządkujemy głoskę T lub D i odwrotnie głosce T lub D zawsze odpowiadać będzie cyfra 1. Litery spoza alfabetu polskiego np. Q, X brzmią podobnie jak K i przyporządkowujemy im 7. Taki alfabet daje wiele korzyści.
1 - T, D
2 - N
3 - M
4 - R
5 - L
6 - I
7 - K
8 - F, W
9 - P, B
0 - Z, S

Np. w życiu codziennym, gdy zauważymy nr rejestracyjny, cenę zamieńmy w myśli cyfry na litery – dźwięki. Znając fonetyczny alfabet cyfrowy potrafimy zobrazować liczby, przydać im wizualną postać. Gdybyśmy chcieli zapamiętać 17 potrzeba słowa (obrazu), które odpowiada albo przedstawia te liczbę. Weźmy np. słowo tkacz. Głoska T jak pamiętamy to !, a K to 7. Sam zestaw dźwięków T, K byłby trudny do zapamiętania podobnie jak 17, ale mamy głoski nieznaczące. Tworzymy więc słowo z głosek T i K, będzie to tkacz. Należy go jeszcze zwizualizować (zobaczyć liczbę 17). Dzięki tej metodzie każda liczba może coś znaczyć, można ją zwizualizować.


Ćwiczenia usprawniające pamięć.

1. Zacznij się uczyć nowego przedmiotu lub języków, aby zwiększyć „pamięciową bazę danych”.
2. Jeśli odkryłeś to co ci pomaga w zapamiętywaniu ćwicz to i doskonal.
3. zwracaj uwagę na sny i zapamiętuj szczególnie te obrazy z przeszłości, które wydawały ci się zapomniane bezpowrotnie.
4. Co jakiś czas wracaj pamięcią do minionych okresów swego życia i przypominaj sobie jak najwięcej szczegółów i faktów.
5. Pisz pamiętnik używając słów kluczy, rysunków, symboli i jak najwięcej kolorowych map myśli.
6. Stosuj poznane techniki i metody pamięciowe nie tylko w praktyce dnia codziennego, ale również do ćwiczeń i dla przyjemności.
7. tak organizuj czas nauki, aby utrzymać rozumienie i zapamiętywanie na najwyższym poziomie.
8. Powtarzaj wyuczony materiał zanim zaczniesz go zapominać.
9. Ćwicz możliwie najczęściej posługiwanie się prawą półkulą umysłu dzieki której tworzysz barwne żywe obrazy ułatwiające zapamiętywanie.
10. Próbuj widzieć i czuć jak najwięcej szczegółów wszystkiego co oglądasz. Im więcej szczegółów zapamiętasz tym lepiej je sobie przypomnisz.


Wnioski

Im częściej ćwiczysz znajomość i posługiwanie się technikami i metodami pamięciowymi tym bardziej usprawniasz swoją pamięć, tym większy staje się twój potencjał twórczy i większa wrażliwość każdego ze zmysłów. Wykorzystując zasady pracy umysłowej zwiększasz w ogromnym stopniu swoje możliwości.Jolanta Rękas
LITERATURA:

1. T. Buzan – Rusz Głową.
2. T. Buzan – Pamięć na zawołanie.
3. H. Lorayne – Superpamięć dla uczących się.
4. R. Allen – Zadania i testy na inetligencję.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie