Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Ogólne zasady udzielania pierwszej pomocy na miejscu wypadku i zakres działania

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 6076 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Pierwszymi ratownikami w tych sytuacjach są zwykle przygodni świadkowie, toteż od ich umiejętności ratowania zależą bardzo często rozmiary kalectwa, a niekiedy i życie poszkodowanego. Sprawny transport do szpitala i wczesne wdrożenie odpowiedniego leczenia decyduje o dalszym losie człowieka.
Jednak, zanim na miejsce wypadku przybędzie fachowy personel medyczny, często dochodzi do sytuacji, w których poszkodowanemu należy udzielić natychmiast pomocy, decydującej o jego przeżyciu.
Dużo zależy od umiejętności ratownika, jego spokoju i opanowania, których to cech brakuje zwykle przypadkowym gapiom. Ponieważ wypadki nie wybierają miejsca i ofiary, każdy z nas może kiedyś znaleźć się w sytuacji, że będzie jednym człowiekiem mogącym pomóc ciężko rannemu lub choremu.
Wbrew powszechnemu mniemaniu udzielanie pierwszej pomocy nie jest leczeniem, a ratowaniem i utrzymaniem przy życiu. Polega na niedopuszczeniu do powstania dodatkowych uszkodzeń i stworzeniu bezpiecznych warunków do czasu udzielenia właściwej opieki lekarskiej. O obowiązku świadczenia pierwszej pomocy ofiarom nieszczęśliwych wypadków i zachorowań mówi wyraźnie kodeks karny.
Pierwsza pomoc udzielana ofierze wypadku oznacza pomoc czasową i dlatego w większości przypadków można ją ująć w określone ramy.
Pierwsza i podstawowa zasada, jaka obowiązuje w sytuacji, w której nastąpił wypadek, to moment zastanowienia przed podjęciem jakichkolwiek działań. Ta minuta namysłu potrzebna jest do oceny sytuacji, w jakiej znajduje się poszkodowany, a tym samym do podjęcia właściwych działań ratowniczych. Przystępując do akcji ratunkowej należy przestrzegać następujących zasad:
 Ocenić przytomność poszkodowanego (próba kontaktu słownego i jego orientacji w otoczeniu);
 Udrożnić drogi oddechowe;
 Ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej;
 W razie bezdechu lub oddechu niewydolnego podjąć sztuczne oddychanie metodą „usta-usta”, a w razie zatrzymania krążenia przystąpić do zewnętrznego masażu serca, według zasad;
 W razie krwotoku, zatamować krwotok, płasko położyć poszkodowanego z uniesieniem nogi powyżej tułowia (celem zwiększenia odpływu krwi do mózgu i serca);
 Zabezpieczyć chorego przed wilgocią i utratą ciepła (okryć kocem lub nieprzemakalnym tworzywem;
 Zabezpieczyć prawidłowe oddychanie;
 Akcję ratowniczą prowadzić do czasu przybycia fachowego personelu medycznego.
Te najczęstsze rodzaje uszkodzeń ciała mogą się zdarzyć w różnorodnych sytuacjach, sytuacjach toku codziennych zajęć w pracy i w domu. Mogą one dotknąć każdego z nas, dlatego tak ważna jest umiejętność odpowiedniego postępowania ratowniczego. Zachęcam wszystkich do poznania tajników udzielania pierwszej pomocy. Kursy pierwszej pomocy dla wszystkich chętnych bez względu na wiek i płeć prowadzi Centrum Edukacji Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Wystarczy udać się do Rejonowych Oddziałów PCK w każdym większym mieście, by uzyskać informację na ten temat. PCK posiada Certyfikat Europejski i naucza pierwszej pomocy ze standardami Unii Europejskiej.
Opracowała Kazimiera Zagała
nauczycielka SP w Łęnicy

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie