Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Co rodzice powinni wiedzieć o narkomanii

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1368 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

„Co rodzice powinni wiedzieć o narkomanii”

Obecnie obserwujemy wśród młodzieży rozwój narkomanii. Często dzieci zaczynają „brać” już w szkole podstawowej.
Narkotyki to pojęcie bardzo szerokie. Obejmuje ono nie tylko kokainę, heroinę czy marihuanę ale także wszelkiego rodzaju środki wziewne czy lekarstwa, których częste przyjmowanie może spowodować uzależnienie. Dla dzieci i młodzieży nawet nikotyna i alkohol stanowią niebezpieczne środki. Pełnią one bowiem funkcje narkotyków inicjacyjnych czyli otwierają drogę do innych środków uzależniających.
Narkomania w Polsce nie wzięła się sama z siebie. Wybuchła w połowie lat 70 – tych i pochłonęła dziesiątki tysięcy młodych ludzi. W Polsce liczbę osób odurzających się stale i okresowo szacować należy na około 230 tys. ; przy czym zdecydowana większość (około 75%)pochodzi ze środowisk robotniczych. W naszym kraju narkomania koncentruje się w dużych miastach, o środkach przemysłowych i turystycznych.
Młodzież zaczyna brać narkotyki w pierwszych klasach gimnazjum, szkoły średniej, a niektórzy już w podstawówce. „ Właściwa narkomania” czyli odurzanie się takimi środkami jak opium, morfina, heroina rzadko występuje wśród młodzieży, ponieważ autentyczne narkotyki są bardzo drogie i trudno dostępne. Młodzi ludzie najczęściej sięgają po środki łatwiejsze do zdobycia, jak leki czy tzw. „ kompot”, który wytwarza się domowym sposobem ze słomy makowej.
Obecnie w Polsce najczęściej stosowanymi narkotykami są:
· Przetwory z maku
· Marihuana – przetwory z konopi indyjskich
· Środki wziewne – czyli substancje chemiczne jak kleje, past, rozpuszczalniki
· Leki uspokajające i nasenne.
F a z y
W kontaktach z narkomanami można wyróżnić ( zaobserwować) kilka stopni, które prowadzą do eksperymentów przez codzienny kontakt aż po uzależnienie.
I faza: Poznanie stanu odurzenia
a) Najczęstsze narkotyki: alkohol, tytoń, marihuana i środki wziewne;
b) Okoliczności spożycia: na przyjęciach pod presja otoczenia, w weekendy, najczęściej środki gratisowe lub łatwo dostępne (w domu lub u przyjaciół);
c) Samopoczucie: niska tolerancja organizmu (łatwo9 więc o stan odurzenia), rzadkie przykre następstwa użycia;
d) Zachowanie: drobne kłamstwa.
II faza: Stan odurzenia związany z przyjemnością
a) Najczęstsze narkotyki: z fazy pierwszej oraz haszysz, pigułki pobudzające (amfetamina) i uspokajające (barbiuturany);
b) Okoliczności spożycia: zaplanowane użycie wraz z kupnem środka i często samotna konsumpcja;
c) Samopoczucie: zwiększona tolerancja i odurzenia zdarzające się także w tygodniu, konsumpcja zaczyna być potrzebą, złe nastroje, duma z poczucia kontroli nad przyjmowaniem środków, stany maksymalnej euforii i odurzeniu i łagodne stany dyskomfortu po ustaniu działania środka;
d) Zachowanie: zmiana kolegów, zamknięcie się w sobie, początki agresji, porzucenie hobby i zainteresowań, kłamstwa, pożyczanie pieniędzy i agresja słowna, pogorszenie wyników w nauce, początki kradzieży.
III faza: Stan odurzenia celem nadrzędnym
a) Najczęstsze narkotyki: z poprzednich faz oraz kokaina, LSD, opium, grzyby halucynogenne i PCP;
b) Okoliczności spożycia: codzienne przyjmowanie środków;
c) Samopoczucie: ciągłe stany odurzenia i wysoka tolerancja organizmu, pierwsze przedawkowania, zły nastrój bez narkotyku, obniżenie samooceny, poczucie winy i wstydu, pojawienie się myśli samobójczych, subiektywne postrzeganie odurzenia jako stanu normalnego, ogólne pogorszenie stanu zdrowia z początkami przewlekłego kaszlu;
d) Zachowanie: zaniechanie kontaktów z kolegami nie biorącymi, jawna identyfikacja z narkotykami, patologiczne kłamstwa, kradzieże, handel narkotykami, niepowodzenia w szkole, wagary, porzucenie szkoły, incydenty z policją, codzienne kłótnie i bijatyki z domownikami.
IV faza: Stan odurzenia odbierany jako norma
a) Najczęstsze narkotyki: do poprzednich dochodzi heroina;
b) Okoliczności spożycia: stałe używanie;
c) Samopoczucie: niemożność odróżnienia stanu normalnego od stanu odurzenia, częste przedawkowania, depresja, poczucie winy, żal, lęk, bardzo częste myśli samobójcze, ego i samoocena zredukowana do zera, całkowite wyniszczenie organizmu z chronicznym kaszlem;
d) Zachowanie: częste kłopoty z policją, wybuchy wściekłości, agresja wobec rodziny i innych.
Aby pomóc dzieciom uzależnionym, rodzice powinni się przygotować na długą i ciężką przeprawę. Bardzo trudno jest bowiem jest dziecku wyjść z nałogu. O wiele łatwiej jest nie pozwolić mu w niego wejść.
Niewątpliwie musiały zaistnieć konkretne powody, dla których ci ludzie zaczęli sięgać po narkotyki. W dużej mierze przyczyniła się do tego rewolucja naukowo – techniczna i jej oddziaływanie na warunki współczesnego życia. Gwałtowne tempo, które wymaga nadmiernego wysiłku fizycznego i psychicznego, ustawiczne napięcia nerwowe są przyczyną wielu niepowodzeń życiowych i leku przed niebezpieczeństwem utraty warunków życia.
Jak wynika z badań naukowych jednym z głównych czynników skłaniających do brania narkotyków jest presja grupy rówieśniczej. Młody człowiek spotykając się w otoczeniu rówieśników z propozycją próby używania narkotyków często popada w nałóg. Lęk przed byciem innym, nie akceptowanym, często uważanym za żółtodzioba jest silniejszy niż strach przed narkotykiem lub odkryciem sprawy przez rodziców.
Każde dziecko, niezależnie od wieku, zawsze pragnie być bardziej dorosłe. To co robią dorośli rzadko umyka ich uwadze. Dziecko, jak to często bywa jest wszystkiego ciekawe i ogarnięte pasją odkrywania coraz to nowych rzeczy wdzierając się w tajemnice dorosłych. Narkotyki to tylko fragment odkrywanego świata i to bardzo kuszącego.
Innym bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na nadużywanie narkotyków jest klimat jaki panuje w rodzinie. Określa się on między innymi przez to w jakiej formie bywają uwzględniane życzenia i potrzeby poszczególnych członków rodziny oraz to – jak odnoszą się do siebie rodzice o dzieci. Wielu rodziców mało interesuje się własnymi dziećmi, a zwłaszcza ich problemami. Ponadto nie dostarczają dziecku emocjonalnego wsparcia, poczucia bezpieczeństwa i akceptacji. Dziecko często traci kontakt z rodzicami, ponieważ ich troska i miłość wyraża się jedynie w dawaniu im dóbr materialnych. Niejednokrotnie bywa, że rodzice nie mają czasu dla swych podopiecznych.
Rodzice często nie potrafią wyczuć, gdzie jeszcze jest konieczna pomoc czy ingerencja, a gdzie zaczyna się już obszar indywidualności młodego człowieka, w którym samodzielnie powinien poszukiwać i realizować siebie.
Należy pamiętać, że nigdy nie jest za wcześnie, aby porozmawiać z dzieckiem o narkotykach. Jak wykazały badania, dziecko w wieku 8 – 9 lat potrafi rejestrować narkotyki w „ polu” swego widzenia i nie powinno się tego lekceważyć.
Aby zapobiec kłopotom dzieci trzeba przede wszystkim bardzo dużo z nimi rozmawiać. Trzeba wytworzyć atmosferę wzajemnego zrozumienia i szczerości, a wtedy dziecko przyjdzie do rodziców ze swoimi problemami zanim będzie za późno.
Rodzice powinni także pamiętać, że wychowanie dziecka nie polega na manipulowaniu nim poprzez system zakazów i nakazów. To ci wolno a tego nie; im bardziej rodzice będą autentyczni w wychowaniu i więcej dadzą siebie samych, tym większe osiągną efekty.

Literatura:
1. Siemieński M.: Po tej stronie granicy. W – wa 1985, Iskry.
2. Górski S.: Uwaga rodzice – narkomania. W – wa 1985, PZWS.
3. Dąbrowski R.: Narkomania znakiem czasu. W – wa 1983, Wydawnictwo Znaki Czasu.
4. Dimoff T., Carper S.: Jak rozpoznać czy dziecko sięga po narkotyki. W – wa 1993, Krajowe Biuro Koordynacyjne ds. zapobiegania AIDS ze środków MZ i OS.
5. Problemy zagrożenia młodzieży uzależnieniem. Centralny Ośrodek Metodyczny Poradnictwa Wychowawczo Zawodowego MEN. W – wa 1989.

Opracowała: Hanna Rybciak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie