Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
JAN PAWEŁ II - 25 lat pontyfikatu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 833 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

25 lat pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II - scenariuszUCZEŃ 1.

Dziś mija 25 lat od niezwykłego wydarzenia, jakiego niektórzy z nas obecnych tu, byli naocznymi świadkami. 16 października 1978 roku Karol Józef Wojtyła w Rzymie został wybrany na następcę świętego Piotra i przybrał imię: Jan Paweł II. Jednak żeby mogło tak się stać, nastąpiło wcześniej inne zwyczajne, a jak bardzo dla wszystkich potrzebne wydarzenie.

Odgłos dzwonów

UCZEŃ 2.

Podczas odgłosu dzwonów kościoła, wzywających wiernych, na nabożeństwo majowe w małym miasteczku Wadowice, 18 maja 1920 roku przyszedł na świat Karol Józef Wojtyła. Ojciec także Karol był podoficerem armii Austriackiej, a matka Emilia z Kaczorowskich zajmowała się domem. Jednak bardzo wcześnie, bo w wieku 9 lat Karol Wojtyła stracił matkę. Niektórzy biografowie uważają, że śmierć matki, pogłębiła w Nim kult Matki Bożej.

Pieśń: „Matka”.

UCZEŃ 3.

Od najmłodszych lat, dzielił czas między modlitwę, naukę i odpoczynek. Lubił piesze wycieczki, pływanie, jazdę na nartach. Przez kilka lat był ministrantem, w kościele pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Modlitwa stała się dla Niego wypoczynkiem, odmawianie różańca – uspokojeniem. Posiadał rzadki dar skupienia. W szkole uczył się bardzo dobrze, był solidny i obdarzony talentem humanistycznym. Przede wszystkim kochał: teatr, aktorstwo i reżyserię. Podczas okupacji brał udział w konspiracyjnym życiu teatralnym.

UCZEŃ 4.

W 1938 roku przeniósł się wraz z ojcem do Krakowa i rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wybitnie zdolny i inteligentny nigdy nie tworzył wokół siebie aury genialności. Pod każdym względem był skromny. Ludzie garnęli się do Niego. Był duszą towarzystwa. Zachwycano się Jego sposobem mówienia, piękną polszczyzną i precyzją wyrażania myśli. Od najmłodszych lat był osobowością mającą charyzmat urzekania innych.

We wrześniu 1940 roku Karol Wojtyła podjął pracę w kamieniołomach. Kontynuował przy tym konspiracyjne studia. Pewnego ranka, gdy wracał z nocnej zmiany, został potrącony przez niemiecką ciężarówkę i doznał wstrząsu mózgu. Przygodna kobieta uratowała Mu życie. W październiku 1942 roku rozpoczął studia na tajnych kompletach wydziału teologicznego, ale nie rzucił ani pracy, ani teatru. Łączył pracę na dwie zmiany, aby mieć więcej czasu na studia w seminarium duchownym.

Pieśń: „Barka”

UCZEŃ 5.

Święcenia kapłańskie otrzymał 1 listopada 1946 roku z rąk wielkiego patrioty księcia, kardynała Adama Sapiehy. Karol Wojtyła był jego wychowankiem jeszcze z czasów szkolnych. Swoją pierwszą Mszę świętą, odprawił za nieżyjących już rodziców, siostrę i brata. Po kilku dnach, po święceniach wyjechał
na studia do Rzymu. Tę pierwszą zagraniczną podróż odbył pociągiem z Krakowa do Wiecznego Miasta, nie przeczuwając, że za jakiś czas, Rzym stanie się Jego miastem. Po studiach w Rzymie ksiądz Karol Wojtyła został skierowany do pracy duszpasterskiej, w wiosce podkrakowskiej – Niegowici. Była to pierwsza parafia, w której wikary poznawał trud posługi kapłańskiej.

Biskup Karol Wojtyła przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie wykłady rozpoczął jako doktor habilitowany w 1954 roku. W czerwcu 1967 roku w Kolegium polskim w Rzymie odbyła się Msza święta, po której biskupowi Karolowi Wojtyle ówczesny papież Paweł VI wręczył nominację kardynała. W kazaniu po nominacji kardynał Karol Wojtyła powiedział: „Nie może dobre drzewo złych owoców rodzić”.


Odgłos dzwonów

UCZEŃ 6.

Nadszedł dzień 16 października, dokładnie o godzinie 18.18, z komina nad Kaplicą Sykstyńską w Rzymie ukazał się długo oczekiwany biały dym. O godzinie 18.44 z loggii nad głównym wejściem do Bazyliki przemówił kardynał Pericle Felici: „Zwiastuję Wam radość wielką – mamy Papieża. Najdostojniejszego
i Najprzewielebniejszego Pana Świętego Kościoła Rzymskiego, Pana Kardynała Karola Wojtyłę, który przybrał sobie imię Jan Paweł II”. Po konklawe wspomniano prorocze słowa Juliusza Słowackiego, zawarte w wierszu: „Pośród niesnasek Pan Bóg uderza...”.UCZEŃ 7.

Pośród niesnasek Pan Bóg uderza
W ogromny dzwon,
Dla słowiańskiego oto papieża
Otworzył tron.
Ten przed mieczami tak nie uciecze
Jako ten Włoch,
On śmiało, jak Bóg pójdzie na miecze;
Świat mu – to proch!
Twarz jego słowem rozpromieniona,
Lampa dla sług,
Za nim rosnące pójdą plemiona
W światło, gdzie Bóg.

UCZEŃ 8.

Świat coraz bardziej poznawał i akceptował oryginalność wyrażającą prostotę i po ludzku człowieczą serdeczność nowego papieża. Przez wiele pism zachodnich został ogłoszony człowiekiem roku. Wezwany z dalekiego kraju, ale zawsze tak bliskiego przez wspólnotę wiary i tradycji chrześcijańskich. Codziennie przyjmuje na audiencji, pielgrzymów z różnych stron świata, którzy są zgodni, co do jednego stwierdzenia: „Takiego papieża jeszcze Stolica Piotrowa nie miała”. Papież zadziwia genialną zdolnością nawiązywania kontaktów ze wszystkimi, którzy Go otaczają i odwiedzają.

UCZEŃ 9.

Najsmutniejszym wydarzeniem pontyfikatu był zamach na życie Jana Pawła II, 13 maja 1981 roku. Ojciec Święty został ciężko zraniony przez Turka – Ali Agcę. Po zamachu papież przebywał 21dni w szpitalu, jednak do dziś odczuwa skutki postrzałów. Spotkanie Ojca Świętego z zamachowcem – przebaczenie mu, jest dla nas wzorem, znakiem wiary prowadzącym do jedności wszystkich chrześcijan.

UCZEŃ 10.

Jan Paweł II nazywany jest papieżem pielgrzymem, ponieważ wiele podróżuje po świecie, odwiedzając różne kraje. Ojczyzna jest miejscem najczęstszych pielgrzymek. Papież zapowiedział, że nie ma takiego miejsca na świecie, do którego by się nie udał, jeśli wymagać tego będzie sprawa Boża. Niektórzy doradzają, żeby papież się nie męczył, tylko przemawiał do ludzi, nauczał przez telewizję. Jednak Jan Paweł II uważa kontakt bezpośredni z wiernymi za najważniejszy. Ojciec Święty bardzo dużo pisze.
Kiedy mówi, to mówi jak gdyby kierował słowa do serca każdego człowieka. Oprócz encyklik, athortacji, listów, homilii, pisze także: sztuki teatralne, dramaty, wiersze. Oto jeden z nich:

UCZEŃ 11.

„Miłość mi wszystko wyjaśniła...”

UCZEŃ 12.

Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu i Matce Najświętszej za to, że od 25 lat papież Polak jest z nami
i, że to właśnie nam dane jest być świadkami tego niezwykłego pontyfikatu. Jednocześnie prosimy
o zdrowie i wiele łask Bożych dla Ojca Świętego na dalsze lata.

Pieśń: „Abba Ojcze”.

® jola_osiak@interia.pl

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie