Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Andrzejki

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1247 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Scenariusz Zabawy Andrzejkowej
Impreza prowadzona przez grupę uczniów z samorządu uczniowskiego pod kierunkiem opiekuna.


Cele:
Uczeń potrafi:
a) Samodzielnie podejmować decyzje
b) Być odpowiedzialny za wyniki swojej pracy
c) Współpracować w zespole
d) Zaprezentować wiedzę na temat tradycji, zwyczajów andrzejkowych
e) Bawić się z kolegami

Na początek proponuję kilka słów wprowadzających w temat tradycji i zwyczajów andrzejkowych, które przygotowali członkowie Samorządu Uczniowskiego:

Przepowiadanie przyszłości było możliwe tylko w czasie niezwykłym. W kulturze tradycyjnej za taki uważano przełom jesieni i zimy. Wtedy obecne wśród ludzi duchy mogły odsłonić tajemnice przyszłości. Nie czyniły tego jednak wprost. Przedmioty, rośliny i zwierzęta biorące udział w zabiegach wróżbiarskich służyły nawiązaniu kontaktu, dialogu z przybyszami z innego świata. Do człowieka należała interpretacja przekazanych mu znaków. W ten sposób ludzie wespół z istotami nadprzyrodzonymi /świętymi, duszami, duchami, demonami/ podtrzymywali istnienie świata, dbając, by z końcem jednego czasu rozpoczynał się następny.
Wigilia Św. Katarzyny i Św. Andrzeja – były to wieczory wróżb poświęconych miłości i małżeństwu. Podczas pierwszego kawalerowie mogli się dowiedzieć, jaka przypadnie im żona, a drugiego – panny odgadywały, kto zostanie ich mężem. Katarzynki /24 listopada/, jako dzień wróżb wyłącznie chłopców, odeszły prawie w zapomnienie. Pozostały andrzejki /29 listopada/, będące już tylko zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców.

W dalszej kolejności zostaną przeprowadzone wróżby andrzejkowe oraz konkursy:

1. Wróżby:
- Lanie wosku przez klucz – symbol Twojego losu. Roztop świeczkę w małym naczyniu i lej wosk na wodę przez ucho od klucza. Kształt figurki może wydawać się nieczytelny, ale gdy obejrzysz jej cień na ścianie, łatwiej dopatrzysz się konkretów. Puść wodze fantazji i dowiedz się, co Cię czeka. Oto przykłady:
serce – spotkasz miłość
rzeka – długie życie
gwiazda – powodzenie
anioł – wiele szczęścia, klejnoty, pieniądze, będziesz bogaty
róża – czekają Cię smutki
orzeł – osiągniesz wszystkie zamierzone cele
samochód – niebawem zrobisz prawo jazdy

- Wychodzenie butów za próg – wszyscy uczestnicy zabawy zdejmują prawy but i ustawiają jeden przed drugim. Osoba, której but pierwszy znajdzie się za drzwiami, z pewnością pierwsza wyjdzie za mąż lub się ożeni

- Kim będę w przyszłości? – pudełko z różnymi przedmiotami. Każde dziecko z zamkniętymi oczami wyciąga jeden przedmiot symbolizujący dany zawód.

- Imię mojego przyszłego męża, żony ? – dwa serca, jedno z imionami dziewcząt a drugie chłopców. Dziewczynki przekłuwają szpilką to drugie a chłopcy pierwsze serce. Imię które zostaje nakłute to przyszły towarzysz życia.

Wróżby powinny być przeplatane zabawą dzieci przy muzyce.

2. Słodki poczęstunek

3. Konkursy:
§ Taniec parami na gazecie
§ Kto pierwszy zje jabłko
§ Krzesełka

Dla wszystkich uczestników konkursów przewidziane są drobne wesołe upominki przygotowane przez dzieci z „Koła Artystycznego”, którego jestem opiekunem.

4. Wspólna zabawy przy muzyce
5. Zakończenie
opracowała: Grażyna Foszczyńska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie