Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Opis Kierunków WAT

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie

ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00-908 Warszawa
tel.: (22) 683 79 38, (22) 683 79 39, (22) 683 79 56, (22) 683 91 31
www:   http://www.wat.edu.pl
https://www.youtube.com/user/UczelniaWAT
WAT na Facebooku
e-mail:   rekrutacja@wat.edu.pl

Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Liczba odwiedzin od 01.01.2015: 23608 razy
dzięki wykupionej wizytówce w serwisie szkolnictwo.pl
(wysokie pozycjonowanie płatnej wizytówki =
= duża popularność
Twojej jednostki!)
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie


<<< lista wydziałów

OPIS KIERUNKÓW

Absolwent otrzymujący tytuł licencjata na kierunku BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE posiada podstawową wiedzę oraz umiejętności z zakresu bezpieczeństwa. Może podjąć pracę w charakterze specjalisty w zespołach zarządzania kryzysowego na różnych szczeblach administracji państwowej, zwłaszcza w obszarze zastosowań informatyki i analizy systemowej oraz w polskich przedstawicielstwach w instytucjach bezpieczeństwa międzynarodowego. Uzyskuje on możliwość zajmowania stanowisk w organach administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorstwach, organizacjach oraz instytucjach odpowiedzialnych za organizowanie działań w sytuacjach kryzysowych. Absolwent może podjąć pracę w placówkach zagranicznych NATO, UE; w Siłach Zbrojnych RP; Policji; Straży Granicznej; Straży Pożarnej; Straży Marszałkowskiej; Straży Miejskiej; Służbie Celnej; Agencji Celnej; Inspekcji Transportu Drogowego; w firmach zajmujących się bezpieczeństwem oraz porządkiem publicznym; w przedsiębiorstwach sektora ochrony osób i mienia, organizacji konwojów oraz imprez masowych; w firmach zajmujących się projektowaniem oraz realizacją systemów zabezpieczenia i monitoringu technicznego; w służbach likwidujących zagrożenia powodowane katastrofami naturalnymi, awariami technicznymi oraz działaniami terrorystycznymi; w państwowych instytucjach i jednostkach organizacyjnych zobowiązanych do ochrony i archiwizacji informacji niejawnych; w przedsiębiorstwach, jednostkach naukowych, dydaktycznych i badawczo-rozwojowych oraz innych podmiotach archiwizujących i zabezpieczających informacje niejawne.
Wiedza zdobyta w trakcie studiów umożliwia również zajmowanie się zarządzaniem systemami teleinformatycznymi, ochroną danych, ochroną informacji, osób i mienia, a także problemami bezpieczeństwa pracy, produkcji i transportu. Wiedza ta umożliwi absolwentom podjęcie studiów II stopnia na kierunku BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE.

Po ukończeniu studiów na kierunku BUDOWNICTWO absolwenci są przygotowani do projektowania wszystkich typów konstrukcji budownictwa mieszkaniowego a także obiektów użyteczności publicznej, organizowania produkcji elementów budowlanych. Posiadają wiedzę i umiejętności kierowania zespołami wraz ze stosowaniem elementów zarządzania projektem, budową i kapitałem, budowami wszelkiego rodzaju obiektów, nadzoru wykonawstwa budowlanego.
Zna zastosowania technik komputerowych i nowoczesnych technologii w pracy inżynierskiej. Umie pracować w zespołach interdyscyplinarnych. Po ukończeniu studiów o tym kierunku absolwent posiada uprawnienia do działalności zawodowej w budownictwie w specjalności konstrukcyjno-budowlanej oraz technologii i organizacji budowy na zasadach określonych w prawie budowlanym.


Studia na kierunku CHEMIA przygotowują absolwenta do: pracy w przedsiębiorstwach podległych ministrowi obrony narodowej i ministrowi gospodarki; pracy dydaktyczno-naukowej w szkolnictwie wojskowym i cywilnym, instytutach badawczo-rozwojowych i jednostkach wojskowych. Absolwent tego kierunku jest przygotowany do pracy jako eksploatator sprzętu obrony przeciwchemicznej, specjalista w składach sprzętu ochrony przed skażeniami, laboratoriach i warsztatach specjalistycznych, odbiorca i eksploatator materiałów i paliw rakietowych, specjalista w składach materiałów wysokoenergetycznych i laboratoriach specjalistycznych, pracownik komórek i instytucji ochrony środowiska. Absolwent posiada wiedzę i umiejętności jej wykorzystania oraz kwalifikacje specjalistyczne określone ustawą. Jest przygotowany do samodzielnego rozwiązywania zadań w zakresie: eksploatacji i rozwoju sprzętu ochrony przed skażeniami, prognozowania, oceny i likwidacji skażeń, eksploatacji i rozwoju materiałów wysokoenergetycznych, wdrażania nowych procedur i produktów do praktyki, bezpieczeństwa i ochrony środowiska oraz edukacji. W zakresie przygotowania ogólnego, absolwent posiada czynną znajomość języka angielskiego oraz niezbędne wiadomości z zakresu wiedzy o państwie i prawie, organizacji i zarządzania oraz ekonomiki.

Po ukończeniu kierunku ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA absolwenci są przygotowani do projektowania, realizacji i eksploatacji analogowych i cyfrowych układów, urządzeń i systemów elektronicznych oraz sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Są specjalistami w zakresie kreowania postępu technicznego w przemyśle elektronicznym telekomunikacyjnym oraz do podejmowania prac badawczych w biurach projektowych i rozwojowych przedsiębiorstw. Są przygotowani do pracy w instytutach badawczych i na uczelniach a także pracy w firmach produkujących sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny, u operatorów sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Studia umożliwiają uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnej do pracy w firmach przy wprowadzeniu na rynek oraz eksploatacji nowoczesnych urządzeń i systemów elektronicznych i telekomunikacyjnych. Przygotowani są do kierowania zespołami działalności twórczej, podejmowania decyzji. Posiadają wiedzę i umiejętności rozwiązywania podstawowych problemów prawnych i administracyjnych jednostek gospodarczych.

Studenci kierunku ENERGETYKA w trakcie studiów przygotowani zostają do egzaminu państwowego uprawniającego do wydawania świadectwa energetycznego budynku, mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych oraz energetycznych uprawniających do projektowania lub kierowania elektrycznymi robotami budowlanymi. Absolwenci przygotowani są do podjęcia pracy na różnych stanowiskach: energetyka zawodowa (elektrownie, sieci, diagnostyka maszyn, bezpieczeństwo i niezawodność urządzeń i systemów energetycznych), w samorządzie terytorialnym, służbach komunalnych. Znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach budowlanych i usługowych. Są specjalistami w zakresie gospodarki nośnikami energetycznymi; urządzeń ciepłowniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych; energetyki odnawialnej; służby utrzymania ruchu w zakładach pracy; przetwarzania i użytkowania energii; budowy i eksploatacji systemów i urządzeń energetycznych.

Absolwent studiów na kierunku GEODEZJA I KARTOGRAFIA jest przygotowany przede wszystkim do pracy w przedsiębiorstwach geodezyjnych. Posiada też wiedzę niezbędną do prowadzenia działalności inżynierskiej i naukowej w zakresie współczesnych metod i technik pomiarów geodezyjnych satelitarnych i naziemnych. Umie projektować i zakładać sieci geodezyjne poziome i pionowe. Zna metody i techniki przetwarzania analogowych i cyfrowych informacji obrazowych dla celów opracowań fotogrametrycznych i interpretacyjnych. Absolwent tego kierunku posiada wiedzę i umiejętności z zakresu metod projektowania i tworzenia systemów informacji przestrzennej typu GIS (Geographic Information System) i LIS (Land Information System).Jest przygotowany do tworzenia katastru nieruchomości oraz procedur stosowanych w gospodarce nieruchomościami, geodezyjnej obsługi obiektów inżynierskich i przemysłowych a także geodezyjnego urządzenia terenów rolnych. Zna zasady projektowania oraz metody opracowania i sporządzania map topograficznych i inżynieryjno-gospodarczych z wykorzystaniem techniki komputerowej. Jest przygotowany do teledetekcyjnego badania atmosfery oraz prognozowania jej stanu. Absolwenci tego kierunku, po odbyciu przewidzianej przepisami praktyki zawodowej, będą mogli się ubiegać o uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji w geodezji i kartografii, co jest równoznaczne z prawem wykonywania wolnego zawodu.

Absolwent kończący kierunek INFORMATYKA jest specjalistą szczególnie dużej wiedzy dotyczącej budowy i eksploatacji oprogramowania systemowego (sieciowego i systemów rozproszonych) oraz systemów komputerowych (architektury, systemów operacyjnych). Posiada wysokie umiejętności programowania (języki ADA, JAVA,C/C++ oraz nowoczesne urządzenia szybkiego wytwarzania aplikacji typu CASE) a także umie projektować złożone systemy informatyczne. Jego zasób wiedzy jest bardzo duży z zakresu analizy systemów, projektowania systemów informatycznych i sieci komputerowych oraz ich zarządzania. Posługuje się metodą symulacji komputerowej oraz metodami sztucznej inteligencji. Umie zarządzać procesami logistycznymi i pracownikami w dowolnej firmie a także posiada szczególnie wysokie umiejętności marketingowe.

Kierunek INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA

Globalnym celem nowej dyscypliny nauki, jaką stanowi inżynieria bezpieczeństwa (safety engineering, Sicherheitstechnik), jest maksymalizacja ochrony ludzi, środowiska naturalnego oraz dóbr cywilizacji. Cel ten jest urzeczywistniony poprzez realizację we wzajemnym sprzężeniu zadań dwóch zasadniczych dziedzin, z których składa się ta inżynieria. Dziedzinami tymi są inżynieria bezpieczeństwa technicznego oraz inżynieria bezpieczeństwa cywilnego. Inżynieria bezpieczeństwa technicznego zajmuję się takim zaprojektowaniem, zbudowaniem, eksploatacją i likwidacją obiektów technicznych ( przez obiekt techniczny rozumie się zespół systemów, maszyn, urządzeń i ludzi, związanych z sobą zarówno w sensie strukturalnym, jak i funkcjonalnym oraz mający do wykonania ściśle określone samodzielne zadanie w ciągu zadanego czasu w dokładnie sprecyzowanych warunkach zewnętrznych), by zminimalizować ich negatywne oddziaływanie na otoczenie, tj. na ludzi, środowisko naturalne i dobra cywilizacji. Zadaniem inżynierii bezpieczeństwa cywilnego natomiast, oprócz usuwania strat generowanych zjawiskami naturalnymi umyślnym szkodliwym działaniem ludzi, jest przede wszystkim likwidacja szkód, powstałych wtedy, gdy inżynieria bezpieczeństwa technicznego zawiedzie.

Absolwenci kierunku INŻYNIERIA MATERIAŁOWA
przygotowuje absolwentów pod względem teoretycznym i praktycznym do twórczej pracy w zakresie problematyki materiałowej w uczelniach technicznych, instytutach naukowych, zapleczu naukowo-badawczym przemysłu i wojska, a także w firmach wdrożeniowych, projektowych, produkcyjnych, konsultingowych, wydawnictwach naukowych itp. Absolwenci kierunku inżynieria materiałowa są przygotowani do podejmowania wszechstronnych rodzajów działalności inżynierskiej i naukowej, związanych z projektowaniem, przetwarzaniem, badaniem, doborem i użytkowaniem materiałów oraz uszlachetnianiem wyrobów. Absolwenci tego kierunku są przygotowani do pracy zawodowej w zakładach zajmujących się produkcją materiałów, urządzeń i elektroniki. Posiadają umiejętności w dziedzinie wytwarzania i badania materiałów, takich jak: metale i ich stopy, ceramika konstrukcyjna, elektroniczna i bioceramika, kompozyty, powłoki ochronne oraz polimery. Posiadają umiejętność stosowania podstawowych technik komputerowych i wiedzy z zakresu oddziaływania materiałów na środowisko naturalne. Ta minimalizacja negatywnego oddziaływania, jak i eliminacja strat i szkód, a w ostatecznej konsekwencji maksymalizacja ochrony, musi się oczywiście odbywać w sposób racjonalny, a więc uwzględniać wszystkie znaczące czynniki, a zwłaszcza koszty. Zarówno zespół zagadnień wchodzących w skład inżynierii bezpieczeństwa technicznego, jak i problematyka inżynierii bezpieczeństwa cywilnego są bardzo obszerne i mają charakter interdyscyplinarny. Wśród zagadnień inżynierii bezpieczeństwa technicznego szczególną grupę tworzą wszelkie procedury związane bezpośrednio, jak i w sposób pośredni z określeniem prawdopodobieństwa i rozmiaru negatywnego oddziaływania obiektów technicznych na otoczenie. Należy tu przede wszystkim wymienić procedury PSA (Probabilistic Safety Analyses) . ukierunkowane głównie na problematykę bezpieczeństwa obiektów technicznych, na przykład energetyki jądrowej.

Absolwenci kierunku LOGISTYKA posiadają wiedzę z zakresu funkcjonowania nowoczesnych systemów logistycznych i podstaw nauk ekonomicznych, organizacji zarządzania. Posiadają umiejętności menedżerskie, umiejętności rozwiązywania problemów logistycznych za pomocą metod i technik inżynierskich, w zakresie projektowania systemów logistycznych oraz procesów logistycznych. Umieją zarządzać specjalistycznymi funkcjami i procesami logistycznymi a także kosztami, finansami, kapitałem, doborem personelu i jego szkoleniem. Posługują się systemami informatycznego wspomagania zarządzania logistycznego. Absolwenci tego kierunku są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych, logistycznych, jednostkach projektowych i doradczych zajmujących się logistyką. Mogą również pracować w jednostkach gospodarczych i administracyjnych, w których wymagana jest wiedza logistyczna, techniczna, ekonomiczna i informatyczna oraz umiejętności organizacyjne.

Otrzymane wykształcenie na kierunku LOTNICTWO I KOSMONAUTYKA oparte jest na gruntownej wiedzy z obszaru mechaniki, materiałów i technologii lotniczych, podstaw elektroniki, techniki mikroprocesorowej, automatyki, elektrotechniki i informatyki (w tym systemy CAD/CAM/CAE). Absolwenci studiów pierwszego stopnia tego kierunku posiadają podstawową wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie konstruowania, wytwarzania i eksploatacji statków powietrznych i obiektów kosmicznych. Wiedza ta, w odniesieniu do wszystkich prowadzonych specjalności, obejmuje nowoczesne technologie i środki informacyjne oraz wymagania międzynarodowych instytucji lotniczych. Absolwenci studiów drugiego stopnia na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka uzyskują niezbędną wiedzę i umiejętności dające możliwość podjęcia twórczej pracy projektowo - konstrukcyjnej, wdrożeniowej i naukowej, związanej z budową, eksploatacją statków powietrznych i obiektów kosmicznych. Kształcenie na tym kierunku uwzględnia potrzeby użytkowników statków powietrznych i obiektów kosmicznych w zakresie ich eksploatacji z uwzględnieniem wymaganych przepisów międzynarodowych dotyczących kwalifikacji personelu zatrudnionego w jednostkach branży lotniczej: krajowych i zagranicznych, zwłaszcza w podmiotach europejskich.

Absolwenci kierunku MECHANIKA I BUDOWA MASZYN są specjalistami w zakresie mechaniki, projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn, informatyki, zastosowania i doboru materiałów inżynierskich. Uzyskują niezbędną wiedzę w zakresie technologii nowoczesnych procesów wytwarzania maszyn i produktów, metod ich badania a także technologii proekologicznych i systemów zintegrowanego zarządzania środowiskiem, bezpieczeństwem i jakością procesów wytwórczych. Absolwenci przygotowani są do kierowania i rozwijania produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz zarządzania procesami technologicznymi. Są również przygotowani do zarządzania pracowniami projektowymi z zakresu konstrukcji maszyn i procesów technologicznych. Absolwenci tego kierunku posiadają umiejętność podejmowania twórczych inicjatyw i decyzji oraz samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.

Wykształcenie na kierunku MECHATRONIKA jest oparte na bazie gruntownej wiedzy z obszaru mechaniki, elektronicznych układów sterowania, wybranych działów informatyki stosowanej oraz szczególnym sposobie rozumowania w projektowaniu wyrobów i procesów wytwarzania. Programy nauczania uwzględniają niezbędne proporcje przedmiotów podstawowych, ogólnych i technicznych w taki sposób, aby stworzyć solidną bazę do kształcenia specjalistycznego. Studia umożliwiają uzyskanie wykształcenia odpowiadającego międzynarodowym standardom i wymaganiom oraz aktualnej wiedzy inżynierskiej w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji urządzeń i systemów technicznych, charakteryzujących się strukturą realizowaną za pomocą zespołów elektromechanicznych, mechanicznych (mikromechanicznych), elektrycznych i optycznych wraz z układem sterowania opartym o technikę mikroprocesorową. Proces dydaktyczny organizowany jest w ten sposób, że dużą wagę przykłada się do nauczania na przykładach, zaś zajęcia są podporządkowane głównemu celowi jakim jest wyposażenie inżyniera mechatronika w wiedzę praktyczną, która pozwoli mu na realizowanie projektu konkretnego urządzenia i jego zespołowe wykonywanie. Absolwenci studiów inżynierskich posiadają podstawową wiedzę z zakresu mechatroniki, tzn. mechaniki - budowy maszyn, elektroniki, informatyki i sterowania oraz integracji tych elementów w produkcie. Potrafią również spojrzeć na produkt w jego otoczeniu, którym może być na przykład rynek oraz w dowolnej chwili jego cyklu życia. Absolwenci studiów drugiego stopni uzyskują wiedzę i umiejętności z zakresu mechatroniki, tzn. synergii mechaniki - budowy maszyn, elektroniki, informatyki i sterowania, niezbędne do projektowania i konstruowania specjalistycznych urządzeń mechatronicznych. Po ukończeniu studiów są specjalistami w zakresie projektowania i eksploatacji urządzeń mechatronicznych występujących w: maszynach i pojazdach, urządzeniach i systemach wytwórczych, urządzeniach biomedycznych i aparaturze diagnostycznej. Absolwenci są przygotowani do kontynuacji edukacji na studiach doktoranckich i uczestniczenia w interdyscyplinarnych badaniach naukowych w dziedzinach: mechanika budowy maszyn, elektronika i informatyka, do kierowania interdyscyplinarnymi zespołami realizującymi zadania w zakresie mechatroniki.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie