Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 14 października 2020 » Monter klimatyzacji – zawód ...

Monter klimatyzacji – zawód z przyszłością

W związku z rosnącą popularnością urządzeń klimatyzacyjnych, a także coraz większymi potrzebami związanymi z serwisem i zachowaniem...

W związku z rosnącą popularnością urządzeń klimatyzacyjnych, a także coraz większymi potrzebami związanymi z serwisem i zachowaniem higieny klimatyzatorów, rośnie również zapotrzebowanie na monterów i serwisantów klimatyzacji. Mechanicy chłodnictwa i klimatyzacji zwykle znajdują zatrudnienie w specjalistycznych firmach zajmujących się produkcją lub montażem urządzeń klimatyzacyjnych. Coraz częściej zakładają także własne firmy i świadczą samodzielne usługi na zlecenie w domach lub niewielkich lokalach handlowo – usługowych.

Czym zajmuje się monter klimatyzacji?

Przedsiębiorstwa usługowo – montażowe poszukują osób, które doskonale orientują się w budowie systemów chłodzących, znają zasadę ich działania, a także dysponują wiedzą na temat przepisów, jakie obowiązują w zakresie montażu i użytkowania klimatyzacji. Jest to konieczne z uwagi na fakt, iż tylko poprawnie zamontowana instalacja może spełniać wszystkie stawiane jej później wymagania. Technicy z Klimatechnika - Klimatyzacja Poznań zajmują się instalacją klimatyzacji z uwzględnieniem specjalistycznych planów, specyfikacji technicznych oraz instrukcji producenta. W razie potrzeby wykonują również prace konserwujące i naprawcze, a także wymieniają pojedyncze komponenty lub większe części urządzeń klimatyzacyjnych. Fachowcy z zakresu chłodnictwa i klimatyzacji muszą wykazywać się wysokimi umiejętnościami manualnymi w precyzyjnych pracach.

Monter tego typu systemów

Bardzo często taka osoba musi ostrożnie i dokładnie zespawać lub zlutować niektóre elementy urządzenia. Co więcej, taka osoba powinna posiadać umiejętność obsługi różnego rodzaju sprzętu pomiarowego (m.in. woltomierzy, manometrów oraz urządzeń testujących szczelność instalacji), ponieważ tego typu pomiary stanowią nieodłączną część pracy montera

Jak zostać monterem klimatyzatorów?

Osoby, które zawodowo zajmują się tematem wentylacji i klimatyzacji muszą posiadać szeroką techniczną wiedzę z dziedziny elektryki, elektroniki oraz mechaniki. Dlatego też w przypadku, gdy rozważa się wybór tego typu ścieżki kariery, nawet jeśli na chwilę obecną zajmuje się nieco inną dziedziną, warto rozwijać się samodzielnie w ramach dodatkowego kształcenia. Pracodawcy oczekują zwykle ukończenia szkoły średniej oraz podstawowej wiedzy na temat zasady działania systemów klimatyzujących.

Odpowiednie kwalifikacje

Ważne jest ukończenie programu przyuczenia do zawodu. Można również zapisać się na kursy zawodowe, które pozwolą szybciej pozyskać wymaganą, specjalistyczną wiedzę, a także cenne wskazówki na start. Co więcej, niektóre uczelnie oferują nawet studia na kierunku chłodnictwo i klimatyzacja. Specjalista w zakresie urządzeń klimatyzujących może szukać pracy zarówno w przedsiębiorstwach usługowo – montażowych, jak i firmach transportowych (transport towarów wymagających chłodzenia, np. żywności lub materiałów medycznych), logistycznych oraz handlowych (sprzedaż klimatyzatorów i systemów wentylacji).

Zawody związane z chłodnictwem i klimatyzacją

Takie zawody stwarzają one obecnie ogromne możliwości, a dodatkowo istnieje ogromne prawdopodobieństwo, iż zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny będzie wciąż wzrastać. Osoby, które rozważają tę branżę w swojej ścieżce kariery zawodowej powinny zainteresować się tematem już dziś, ponieważ jak w każdym zawodzie dla pracodawców liczy się także doświadczenie zawodowe. Porządny fachowiec klimatyzacji potrafi nie tylko zamontować i przeprowadzić przegląd instalacji. Osoba z wieloletnim stażem umie także doradzić klientowi, posiada szeroki zakres wiedzy na temat rodzajów klimatyzatorów, a także doskonale wie, jakie warunki montażowe muszą być spełnione, aby wszystko działało poprawnie.

autor tekstu : Krzysztof Maniak właściciel firmy Klimatechnika z Poznania

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie