Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 28 sierpnia 2020 » Prywatne akademiki a polski ...

Prywatne akademiki a polski rynek

Ciekawy jest fakt, że jeszcze do niedawna prywatne akademiki były popularne przede wszystkim w krajach zachodnich, a dziś...Ciekawy jest fakt, że jeszcze do niedawna prywatne akademiki były popularne przede wszystkim w krajach zachodnich, a dziś powoli ale skutecznie, budują swoją markę również w Polsce.


Obiekty tego typu są droższe pod względem opłat, ale te rekompensowane są licznymi, niespotykanymi nigdzie indziej udogodnieniami.

Obecnie w Polsce istnieje około 100 prywatnych akademików, które zapewniają średnio ponad 7 000 miejsc noclegowych dla studentów. Każdy budynek różni się świadczonymi usługami i liczbą dostępnych pokoi. Najwięcej z nich zlokalizowanych jest w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi. Nie oznacza to jednak, że nie można ich znaleźć również w mniejszych, polskich miastach.

Student faktycznie ma wybór

Jednym z powodów, dla których prywatne akademiki w Polsce mają rację bytu, jest faktyczny wybór. W teorii studenci muszą zdecydować się na jedną z dwóch opcji. Pierwsza to akademik uniwersytecki, który jest bardzo opłacalny, ale ograniczony pod względem sprzętu oraz przestrzeni.Źródło: https://livinnxpoland.pl/pokoje-dla-studentow/

Ponadto nadal występują tam problemy z równowagą między pokojami jednoosobowymi (używanymi głównie przez kobiety wychowujące dzieci i osoby niepełnosprawne), a pokojami wieloosobowymi. Druga możliwość to prywatne stancje, jakościowe pod względem standardu, lecz zdecydowanie zbyt drogie finansowo. Co więcej, właściciele tych lokali mogą wysuwać liczne roszczenia wobec najemców, co w najgorszym przypadku może pozbawić ich miejsca do życia.

Złoty środek

Można z pewnością stwierdzić, że prywatne akademiki są próbą połączenia powyższych form mieszkalnych i zniwelowania ich ewentualnych wad. Wystarczy spojrzeć na standard tamtejszych kwater, uczciwe kwoty za wynajem, czy ulokowanie tego typu obiektów na mapie danych miast. Innymi słowy, wygoda jest w tym przypadku priorytetem, stąd nikogo nie powinny dziwić specjalne sale w takich domach studenckich, przeznaczone do relaksu.

Podsumowanie

Jakie są zatem wnioski? Z pewnością prywatne akademiki w Polsce są rozwiązaniem rentownym pod wieloma względami, o czym tylko świadczy duże zainteresowanie nimi ze strony młodych żaków. Kolejne inwestycje tego typu sprawiają, że staną się one coraz lepiej dostępne, co z pewnością będzie widoczne na przestrzeni kilku najbliższych lat. Nie pozostaje zatem nic innego, jak obserwować tę branżę i jej rozwój w naszym kraju.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie