Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 10 listopada 2014 » Projekt Ambasadorzy ...

Projekt Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu

Bezpieczny internet dla najmłodszych

Właśnie ruszył ogólnopolski projekt „Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu”. Akcja ma za zadanie nauczyć dzieci w wieku wczesnoszkolnym, w jaki sposób być ostrożnym w sieci. Zmiana zachowania najmłodszych użytkowników sieci zaowocuje zwiększeniem ich czujności na niebezpieczeństwa czyhające w internecie.

Aż 3/4 sześcio- i ośmiolatków przekazuje swoje hasła innej osobie. Natomiast 66% dziewcząt w wieku 7-12 lat przyznało, że podawało hasła innym. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Teen Angels (http://teenangels.org/) oraz Wired Safety. Dzieci są bardzo naiwne w internetowych kontaktach z innymi ludźmi. Dodatkowo sprzyja temu pozorna anonimowość i fałszywe poczucie intymności.

Poza zagrożeniem
O niebezpieczeństwach czyhających w Internecie uświadamiać będzie „Wędrująca Akademia Bezpiecznego Internetu”, która będzie gościć w wybranych szkołach w całej Polsce. Bezpośrednio w projekcie weźmie udział co najmniej 700 dzieci.

Główną tematyką zajęć będzie nauka postaw związanych z dbaniem o własne bezpieczeństwo w sieci, czyli zachęcanie do nieujawniania loginów oraz haseł. Dzieci dowiedzą się, w jaki sposób korzystać z ogólnodostępnych komputerów, portali społecznościowych oraz serwisów publicznych. Najmłodsi poznają również termin „polityka prywatności” i nauczą się związanych z nim zasad.

Świadomy rodzic i nauczyciel
Na bezpieczeństwo najmłodszych w sieci w dużym stopniu wpływa również postawa rodziców i nauczycieli. Z tego powodu w ramach akcji zostaną również przeprowadzone działania skierowane do opiekunów. Szkolenia dedykowane nieco starszym uczestnikom będą opierały się na zasadzie e-learningu. Ich głównym zadaniem będzie przeciwdziałanie takim zjawiskom jak przemoc w sieci, niecenzuralne treści, zawieranie niebezpiecznych znajomości, piractwo czy uzależnienie od internetu.

Rodzice i nauczyciele dowiedzą się, jakie są prawne i techniczne możliwości kontroli rodzicielskiej, nauczą się korzystać z filtrów oraz poznają miejsca, w których warto szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia. Jednym z najważniejszych punktów szkolenia stanie się ustalenie z dzieckiem zasad bezpiecznego użytkowania internetu.

Ogólnopolski konkurs na mini-kampanię
Propozycją dla starszych dzieci, czyli tych, które uczęszczają do klas 4-6, będzie udział w konkursie na scenariusz na spot filmowy promujący bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z Internetu. Oceniane będą ciekawy pomysł, kultura wypowiedzi i spójna koncepcja.

Zwycięski scenariusz zostanie zrealizowany, a jego autorzy przeżyją wraz z nami niezwykłą przygodę, jaką jest praca przy realizacji materiału filmowego. Wygrają także atrakcyjne nagrody dla swojej szkoły. Uczniowie wszystkich klas zgłoszonych do konkursu otrzymają pamiątkowe upominki.

Termin nadsyłania prac na konkurs to 20 listopada 2014 r. Scenariusze wraz z kartą zgłoszenia na konkurs należy nadsyłać w formie elektronicznej w pliku doc oraz pdf poprzez pocztę elektroniczną na adres konkurs@kulturaonline.pl, w tytule maila wpisując „Konkurs na scenariusz”.

Prace zostaną ocenione przez profesjonalne jury: Katarzyna Kozłowska-Domańska , Dyrektor TVP Wrocław Ewa Wolniewicz-Dżeljilji, publicystka Iwona Szajner, Redaktor Naczelny portalu Money.pl Tomasz Bonek. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 22 listopada 2014 r.
UWAGA - projekt zakończony - film podsumowujący akcję dostępny jest TUTAJ.
**************************************************************************

„Wędrująca Akademia Bezpiecznego Internetu” to autorski projekt Fundacji dla Kultury.pl. Jest on częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-prewencyjnej „Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu”.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Zapraszamy na ambasadorzy.kulturaonline.pl oraz na stronę projektu na Facebook-u ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Marta Zieleń-Puszczecka
e-mail: m.zielen@letpr.pl
mob. +48 535 855 205
tel. 71 759 11 40

Agnieszka Filip
e-mail: a.filip@letpr.pl
mob. +48 500 853 762
tel. 71 759 11 40

KONTAKT Z ORGANIZATOREM:
Alicja Bar
Koordynator Projektu
Fundacja dla Kultury.pl
e-mail: Alicja.bar@kulturaonline.pl
Mob. 693 372 777
Tel./Fax 071 792 80 29

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie