Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 30 listopada 2022 » Kalendarze książkowe – ...

Kalendarze książkowe – prosty sposób na organizację


Zdarza Ci się zapominać o umówionych spotkaniach lub ważnych obowiązkach, a może masz dość tracenia czasu z powodu słabej organizacji zadań? Spróbuj prowadzić kalendarze książkowe, a odetchniesz z ulgą. W tym artykule znajdziesz podpowiedzi idealne na początek. Sprawdź, jak zachować regularność w prowadzeniu kalendarza i dowiedz się, w czym może okazać się przydatny.

Umówmy się – każdy z nas ma wrażenie, że doba jest zbyt krótka, a zadania do wykonania nigdy się nie kończą. Próbujemy ułożyć życie prywatne i zawodowe tak, by nie wchodziły sobie w drogę, a przy tym znaleźć, choć chwilę na odpoczynek i realizowanie własnych pasji. Czy Tobie też marzy się, by to zmienić? Być może nawet masz w swoim otoczeniu kogoś, kogo podziwiasz za świetną organizację czasu i masz wrażenie, że ta osoba pamięta o wszystkim i potrafi zdążyć z każdym zadaniem. Bardzo prawdopodobne, że jedyną różnicą pomiędzy Tobą a taką osobą jest po prostu… kalendarz i jego brak.

Kalendarze książkowe – kiedy są przydatne?

Kalendarze książkowe są na tyle uniwersalne, że okażą się praktyczne dla każdego. Możesz zapisywać w nich ważne daty – np. urodziny bliskich osób, ale także terminy wizyt u lekarza, ważnych uroczystości lub nieprzekraczalnych deadline’ów. Dzięki temu nie musisz o nich pamiętać – wystarczy, że codziennie zajrzysz do kalendarza, by wiedzieć, co ważnego masz zaplanowane na nadchodzące dni.

Kalendarze świetnie sprawdzą się także jako miejsce do tworzenia list zadań. Możesz rozpisać zadania na nadchodzący miesiąc, tydzień lub konkretny dzień, a następnie zaznaczać te wykonane. Dzięki temu masz szansę znacznie polepszyć swoją wydajność w pracy, bo wiesz, co jest do zrobienia. W efekcie planowanie pracy okazuje się łatwiejsze i masz pewność, że nie zapomnisz o żadnym ważnym zadaniu. To szczególnie istotne dla osób, które prowadzą własną firmę lub próbują rozwijać pasję. Z kalendarzem możesz zaplanować harmonogram dnia nawet z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu nie będziesz zapominać o ważnych wydarzeniach i unikniesz robienia ważnych rzeczy na ostatnią chwilę. W kalendarzu zapiszesz także kontakty do ważnych osób, hasła i inne informacje, które warto mieć pod ręką.

Kalendarze książkowe mogą także pełnić funkcję Twojego notatnika, w którym zapiszesz ulubiony przepis na pizzę, ciekawy cytat z książki lub tytuł filmu poleconego przez znajomą. Mogą służyć do zapisywania codziennych postępów w treningach na siłowni, budowania nawyków, rzucania palenia czy pilnowania diety. Z pewnością są w Twoim życiu obszary, którym chcesz poświęcić więcej uwagi i rzeczy, na których chcesz się skupić. Kalendarze są w stanie Ci pomóc, ale jest jeden haczyk – aby rzeczywiście działały, należy prowadzić je regularnie. A to, wbrew pozorom, wcale nie jest takie proste!

Jak prowadzić kalendarz regularnie?

To częsty problem osób, które kupują swój pierwszy kalendarz. Zdarza się, że po początkowych próbach prowadzenia kalendarza zniechęcają się brakiem efektów. Tymczasem właśnie regularność jest kluczowa, by nasz kalendarz rzeczywiście nam służył – zawierał aktualne informacje i mógł nam o nich przypominać. Co zrobić, by prowadzić kalendarz regularnie?

  • Wybierz kalendarz dostosowany do Twoich potrzeb. Oszacuj, ile miejsca możesz potrzebować (np. kalendarz z układem tygodniowym czy dziennym), aby zapisywać ważne informacje.

  • Określ, co będziesz zapisywać w kalendarzu. Możesz nawet stworzyć na początku lub na końcu swojego kalendarza listę informacji, które zamierzasz zapisywać.

  • Wymyśl własny sposób zapisywania potrzebnych informacji – możesz wykorzystać różne kolory zakreślaczy, długopisy, rysunki, a nawet naklejki. Słowem – wszystko, co może ułatwić Ci organizację.

  • Nie popadaj jednak w przesadę! Umieszczenie w kalendarzu zbyt wielu informacji spowoduje chaos i zniechęcenie, a regularne uzupełnianie zacznie zajmować zbyt wiele czasu. Skup się na tym, co naprawdę jest dla Ciebie istotne.

  • Włącz powiadomienia w telefonie, które będą Ci przypominać, by codziennie zajrzeć do kalendarza i go uzupełnić. To szczególnie ważne na początku, zanim wyrobisz sobie nawyk codziennego sprawdzania kalendarza.

  • Trzymaj kalendarz pod ręką, np. na biurku, przy którym pracujesz. Dzięki temu o nim nie zapomnisz. Możesz nawet zostawiać kalendarz otwarty na danym dniu, by odznaczać wykonane zadania.

  • Wybierz kalendarz, który Ci się podoba! To duża motywacja, by rzeczywiście do niego zaglądać i regularnie uzupełniać.

Końcówka roku to dobry moment, by zaopatrzyć się w piękne, pachnące nowością kalendarze (bogata oferta w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl) i nowy rok przeżyć zupełnie inaczej – bez stresu związanego z przypominaniem sobie o ważnych rzeczach na ostatnią chwilę. Spróbujesz prowadzić własny kalendarz?

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie