Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 05 października 2022 » Przepisy o ukrytej ...

Przepisy o ukrytej dywidendzie uchylone zanim zaczną obowiązywać

Przepis, który budził obawy wśród podatników rozliczających się jako spółka, może zostać uchylony zanim wejdzie w życie. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono projekt zmiany ustawy wraz z objaśnieniem. Czego powinni spodziewać się podatnicy będący spółkami? Podpowiadamy!

Polski Ład i regulacje dotyczące ukrytej dywidendy

Z dniem 1 stycznia 2023 r. w życie mają wejść nowe przepisy, regulujące kwestię ukrytej dywidendy w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Przygotowane w ramach Polskiego Ładu art. 16 ust. 1 pkt 15b i ust. 1d-1e ustawy o PDOP znoszą możliwość rozliczania w kosztach uzyskania przychodów kosztów poniesionych na skutek świadczeń wykonanych przez wspólnika spółki lub podmiotu powiązanego ze spółką, jeśli koszty te można uznać za ukrytą dywidendę.

Które koszty stanowią ukrytą dywidendę?

Na jakich zasadach koszty poniesione przez podatnika będącego spółką, dotyczące świadczeń przyjętych od podmiotów powiązanych i wspólników, zostaną zaliczone przez organy podatkowe do ukrytej dywidendy? Nowe przepisy odnoszą się do następujących sytuacji:

  1. wysokość poniesionych przez podatnika kosztów lub termin ich poniesienia są związane z faktem osiągnięcia zysku lub wysokością tego zysku
  2. podatnik mógłby ponieść niższe koszty, jeśli świadczenie zostałoby nabyte od podmiotu niepowiązanego ze spółką lub niebędącego wspólnikiem
  3. w kwocie poniesionych kosztów ujęte jest wynagrodzenie za prawo do korzystania z aktywów, będących własnością wspólnika lub podmiotu powiązanego jeszcze przed utworzeniem podatnika (spółki)

Regulacji z punktów 2. i 3. nie stosuje się w przypadku, gdy suma kosztów świadczeń wykonanych przez wspólnika lub podmiot powiązany ze spółką jest niższa niż zysk brutto podatnika uzyskany w roku obrotowym.

Kontrowersje wokół nowych przepisów

Przedsiębiorcy z niepokojem przyglądają się pracom nad nowelizacją ustawy o PDOP. Powodem kontrowersji, które towarzyszą planowanym regulacjom, jest obawa o zbyt szeroki zakres interpretacji kosztów uzyskania przychodów jako ukrytej dywidendy. Podatnicy spodziewają się ograniczeń dotyczących rozliczania w kosztach uzyskania przychodów szeregu wydatków niesłużących optymalizacji podatkowej, lecz mających uzasadnienie ekonomiczne.

Rządowe Centrum Legislacji i projekt dotyczący uchylenia nowych regulacji

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono projekt ustawy o zmianie ustawy o PDOP oraz niektórych innych ustaw, który zakłada uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie. Oznacza to, że nowe regulacje mogą zostać zlikwidowane zanim zaczną obowiązywać. W uzasadnieniu planowanych modyfikacji RCL odnosi się do obaw podatników, dotyczących zbyt szerokiej interpretacji ukrytej dywidendy. Powodami do rezygnacji z wprowadzenia ograniczeń są również ryzyko ich negatywnego wpływu na świadczenie usług licencyjnych i działanie grup kapitałowych wspierających spółki zależne oraz przewidywane utrudnienia w zakresie cen transferowych.

Aktualne informacje na temat Polskiego Ładu

Polski Ład i wprowadzane w jego ramach nowelizacje przepisów podatkowych wymagają od przedsiębiorców uważnego śledzenia zmian oraz umiejętności ich interpretowania. Zaufane biuro rachunkowe stanowi nieocenioną pomoc w tej kwestii. Po profesjonalne wsparcie najlepiej zgłosić się do certyfikowanych specjalistów, a tylko takich zatrudnia biuro rachunkowe EFEKTA. Warto odwiedzić stronę internetową https://efekta.waw.pl/, na której znajdą Państwo pełen wykaz naszych usług wraz z przejrzystym cennikiem. Pełna księgowość, profesjonalne doradztwo, terminowe i rzetelne rozliczenia, prowadzenie ksiąg rachunkowych i ksiąg handlowych, reprezentacja Klienta w urzędach – oferujemy kompleksową obsługę dla małych, średnich i dużych firm. Nasi licencjonowani księgowi są dyspozycyjni, skrupulatni i wyposażeni w kompetencje, które pozwalają im wyręczyć Klienta we wszystkich kwestiach formalnych związanych z prowadzeniem firmy. Zapraszamy!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie