Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 05 sierpnia 2022 » Jak przygotować dziecko do ...

Jak przygotować dziecko do szkoły?


Wrzesień zbliża się coraz większymi krokami. Niektóre dzieci chętnie wrócą do szkoły po wakacyjnej przerwie, ale część z nich do szkoły pójdzie po raz pierwszy. Ta nieznana dla nich sytuacja może być ciekawą przygodą lub poważnym przeżyciem. Dużo zależy od tego, w jaki sposób je do tego przygotujemy. Co zatem zrobić, by dziecko 1 września wyruszyło do szkoły bez obaw? Podpowiadamy!

Rozmowa kluczem do sukcesu

Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co wydarzy się już po wakacjach. Jeśli Twoja pociecha dopiero rozpoczyna naukę w szkole, opowiedz mu, jak wygląda dzień ucznia. Przedstaw sytuację, używając konkretów. Nie mów dziecku, że musi siedzieć w ławce przed 45 minut, bo dla niego to wciąż abstrakcja. Zamiast tego powiedz, że po każdej lekcji będzie miało chwilę przerwy. Wtedy może wstać z miejsca, wyjść do toalety lub na korytarz i pobawić się z rówieśnikami. Opowiedz mu też o nowych obowiązkach i o tym, że będzie odrabiało lekcje. Jeśli do tej pory dziecko nie miało swojego biurka, to najlepszy moment, żeby znaleźć miejsce na mebel w Waszej przestrzeni i wybrać się z synem czy córką do sklepu meblowego.

Wspomnij także o trudnościach

Opowiadaj dziecku również o tym, jakie może napotkać trudności w szkole. O nowych znajomościach i o tym, że nauczyciele będą bardziej wymagający niż ci w przedszkolu. Ale nie strasz przy tym malucha. Wzmocnij w nim wiarę we własne możliwości i uczul na to, że zawsze otwarcie powinno rozmawiać z dorosłymi. Opowiadaj, że wychowawca to osoba, do której można zwrócić się ze wszystkimi lękami, potrzebami, chęciami czy trudnościami. A jeśli nie wiesz, jak przeprowadzić taką rozmowę, skorzystaj z podpowiedzi specjalistów portalu Piękne Rzeczy – https://piekne-rzeczy.pl/.

Pomóż dziecku przezwyciężyć strach

Rozmawiaj, rozmawiaj, rozmawiaj. Zapytaj dziecko, czego się boi. Postarajcie się razem określić przyczynę strachu. Szczególnie ważne jest, to gdy dziecko chodzi już do szkoły i po przerwie wakacyjnej nie chce tam wrócić. Może z powodu konfliktu z rówieśnikami albo trudności w relacji z nauczycielami? Porozmawiajcie o tym. Ustalcie przyczyny, a później poszukajcie wspólnie rozwiązania. Stwórzcie zasady, które ułatwią dziecku rozwiązanie konfliktów i wywiązywanie się ze szkolnych obowiązków. Skupiaj się przy tym na pozytywnych emocjach.

Zadbaj o mile spędzony czas

Dziecko może obawiać się pierwszego, drugiego i każdego kolejnego dnia w szkole. To bardzo normalna reakcja. Szczególnie gdy nie zna ono środowiska, którego za chwilę stanie się częścią. Dlatego zadbaj o to, by uczeń mógł się odprężyć. Zanim jeszcze pójdzie do szkoły, spraw, by ostatnie dni wakacji były naprawdę udane. Nawet weekend z dala od domu i myśli o tym, co go czeka, pomogą dziecku przezwyciężyć strach. Wybierzcie się więc nad jezioro albo nad morze. Zaplanujcie różne aktywności. Przeczytaj poradnik: Jakie zabawki wziąć dla dziecka na plażę? - kobieta.wp.pl i sprawdź, czego Wam brakuje, byście się dobrze bawili. A jeśli nie chcesz już nigdzie wyjeżdżać, zaplanuj wycieczkę rowerową albo wyjście do kina. Wszystko, co sprawi, że dziecko będzie mogło stawić czoła stresowi, zda egzamin.

Wspólnie przygotujcie wyprawkę

Zaangażuj ucznia w przygotowania do szkoły. Idźcie razem do sklepu i zróbcie wyprawkę. Niech dziecko zdecyduje, jakie chce mieć zeszyty, jaki piórnik, tornister oraz śniadaniówkę. Zakupy to też doskonała okazja do kolejnej rozmowy na temat szkoły. Przy okazji wyboru tornistra, możesz dziecku opowiedzieć, że będzie przynosiło ze szkoły książki i zeszyty z zadaniami domowymi. Wytłumacz, że śniadaniówka będzie niezbędna, bo w szkole inaczej niż w przedszkolu, drugie śniadanie trzeba przynieść sobie z domu. Zapytaj dziecka, czy nie potrzebuje towarzystwa w szkole. Jeśli do tej pory w do przedszkola zabierało pluszaka, wytłumacz, że w szkole nie będzie dla niego miejsca. Ale za to może kupić breloczek z ulubionym bohaterem z kreskówki i przyczepić go do piórnika.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie