Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 06 lipca 2022 » Czy w bazie REGON znajdziemy ...

Czy w bazie REGON znajdziemy dane o prywatnych szkołach i przedszkolach? Sprawdźmy!

REGON to akronim od słów Rejestr Gospodarki Narodowej. To najstarsza działająca w naszym kraju baza o charakterze publicznym, czyli taka, z której zawartością może zapoznać się praktycznie każdy z nas. Jakie informacje można tam znaleźć? Czy warto korzystać z tego zbioru?

REGON — najważniejsze informacje

Pierwsze przymiarki stworzenia tej bazy datowane są już na lata 60. XX wieku, choć wtedy oficjalnie nie padła jeszcze nazwa REGON. Można więc powiedzieć, że ustawodawca planował jej utworzenie w czasach, kiedy wciąż obowiązywał podział na blok wschodni i zachodni, a w Polsce obowiązywał socjalizm i powiązana z nim gospodarka centralnie planowana.

Nie istniała jeszcze Unia Europejska, a już na pewno Polska do niej nie przynależała. Nie można więc było liczyć na wsparcie Francji, Wielkiej Brytanii czy Austrii w realizacji wielkich projektów, tzw. planów pięcioletnich. Zanim ruszyła np. budowa Olimpijki czy Elektrowni Bełchatów, ustawodawca musiał wiedzieć, czy dysponuje odpowiednim zapleczem logistycznym i materiałowym.

Właśnie tutaj pojawia się Rejestr Gospodarki Narodowej. Zbiór, który finalnie uruchomiono dopiero w 1975 roku, miał pełnić funkcję agregatora danych, dzięki którym osoby decyzyjne mogłyby szybko ustalić, w jakim stanie jest gospodarka w wybranym mieście czy województwie. Te informacje pozwalały zaś planować i realizować kolejne inwestycje.

Warto zwrócić też uwagę na to, że baza REGON stale ewoluowała. Początkowo identyfikator składał się z zaledwie siedmiu cyfr. Szybko zorientowano się, że grozi to rychłym zapełnieniem zbioru. Podjęto więc decyzję o wydłużeniu pojedynczego rekordu o dwie cyfry.

Pewne ślady po tym zabiegu można odnaleźć nawet dziś. Gdy przeglądamy dane z wyszukiwarki REGON w ALEO.com, wciąż można znaleźć działalności, których identyfikator rozpoczyna się od cyfr „00”. To właśnie te najstarsze — wciąż działające — podmioty, które funkcjonowały już w 1975 roku.

Nie była to zresztą jedyna zmiana, jaką wprowadzono w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Równie ważne nowele pojawiły się 17 października 1975 i 26 lutego 1982 roku. Ta druga data jest szczególnie ważna. To właśnie wtedy uchwalono Ustawę o Statystyce Państwowej, z którą powiązano REGON.

Jak dziś zapisuje się numer REGON?

Najczęściej spotykamy się z „tradycyjnym”, 9-cyfrowym identyfikatorem. Warto jednak zauważyć, że z biegiem czasu zmieniały się pierwsze cyfry w bazie REGON. Ostatnia modyfikacja jest bezpośrednio związana z reformą terytorialną. To właśnie wtedy wdrożono nie tylko nowe oznaczenia dla poszczególnych województw, ale i np. dla grup wyznaniowych.

Czasem można spotkać się też z nieco dłuższym, bo 14-cyfrowym indeksem. Dla kogo jest on przewidziany? Taki identyfikator w Rejestrze Gospodarki Narodowej dotyczy działalności gospodarczych, które działają w co najmniej dwóch województwach, na przykład śląskim i opolskim. Warto wiedzieć też o tym, że — bez względu na długość wpisu — REGON zapisujemy jako jednolity ciąg cyfr, bez myślników.

Czy szkoły i przedszkola otrzymują numer REGON?

Tak. Co warto podkreślić, nadawany jest on zarówno jednostkom publicznym, czyli takim, którymi zarządza gmina, jak i szkołom i instytucjom prywatnym. Zgodnie z literą prawa, urząd statystyczny zobowiązany jest do nadania numeru REGON w terminie siedmiu dni od dodania wpisu placówki oświatowej do rejestru.

Kto jeszcze otrzymuje numer REGON? Lista instytucji jest dość długa, co definiuje zresztą Ustawa o Statystyce Publicznej. Poza sektorem edukacji wpis w Rejestrze Gospodarki Narodowej jest też obowiązkowy dla:

 • urzędów gmin,
 • starostw powiatowych,
 • urzędów wojewódzkich,
 • jednostek pomocniczych gminy,
 • firm,
 • instytucji bankowych,
 • gospodarstw rolnych,
 • fundacji,
 • stowarzyszeń rejestrowych.
 • Jak wyrobić REGON?

  W uprzywilejowanej sytuacji są osoby, które dopiero zakładają swoją firmę i robią to przez internet, korzystając z rządowej platformy CEIDG. W takiej sytuacji wystarczy po prostu wypełnić cały wniosek, a REGON zostanie nam nadany automatycznie.

  Nie jest to jednak jedyna droga, by uzyskać wpis w bazie. W obiegu wciąż są tradycyjne „papierowe” dokumenty: RG-OP i RG-OF. Składa się je we właściwym dla miejsca zamieszkania (lub rejestracji podmiotu) urzędzie — zarówno w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej.

  Po stronie ciekawostek warto wskazać na to, że wpis w Rejestrze Gospodarki Narodowej jest nadawany jednorazowo. Nawet gdy zlikwidujemy firmę czy stowarzyszenie, a później założymy nowy biznes, w bazie REGON wciąż będziemy korzystać dokładnie z tego samego indeksu.

  Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie