Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 24 czerwca 2022 » Studia podyplomowe - ...

Studia podyplomowe - wszystko, co musisz wiedzieć

obraz 1

Zastanawiasz się, czy podjąć studia podyplomowe i czym właściwie są? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Czym są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe to forma cząstkowego kształcenia specjalistycznego, inna niż studia wyższe czy doktoranckie. Studia te skierowane są do osób, które posiadają już dyplom ukończenia studiów (minimum I stopnia). Absolwenci nauczania podyplomowego otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych – należy pamiętać, że nie jest to dyplom.

Studia podyplomowe mogą być prowadzone przez państwowe i prywatne uczelnie wyższe tylko w zakresie prowadzonych przez nie kierunków. Jedynie minister może wyrazić zgodę na rozszerzenie oferty edukacyjnej o kierunki, których dana uczelnia nie prowadzi.

Należy pamiętać, iż ukończenie studiów podyplomowych nie upoważnia do rozpoczęcia studiów doktoranckich. Co więcej, słuchacz studiów podyplomowych nie jest studentem, więc nie przysługuje mu status studenta, czyli m.in. nie przysługują mu zniżki na komunikację miejską czy kredyt studencki.

Program studiów podyplomowych

Kierunki studiów podyplomowych to najczęściej kierunki praktyczne. Wymagane są zaliczenia i egzaminy, ale na ogół jest to zaliczanie zajęć w formie własnego projektu lub praktycznego zadania. Program zajęć może wymagać od słuchaczy egzaminu lub pracy końcowej, ale nie jest to warunek.

Zajęcia odbywają się zwykle w soboty i niedziele, ale zdarzają się uczelnie prowadzące zajęcia od poniedziałku do piątku. Najczęściej zajęcia odbywają się online w czasie rzeczywistym lub rzadziej stacjonarnie, co tydzień lub co dwa tygodnie (zdarzają się też zajęcia raz w miesiącu). Rozwiązanie online jest szczególnie polecane osobom pracującym, które chcą zdobywać wiedzę, ale nie mają czasu by regularnie dojeżdżać na uczelnię. Każda uczelnia ustala swój program nauczania. Podobnie z opłatami za studia. Czesne uiszcza się za semestr nauki, zazwyczaj na konto uczelni i może być to wpłata jednorazowa lub rozbita ratalnie. Studia podyplomowe są bezpłatne tylko wtedy, gdy uczelnia, organizator studiów lub uczestnik uzyska zewnętrzne finansowanie, pokrywające koszt organizacji studiów.

Studia podyplomowe na ogół trwają 2 albo 3 semestry - w zależności od zakresu tematycznego danego kierunku studiów.


Grupa studentów z dyplomami

Dla kogo studia podyplomowe?

Powrót na studia, szczególnie podyplomowe, to idealna propozycja dla osób chcących pogłębić i zaktualizować wiedzę zdobytą podczas studiów, zdobyć nowe kwalifikacje i doświadczenie potrzebne, gdy chcemy zmienić pracę lub awansować.

Oferta studiów podyplomowych skierowana jest głównie do nauczycieli wszystkich placówek szkolnych i opiekuńczo-wychowawczych oraz pracowników instytucji i firm. Odpowiednie wykształcenie pracowników jest najtańszym i najefektywniejszym sposobem zwiększenia wydajności pracy, uniknięcia zwolnień oraz unowocześnienia metod pracy.

Studenci studiów podyplomowych mogą jednocześnie studiować dwa kierunki. Zapisując się na szkolenia online uczysz się indywidualnie - w praktyce oznacza to możliwość realizowania dwóch lub nawet więcej kierunków równolegle. Dodatkowo, takie rozwiązanie pozwala na pełną swobodę nauczania: studiujesz w dowolnym miejscu, o dowolnej porze i oszczędzasz pieniądze na dojazdy. Świadectwa ukończenia podyplomowych studiów online są takie same jak te wydawane przy nauczaniu stacjonarnym.

Jakie wymagania należy spełnić by podjąć studia podyplomowe?

Od kandydatów chcących rozpocząć studia podyplomowe wymagany jest dyplom ukończenia studiów I stopnia (tytuł licencjata, inżyniera) lub II stopnia (tytuł magistra). Nie ma natomiast wymogu, by kierunek studiów podyplomowych był zgodny z poprzednimi studiami.

Rekrutacja

Każda uczelnia ustala indywidualnie wymagania formalne. Ilość miejsc na konkretne kierunki może być ograniczona. O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność zgłoszeń kandydatów, złożenie wymaganych dokumentów i uiszczenie opłaty. Aplikować na wybrany kierunek studiów można w momencie, gdy przy kierunku widnieje napis "rekrutacja otwarta".

Jednak, wysłanie formularza zgłoszeniowego nie jest równoznaczne z przyjęciem na studia. Często, aby dany kierunek studiów "ruszył" konieczna jest minimalna liczba rekrutowanych kandydatów. Jeśli nie uda się zebrać odpowiedniej grupy, otwarcie kierunku jest zawieszone i w takim przypadku uczelnia proponuje zbliżone studia lub uczestnictwo w kolejnej rekrutacji na ten sam kierunek studiów.

Najpopularniejsze kierunki studiów podyplomowych

Kierunki studiów podyplomowych możemy podzielić na działy:

 • zarządzanie i kierunki biznesowe,
 • pedagogikę i psychologię (szczególnie przydatne w zawodzie nauczyciela),
 • kierunki przygotowujące nauczycieli do nauczania przedmiotów zawodowych,
 • finanse i rachunkowość,
 • prawo i administrację,
 • transport i logistykę.
 • Najpopularniejsze kierunki studiów podyplomowych to bez wątpienia rachunkowość, finanse i bankowość, zamówienia publiczne, projektowanie graficzne, programowanie, zarządzanie projektami, prawo podatkowe oraz psychologia w biznesie.

  Wszystkich zainteresowanych podjęciem studiów podyplomowych zapraszamy do wysyłania aplikacji online - to świetny sposób na podniesienie swoich kwalifikacji i zdobycie nowych praktycznych umiejętności.

  Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie