Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 11 czerwca 2022 » Rozwój emocjonalny dzieci - ...

Rozwój emocjonalny dzieci - jak zrobić to dobrze?

Emocje są bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Ich odczytywanie i wyrażanie, a także umiejętność panowania nad nimi, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, rozumienia innych ludzi i nawiązywania relacji. To, jak dziecko będzie radzić sobie z emocjami, będzie miało wpływ na jego poczucie własnej wartości i zaufanie do siebie. Dlatego tak istotne jest, by zadbać o rozwój emocjonalny swojego dziecka.

Emocje dziecka a rola dorosłych

Rodzice są pierwszymi przewodnikami w świecie uczuć każdego dziecka. To od nich uczą się jak radzić sobie z własnymi emocjami, jak radzić sobie ze złością, czy przełamywać strach. Ma to miejsce podczas obserwowania podczas codziennych czynności, jak i podczas rozmów czy zabaw. Ważne jest, by słuchać dziecka z empatią, stworzyć mu atmosferę życzliwości i zadawać pytania otwarte. Gdy chcemy zrobić to w sposób ciekawy i przystępny dla dziecka z pomocą przychodzą książki dla dzieci.
Niektórzy rodzice nieco bagatelizują swoją rolę. Uważają, że ich dzieci „takie już po prostu są”. Tymczasem to właśnie my każdego dnia pokazujemy im różne emocje. To od nas dzieci przejmują wiele nawyków, w tym nawet ekspresję w mówieniu. Dlatego najlepiej już od najmłodszych lat pokazywać im, w jaki sposób mogą radzić sobie z różnymi sytuacjami. Odpowiednio dobrane książki z bajkami mogą być dla nich źródłem cennych lekcji. Dodatkowo, jeśli będziemy im je czytali, to spędzimy z nimi czas, co maluchy również bardzo mocno doceniają. Budowanie więzi z dzieckiem jest niezwykle ważne i pomoże nam w późniejszym procesie wychowawczym.

Rozwój emocjonalny a czytanie książek

Zarówno w szkole, jak i domu książki głównie używane są w kontekście poszerzania wiedzy. Chcemy, by nasze dzieci były małymi geniuszami, które bez problemu poradzą sobie na kolejnych etapach szkolnictwa i w przyszłości na rynku pracy. Skupiając się na rozwoju intelektualnym i zapisując na kolejne kursy i zajęcia dodatkowe niekiedy zapominamy, że ważne jest coś jeszcze, a mianowicie rozwój emocjonalny, do wspomagania, którego możemy użyć literatury, która nie musi być tylko skarbnicą wiedzy o otaczającym nas świecie. Książki o emocjach dla dzieci są bardzo dobrym narzędziem służącym do nauki poznawania, odczytywania i wyrażania emocji, a przy tym jest to dla dziecka świetna zabawa.
Jedną z najpopularniejszych książek o emocjach dla dzieci jest „Czujemisie” autorstwa Agaty Królak. Przeznaczona jest dla dzieci powyżej 3 roku życia. Emocje wytłumaczone są tu na konkretnych przykładach z życia codziennego. Autorka nie podaje trudnych definicji uczuć, tylko odwołuje się do wydarzeń, które maluch zna z domu czy przedszkola. Bohaterami są misie, z którymi dziecko może się utożsamiać. Książka pomaga rozpoznawać emocje, a zamieszczona na końcu lista słów wspomaga naukę ich nazywania.
Bardzo ciekawą pozycją jest także książka „Co robią uczucia?” Tiny Oziewicz. Jest to książka bardzo dowcipna, opisująca świat uczuć. Jest bardzo dobrym punktem wyjścia do rozmowy o uczuciach.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie