Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 08 czerwca 2022 » Julian Tuwim - poeta dla ...

Julian Tuwim - poeta dla dzieci i dorosłych

Julian Tuwim to jeden z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku. Członek legendarnej grupy Skamander, autor niezapomnianych wierszy dla dzieci, tekstów piosenek, librett dla teatrów, skeczy, monologów kabaretowych, a nawet powiedzeń, żartów i przysłów. Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce wydało wielu wybitnych twórców, ale Tuwim był zdecydowanie najpopularniejszym z nich. Oto garść ciekawostek o tym niezwykle uniwersalnym pisarzu.

Naznaczony od dziecka

Julian Tuwim urodził się ze znamieniem na lewym policzku, tzw. mychą. W dzieciństwie i młodości było ono dla niego źródłem wielu kompleksów i pokarmem dla docinków rówieśników. W wieku dojrzałym poradził sobie z tym problemem i uważał nawet swoje znamię za znak wyróżniający go spośród innych twórców. Żartował często, że bez niego pewnie nie stałby się w ogóle poetą. Nie ma zbyt wielu fotografii poety, na którym znamię to widać, ponieważ Tuwim dbał o to, by zawsze uwydatniony był jego prawy profil. 

Talent uniwersalny

Julian Tuwim był i jest znany przede wszystkim jako poeta. Jego wiersze o jesieni, wiośnie, miłości, samotności, smutku i radości życia do dziś przemawiają do coraz nowszych pokoleń czytelników. To jednak nie jedyna dziedzina, którą zajmował się autor Kwiatów polskich. Pisał również teksty piosenek, teksty skeczów kabaretowych, satyryczne opowiadania, wymyślał zabawne przysłowia, tworzył absurdalne artykuły prasowe. Niezapomniane są jego wiersze dla dzieci. Był również genialnym tłumaczem, a w późniejszych czasach również promotorem talentów młodych literatów. 

Wykluczenie z obu stron

Mimo bycia niezaprzeczalnie jednym z największych twórców międzywojennej Polski, Tuwim miał wielu wrogów. Rosnące w siłę środowiska antysemickie bardzo mocno prześladowały go ze względu na żydowskie pochodzenie rodziny Tuwima. Co ciekawe, również ze strony polskich Żydów był strofowany z powodu swojej asymilacji do narodu i społeczeństwa polskiego. Doprowadziło to poetę do licznych schorzeń psychicznych, m.in. agorafobii i nerwicy tak silnych, że pod koniec życia właściwie nie był w stanie funkcjonować w społeczeństwie. 

Poparcie dla komunizmu

Julian Tuwim to jeden z tych poetów, którzy mają w swoim życiorysie niechlubny epizod udzielenia poparcia zbrodniczemu reżimowi komunistycznemu. W 1946 roku Julian Tuwim powrócił do Polski z emigracji, co dla władz komunistycznych stało się wydarzeniem propagandowym (skoro tak wielki poeta wraca do Polski, to znaczy, że podoba mu się jej nowy porządek). Tuwim stał się personą hołubioną przez komunistów, stał się literacką twarzą nowego ustroju. Otrzymał willę oraz samochód z szoferem, był zapraszany na bale, rauty, bankiety i obcował z najwyższymi dygnitarzami w państwie. Wątpić w komunizm zaczął dopiero pod koniec życia. 

Oryginalny kolekcjoner

Tuwim przez całe życie znany był ze swojej pasji do kolekcjonowania przeróżnych przedmiotów, przede wszystkim ksiąg na najdziwniejsze tematy. Był w posiadaniu wielkiego księgozbioru dotyczącego szczurów, bardzo mocno interesował się dziełami okultystycznymi i satanistycznymi, ale przede wszystkim zbierał wszelkiego rodzaju materiały lingwistyczne, od słowników, przez książki naukowe, aż do ulotek i plakatów z ciekawymi podpisami. 

Przyjaźń międzypokoleniowa

Wielkim mistrzem dla Juliana Tuwima, ale również dla całego pokolenia skamandrytów, był młodopolski poeta, Leopold Staff, starszy od niego o całe pokolenie. Modernista patronował twórczości młodszych kolegów po piórze, a w późniejszych latach również przyjaźnił się z nimi. 

Źródło: https://zinterpretuj.pl/

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie