Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 25 maja 2022 » Najlepsze foteliki dla ...

Najlepsze foteliki dla starszych dzieci – przedział 15-36 kg

Aby fotelik samochodowy, którym będzie podróżowało starsze dziecko, był bezpieczny, powinien charakteryzować się konkretnymi cechami. Obecnie rodzice cenią funkcjonalne i praktyczne rozwiązania. Dobry model powinien otrzymać wysoką notę w testach zderzeniowych ADAC i zapewniać komfortową pozycję w czasie jazdy. Foteliki z kategorii 15-36kg są przeznaczone dla dzieci od ok. 4 roku życia do uzyskania 150cm wzrostu. Jak więc wybrać najlepszy fotelik dla starszaka?

Wszystkie foteliki o których mowa, montuje się przodem do kierunku jazdy. Ciało dziecka od 4 roku życia jest już wystarczająco ukształtowane, by ta pozycja nie stwarzała zagrożenia, chociażby w czasie nagłego hamowania. Foteliki z kategorii 15-36 kg jako jedyne nie posiadają wewnętrznej uprzęży bezpieczeństwa. Do zabezpieczenia dziecka używa się 3-punktowego pasa samochodowego. Poprowadzenie go zgodnie z instrukcją obsługi oraz prawidłowe napięcie sprawiają, że ciało dziecka jest osłonięte wysokimi bokami, a sam fotelik stoi na kanapie stabilnie. Pas bezpieczeństwa ma bowiem w tym przypadku dwie funkcje – oprócz zabezpieczenia pasażera, stabilizuje również fotelik.

Foteliki 15-36 kg mogą być montowane również przy użyciu systemu Isofix. Stanowi on dodatkowe zabezpieczenie, oraz utrzymuje fotel w jednej pozycji, nawet gdy nie podróżuje w nim dziecko. Jednak korzystanie z uchwytów Isofix  nie zwalnia rodziców z przypięcia dziecka pasem samochodowym.

Fotelik, który rośnie razem z dzieckiem

Aby fotelik dla starszaka mógł być dopasowany do jego anatomii na każdym etapie wzrostu, jest on wyposażony w ruchome elementy. Jedna z głównych regulacji dotyczy rozsuwanego systemu, który pozwala dopasować wysokość oparcia. Przykładem takich produktów jest np. popularna seria fotelików Britax Kidfix. Na rynku są też dostępne foteliki, w których można wyregulować także szerokość siedziska. Te dwie funkcje zwiększają jego dopasowanie do sylwetki dziecka, a ma to wpływ na bezpieczeństwo w czasie podróży.

Zagłówek w foteliku dla starszaka

Zagłówek jest jednym z najważniejszych elementów każdego fotelika samochodowego dla dzieci. W najlepszych modelach jego wypełnienie posiada właściwości pochłaniające nadmierną energię. Odpowiednio wyprofilowany zagłówek nie tylko zwiększa komfort dziecka, ale też skutecznie osłania jego głowę, kark, szyję i ramiona. Oczywiście ważny jest także zakres regulacji wysokości zagłówka. Zawsze powinien być on ustawiony na wysokości głowy dziecka.

Kluczowe znaczenie osłon bocznych

W czasie kolizji  kluczową rolę odgrywają osłony boczne w foteliku. Mogą być one umieszczone po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie fotelika na wysokości ramion dziecka. Po zamontowaniu fotela w aucie warto pamiętać, by wyregulować tę osłonę, która znajduje się najbliżej drzwi. W czasie kolizji bocznej ten system pochłania część nadmiernej energii, nim dotrze ona do dziecka. W efekcie końcowym siła uderzenia zostaje zmniejszona, a ciało dziecka osłonięte przed jej działaniem.

Wyprofilowanie oparcia a komfort jazdy

Podczas każdej podróży ciało dziecka powinno znajdować się w pozycji zgodnej z jego anatomią. Prawidłowo dobrany fotelik samochodowy umożliwi podróż w komfortowej pozycji, która nie deformuje jego sylwetki. Przed dokonaniem zakupu warto przymierzyć kilka modeli, by  ocenić który jest dla dziecka odpowiedni. Najlepiej to zrobić w sklepie specjalistycznym takim jak np. BoboKing w Poznaniu. Znaczenie ma także stopień jakość tapicerki. Jeśli fotelik ma miękkie siedzisko, to nawet podczas kilkugodzinnych podróży, dziecko nie odczuje dyskomfortu.

Wyniki w crash testach mają znaczenie!

Najlepsze foteliki samochodowe z kategorii 15-36 kg są testowane przez niemiecką instytucję ADAC.  Testy są przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych z udziałem manekinów. W testach eksperci sprawdzają, czy zastosowane w danym modelu systemy bezpieczeństwa działają zgodnie z deklaracją producenta. Następnie oceniają, w jakim stopniu chronią one ciało dziecka w czasie wypadku. W teście ADAC fotelik może otrzymać od 1 do 5 gwiazdek – przy czym 5 jest liczbą maksymalną.

Foteliki z kategorii 15-36 kg to modele, które są wykorzystywane jako ostatnie, nim dziecko osiągnie 150 cm wzrostu. Najczęściej są używane przez ok. 6-8 lat, w zależności od tego, czy rozpoczęto używanie go po modelu do 18 kg, czy też do 25 kg. Ilość dostępnych produktów w tej kategorii pozwala na dopasowanie fotelika do auta, kształtu tylnej kanapy, sylwetki dziecka oraz indywidualnych preferencji rodziców. Jednak bez względu na gust, warto na pierwszym miejscu postawić bezpieczeństwo dziecka i jego komfort w czasie każdej podróży.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie