Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 25 maja 2022 » Problemy w szkole: jak ...

Problemy w szkole: jak rozwiązywać, gdzie szukać pomocy?

W społeczności uczniowskiej zdarzają się dzieci z różnymi trudnościami, z którymi nie potrafią poradzić sobie same. Nierzadko z problemami uczniów nie dają sobie rady także rodzice. Zdarza się także, że główną przyczyną trudności w szkole jest sytuacja rodzinna. Jak zatem można pomóc dziecku w rozwiązaniu jego problemów szkolnych i przezwyciężeniu trudnych sytuacji?

Główne problemy w szkole i ich przyczyny

Szkoła to miejsce, w którym dziecko spędza co najmniej kilka godzin dziennie. Powinno się tu czuć dobrze i bezpiecznie, ale niestety nie zawsze tak jest.

Niemal każde dziecko przechodzi trudniejszy czas w swoim życiu szkolnym. Jednak w większości wypadków okres ten jest przejściowy, a szkolne problemy udaje się rozwiązać z pomocą rodziców oraz nauczycieli. Zdarzają się także dzieci, których problemy szkolne nie wiążą się z okresem dojrzewania i charakterystycznymi dla niego zrachowaniami. Ich powodem bardzo często są zaburzenia rozwojowe, które wymagają specjalistycznej diagnostyki i leczenia. Jeśli cokolwiek wzbudza niepokój, warto wybrać się z dzieckiem do poradni psychologa dziecięcego https://mindhealth.pl/specjalisci/psycholog-dzieciecy, który zdiagnozuje problem i wskaże metody leczenia.

Zaburzenia wpływające na naukę i zachowanie

Jednym z często występujących zaburzeń jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej – ADHD. Pierwszym sygnałem, który powinien zwrócić uwagę rodziców, są uwagi z zachowania. Zazwyczaj nauczyciele skarżą się na to, że dziecko rozrabia na lekcjach i nie może skupić się na wykonywaniu zadanych prac.

Jeśli słabe oceny pojawiają się sporadycznie i z różnego zakresu wiedzy, można uznać, że to normalne – każdy ma gorsze i lepsze dni. Jeśli jednak powtarzają się one i stawiane są za konkretne zadania, warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Wśród wielu przyczyn są zaburzenia rozwojowe takie jak dysgrafia, dyskalkulia czy dysleksja. Dzieciom z takimi zaburzeniami można skutecznie pomagać, o ile zostaną one zdiagnozowane.

Zwykła nieśmiałość czy coś więcej?

Zdarza się, że dziecko nie najlepiej czuje się w otoczeniu swoich rówieśników. Powodów tego stanu rzeczy może być bardzo dużo. Wśród nich jest niedostosowanie się do konkretnej grupy, cechy charakteru – np. nieśmiałość lub nieodpowiednie zachowanie odstraszające innych uczniów. W większości wypadków dzieci znajdują sobie towarzyszy w innych grupach rówieśniczych, a z upływem czasu problemy zacierają się. Zdarza się jednak, że przyczyną trudnych relacji z kolegami są zaburzenia takie jak np. autyzm lub mutyzm należący do kategorii zaburzeń lękowych i wiążący się z trudnościami w prowadzeniu rozmów. W takim wypadku konieczna staje się szczegółowa diagnostyka oraz terapia prowadzona przez doświadczonych specjalistów.

Rodzina – wsparciem dla dziecka

Podstawową jednostką społeczną jest rodzina. To w niej dziecko rodzi się, rośnie i rozwija się. Jeśli rodzina spełnia swoje funkcje, większość trudności szkolnych (wyłączając zaburzenia rozwojowe) udaje się rozwiązać poprzez rozmowy i podejmowane przez rodziców działania. Zdarza się jednak, że rodzice nie mogą wspierać dziecka w rozwiązywaniu jego problemów, ponieważ główną ich przyczynę stanowią złe relacje w domu. Jeśli w rodzinie źle się dzieje, pojawia się m.in. przemoc, alkoholizm czy molestowanie, dziecko reaguje na to stresem, który utrudnia mu dobre funkcjonowanie w szkole. W takim wypadku niezbędna staje się pomoc zewnętrzna w postaci psychologa, pedagoga, a niekiedy także opieki społecznej, policji czy sądu rodzinnego.

Nie ma na świecie dzieci, które nie mają problemów w szkole. Jedne z nich są niewielkie i dziecko radzi sobie z nimi samodzielnie. Inne są poważniejsze i wówczas konieczna jest pomoc przyjaciół i rodziny. Zdarzają się także trudności, które można pokonać wyłącznie z pomocą specjalistów. Dlatego też nie warto na siłę radzić sobie samemu. Jeśli problem przerasta rodzica, należy jak najszybciej zgłosić się do wychowawcy klasy, pedagoga szkolnego albo psychologa dziecięcego. Są to osoby, które profesjonalnie pomogą rozwiązać szkolne problemy.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie