Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 07 maja 2022 » Najczęstsze pytania przed ...

Najczęstsze pytania przed wyjazdem do Norwegii


Wybierasz się do Norwegii? Oto garść informacji na temat częstych pytań, które na ogół znajdują proste odpowiedzi. Co warto wiedzieć przed podróżą do Norwegii?

Każdy kraj ma swoją specyfikę i swoje własne uregulowania, które mogą różnić się od tych, do których przywykliśmy w Polsce. Nie inaczej jest także w przypadku Norwegii. Warto znaleźć odpowiedzi na najczęściej padające pytania.

Jak zorganizować lot z Polski do Norwegii oraz lot do Polski z Norwegii?

To dość częste pytanie padające najczęściej ze strony osób, które dotąd nie podróżowały tak dużo. Odpowiedź jest banalnie prosta. W tej chwili z uwagi na fakt, że w Norwegii pracuje bardzo wielu polskich obywateli, z niemal każdego polskiego lotniska można znaleźć lot do Norwegii. Podobnie i w drugą stronę. Wiele norweskich miast posiada bezpośrednie połączenia z polskimi miastami. Dzięki tanim liniom lotniczym podróż może być szybka i wcale nie taka droga. Warto poszukać biletów na stronach popularnych przewoźników.

Przewóz zwierząt do Norwegii. Czy jest w ogóle możliwy?

Decydując się na dłuższy pobyt w Norwegii, często chcemy zabrać ze sobą naszego pupila. Z tego względu również i polskie psy oraz koty udają się w podróż do Skandynawii. Warto pamiętać, że zwierzę podróżujące po Europie powinno mieć paszport. To nic skomplikowanego – wystawi go gabinet weterynaryjny. Warto, by znalazły się w nim informacje o wymaganych szczepieniach.


Jeśli chodzi o samą podróż, to pamiętajmy o tym, że tani przewoźnicy lotniczy nie chcą zabierać do samolotów zwierząt. Pozostaje więc transport morski i drogą kołową. Nie wszyscy emigrujący chcą jednak zabierać ze sobą z Polski samochód. Tu z pomocą pojawiają się firmy wyspecjalizowane w transporcie zwierząt po Europie.

Ile można odłożyć w Norwegii?

To jedno z podstawowych pytań zadawanych przez wiele emigrujących osób. Wielu obywateli Polski nie wybiera się do Norwegii z myślą, by zostać tam na stałe – często chce tam przebywać jedynie przez kilka miesięcy, by odłożyć pieniądze na wydatki, na które pracując w Polsce trzeba by było czekać dłużej. Ile więc można odłożyć w Norwegii?


Wszystko zależy od pracy, którą uda się zdobyć, oraz od tego, czy jesteśmy w stanie optymalnie gospodarować gotówką. Okazuje się jednak, że nawet przy wykonywaniu najprostszych czynności udaje się uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. W przypadku pracy w charakterze sprzątacza wiele osób deklaruje, że może odłożyć miesięcznie od 5 do 10 tysięcy złotych. Wszystko zależy również od kosztów utrzymania, takich jak wynajem kwatery czy koszty związane z jedzeniem. Budowlańcom pracującym na norweskich umowach na ogół udaje się zaoszczędzić po kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Zasiłek dla bezrobotnych – Norwegia

A co jeśli stracę pracę w Norwegii? Obywatelom polskim pracującym w Norwegii przysługuje zasiłek w razie utraty zatrudnienia. Jego wysokość z pewnością pomoże przetrwać czas, w którym będziemy poszukiwać nowej pracy. By nabyć prawo do zasiłku dla bezrobotnych, warto poprosić o pomoc biuro ATS.

Innym popularnym zasiłkiem jest zasiłek rodzinny, który może być rozszerzony o:

  • 1054 korony norweskie miesięcznie na każde dziecko,
  • dodatek w wysokości 1054 koron na każde dziecko dla samotnego ojca lub matki,
  • 660 koron norweskich jako wsparcie dla samotnej matki lub ojca wychowującego dziecko do trzeciego roku życia.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie