Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 29 kwietnia 2022 » Konto dla młodzieży, jak ...

Konto dla młodzieży, jak nauczyć dziecko zarządzania finansami?

Umiejętność zarządzania posiadanym kapitałem jest niezbędna w dorosłym życiu, jednak nauczyć się jej powinny już małe dzieci. Doskonałym rozwiązaniem na początek będzie wręczanie maluchom drobnych sum, którymi same mogą dysponować. Z czasem jednak przychodzi moment na założenie pierwszego konta dla młodzieży. Jak wykorzystać rachunek bankowy do nauki prawidłowego zarządzania finansami?

Po co dziecku konto bankowe?

Konto bankowe można założyć dziecku, które ukończyło 13. rok życia. Formalnie właścicielem rachunku jest rodzic bądź opiekun prawny, jednak dziecko ma prawo do dysponowania zgromadzonymi na koncie środkami pieniężnymi. Wbrew pozorom konto bankowe może przynieść dziecku wiele korzyści, bowiem uczy się ono korzystać z nowoczesnych narzędzi, z którymi na pewno zetknie się w dorosłym życiu. Umiejętność poruszania się po mobilnej aplikacji bądź bankowości internetowej to jedna z tych, którą trzeba w dzisiejszym świecie posiadać. Konto bankowe daje też możliwość przeglądania historii wykonywanych operacji i ich analizowania. Dziecko może sprawdzić, w jaki sposób wydało pieniądze i ocenić, czy zakupione produkty rzeczywiście były mu potrzebne. Posiadając konto dla młodzieży, dziecko, które ukończy 18. rok życia, może bez problemu założyć konto przez internet - oszczędnościowe, dla studentów czy zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Jak nauczyć dziecko zarządzać finansami za pomocą konta bankowego?

Założenie konta bankowego ma jeden, podstawowy cel - naukę zarządzania finansami osobistymi. Dobrze, aby rodzice regularnie przelewali na konto dziecka pewne sumy, którymi będzie ono mogło swobodnie dysponować. Początkowo rodzice mogą kontrolować wydatki dziecka, które jeszcze nie jest świadome wartości pieniądza. Z czasem jednak nastolatek powinien racjonalniej podchodzić do tego, w jaki sposób je wydaje. Dobrze jest też ustawić na koncie limity, w tym na przykład limit dzienny bądź miesięczny. Rodzice nie powinni pozostawiać do dyspozycji dziecka oszczędności, które zgromadzili przez lata. Obecnie dobrą praktyką jest zakładanie konta oszczędnościowego dla malucha, na które odkładamy niewielkie kwoty pieniędzy co miesiąc. Z czasem jednak uzbiera się z nich całkiem spora suma, która powinna pozostać w gestii rodziców, dopóki dziecko nie stanie się pełnoletnie. Pamiętajmy, aby rozmawiać z dzieckiem o tym, jakiego rodzaju wydatki ponosi i w jakiej wysokości. Warto również określić koszty, jakie nastolatek będzie musiał ponieść w danym miesiącu z własnej kieszeni (może być to zakup biletów do kina bądź nowego stroju piłkarskiego). Dzięki temu nauczy się efektywnie planować budżet i go realizować.

Na co zwrócić uwagę, wybierając konto dla młodzieży?

Konta dla młodzieży oferuje dziś zdecydowana większość banków. Na co warto zwrócić uwagę, dokonując wyboru właściwej oferty? Weźmy pod uwagę przede wszystkim:

  • koszty związane z prowadzeniem rachunku,
  • koszty związane z wydaniem i utrzymaniem karty debetowej,
  • możliwość podpięcia pod rachunek bieżący konta oszczędnościowego,
  • możliwość korzystania z bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej,
  • czy rodzic musi mieć konto w tym samym w banku.

Obecnie popularne stało się konto przez internet, które możemy założyć dziecku bez wychodzenia z domu. Niestety, nie oznacza to, że rachunek zostanie otwarty w ten sam dzień, w który wypełnimy wniosek. Dokumentację możemy bowiem przesłać za pomocą kanałów zdalnych, lecz umowę z bankiem podpiszemy za pośrednictwem kuriera. Pamiętajmy, że to rodzice są właścicielami rachunku, a nie dziecko, zatem to oni muszą zaparafować umowę. Zanim dokonamy wyboru konkretnej oferty, warto zapoznać się w szczegółowy sposób z ich specyfiką. Więcej na temat samych kont młodzieżowych możemy przeczytać na stronie internetowej https://moneycore.pl. Własny rachunek warto założyć nastolatkowi w każdym wieku, nawet jeśli już niedługo będzie on pełnoletni. Niemniej jednak, im szybciej zacznie on swoją przygodę z bankowością i zarządzaniem pieniędzmi, tym więcej korzyści odnotuje. 

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie