Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 28 marca 2022 » Najczęściej popełniane błędy ...

Najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV


CV jest najważniejszym dokumentem w procesie rekrutacji. Z jeden strony pomaga rozpocząć karierę i zdobyć  wymarzoną pracę, jednak z drugiej, może stać się głównym powodem problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Wysyłasz dziesiątki aplikacji, a mimo to brak odzewu? Być może zostały w nich zawarte najczęstsze błędy popełniane podczas tworzenia CV. Zobacz, jak napisać CV do pracy - gotowy wzór i czego unikać, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Zaburzona chronologia

Choć różnego rodzaju wydarzenia oraz informacje zwykle zapisuje się w kolejności chronologicznej, to w CV jest inaczej i zaleca się zachowanie zapisu chronologii odwróconej. Kolejność poszczególnych miejsc pracy lub ukończonych kursów, podawaj zawsze, zaczynając od tych najnowszych, a każde poprzednie wpisz poniżej. Dzięki temu pracodawca od razu zobaczy Twoje aktualne kwalifikacje.

Zbyt rozbudowany opis wykształcenia

Edukacja i rozwój niewątpliwie są ważne w życiu każdego człowieka, jednak nie każdy etap kształcenia wpływa znacząco na konkretne kompetencje kandydata. Wiele osób podaje w swoim CV gimnazjum, szkołę średnią, a nawet szkołę podstawową, co jest dużym błędem. Przykładowo: jeśli jesteś absolwentem uczelni wyższej, dla rekrutera jest oczywiste, że ukończyłeś także poprzednie szkoły, dlatego podawaj zawsze tę ostatnio ukończoną - chyba że poprzednia również bezpośrednio wiąże się z branżą, w której chcesz pracować. Innym popularnym błędem jest podawanie zbyt wielu szczegółów. Nazwa placówki, lata nauki i zdobyty tytuł lub zawód w zupełności wystarczą. 

Brak powiązań z ofertą pracy

Posiadasz duże doświadczenie zawodowe i wiele umiejętności z różnych branż? Podając w CV wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, możesz zmniejszyć swoje szanse na zatrudnienie. Dlaczego? Pracodawcy zwrócą uwagę na Twoją kandydaturę, jeśli posiadasz te kompetencje, których wymagają w ofercie pracy. Zaleca się więc dostosowywanie życiorysu do ogłoszenia, dlatego dokładnie je przeanalizuj i jako pierwsze wypisz te umiejętności i kwalifikacje, które pasują do oczekiwań. W ten sposób sprawisz wrażenie idealnego kandydata. 

Nieprofesjonalne zdjęcie i adres mailowy

Anglojęzyczna wersja życiorysu nie powinna zawierać zdjęcia, jednak w Polsce sprawdza się ono bardzo dobrze, pod warunkiem, że jest profesjonalne. Nie musi to być formalna fotografia niczym z dowodu osobistego, ale zwróć uwagę na estetykę, odpowiedni strój i wyraz twarzy, aby zaprezentować się najkorzystniej. Podobnie jest z adresem mailowym. Choć to z pozoru niewielki element CV, stanowi jedną z ważniejszych kwestii. Zdrobnienia, pseudonimy, skrótowce i dziwnie brzmiące domeny lepiej sobie odpuść. Postaw na profesjonalizm i zadbaj o to, aby Twój e-mail zawierał imię oraz nazwisko np. anna.kowalska@gmail.com.

Pominięcie detali

Krzykliwe kolory, nieczytelna czcionka, zbyt chaotyczna oprawa graficzna - tworząc kreatywne CV można przesadzić z formą i uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Zadbaj o stonowaną i przejrzystą w odbiorze estetykę. Kieruj się zasadą 3 kolorów, a najważniejsze informacje pogrub, aby były od razu zauważalne. Zanim wyślesz dokument, koniecznie przeczytaj go ponownie. W ten sposób wyłapiesz wszelkie literówki i błędy ortograficzne. Pamiętaj też, że najbardziej uniwersalnym formatem do tworzenia CV, jest PDF. Dzięki temu masz pewność, że rekruter otrzyma je w niezmienionej formie. 





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie