Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 15 lutego 2022 » Jak wybrać najlepsze konto ...

Jak wybrać najlepsze konto osobiste dla siebie?


Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to rodzaj rachunku bankowego, który zapewnia łatwy dostęp do zdeponowanych na nim środków. W przeciwieństwie do innych rodzajów kont bankowych, w tym rachunków oszczędnościowych, umożliwia zazwyczaj nieograniczone wypłaty i wpłaty pieniędzy. To czyni je dobrym wyborem do codziennego użytku.

Posiadaczem konta osobistego może być:

  • osoba prywatna,
  • osoba fizyczna oraz przedsiębiorca, który prowadzi działalność zarobkową na własny rachunek,
  • jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, ale posiadające zdolność prawną.

Osobisty rachunek bankowy może być bezpłatny lub podlegać opłatom, być indywidualny lub wspólny, a nawet oferować specjalne zniżki i promocje w zależności od wieku jego właściciela. Pomocny rozwiązaniem, które ułatwi poznanie wszystkich opłat i korzyści produktów poszczególnych baków, jest ranking najczęściej wybieranych kont osobistych .

Konto osobiste walutowe czy może studenckie?

Wśród rodzajów kont osobistych wyróżnia się nie tylko bieżące rachunki rozliczeniowe, ale także lokaty terminowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, pomocnicze oraz powiernicze. Podczas wybierania rachunku osobistego warto też uwzględnić na przykład dochody w obcej walucie lub status studenta.

W pierwszym przypadku warto założyć konto walutowe, które jest rodzajem rachunku osobistego, ale prowadzonego w innej walucie. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które na przykład pracują za granicą, dużo podróżują lub otrzymują wpływy z obcego państwa (np. emeryturę). Konto walutowe może posiadać także student. Jest to opcja korzystna zwłaszcza dla tych, którzy wyjeżdżają na uczelnianą wymianę do innego kraju.

Jednak status studenta pozwala także na założenie konta osobistego opartego na specjalnych warunkach. Jest to oferta banków dla osób między 18 a 26 rokiem życia i wcale nie wymaga dalszego kształcenia się, aby można było z niej skorzystać. Konta dla osób młodych działają jak standardowe rachunki bankowe, ale zwykle oferują niższe opłaty, a czasem nawet są w pełni darmowe.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru konta osobistego?

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z bankiem na otworzenie konta osobistego, sprawdź i rozważ następujące kwestie:

  • Jakie prowizje i inne koszty są stosowane? Czy można je zlikwidować lub zmniejszyć poprzez spełnienie szeregu warunków (np. zniesienie opłaty za konto przy regularnych wpływach na określoną kwotę)?
  • Czy konto bank posiada ofertę kont oszczędnościowych i walutowych?
  • Jakie operacje są dozwolone? Czy można realizować przelewy ekspresowe, w obcej walucie, z jakimi limitami?
  • Czy wydanie i posługiwanie się kartą bankomatową jest darmowe?
  • Jakie operacje można wykonać z poziomu bankowości elektronicznej lub mobilnej?
  • Jakie bonusy i dodatkowe usługi możesz otrzymać za założenie konta w danym banku?

Pamiętaj, aby dokładnie przeczytać umowę i sprawdzić, czy nie przewidziano w niej „ukrytych” opłat. Najlepsze konto osobiste powinno być tanie w utrzymaniu i dopasowane do Twoich potrzeb oraz możliwości. Więcej na temat doboru konta osobistego znajdziesz na https://finanse.rankomat.pl/poradniki/konto-dopasowane-do-potrzeb/.

Dobór odpowiedniego konta osobistego należy poprzedzić dokładną analizą kosztów i korzyści. Nie można podejmować decyzji pochopnie, ponieważ podpisanie umowy z bankiem jest wiążące i zawsze obowiązuje ustalony okres wypowiedzenia. Przy źle podjętej decyzji możesz niepotrzebnie zostać obciążony dodatkowymi kosztami utrzymania rachunku. Dlatego warto skorzystać z porównywarek online i dokładnie przeanalizować ofertę najlepszych produktów na rynku.





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie