Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 02 grudnia 2021 » Jak dobrze przygotować ...

Jak dobrze przygotować przebranie na Jasełka?

Okres około świąteczny to nie tylko prezenty, choinka i pierwsza gwiazdka. To również znane wszystkim Jasełka. Jasełka, czyli, przedstawienie związane z narodzinami Jezusa Chrystusa. Jest to występ, który oglądać można w teatrach, kościołach i innych placówkach kultury. Jednak nie tylko dorośli odgrywają jasełka. Dzieci również często biorą w nich. Zazwyczaj jest to dla nich duże wydarzenie. Zwłaszcza dla tych najmłodszych początkujących aktorów, uczęszczających do przedszkola czy szkoły podstawowej, gdzie zwyczaj organizowania Jasełek jest bardzo popularny.


Dla dzieci przygotowanie Jasełek to bardzo ekscytujące zadanie. Muszą nauczyć się swojej roli, przygotować kostiumy i przede wszystkim zaprosić rodziców do obejrzenia ich występu. Z drugiej strony, dla rodziców również jest to spore przeżycie. Patrzenie jak ich pociecha z radością szykuje się do występu, z pewnością napawa dumą. Nic więc dziwnego, że obu stronom zależy na tym, by jak najlepiej wypaść. Dlatego też dużo uwagi poświęcane jest nauczeniu się swojej części tekstu, czy przygotowaniu odpowiedniego stroju. I o ile nauczenie się roli jest kwestią jedynie systematycznego ćwiczenia, o tyle ze strojem nie jest już tak łatwo. Niektóre z przebrań wymagają do ich przygotowania sporo pracy. Dlatego wielu rodziców bardzo często zadaje sobie pytanie: Jak dobrze przygotować przebrania na Jasełka? Na szczęście odpowiedź nie jest aż tak skomplikowana.


Pojawiające się w jasełkach postacie najczęściej powtarzają się w niemal każdym przedstawieniu. Aniołowie, Maryja, Józef, pastuszkowie, królowie i zwierzątka to jedynie bohaterowie, jacy przewijają się przez tego rodzaju inscenizację. A ponieważ tradycja wystawiania jasełek istnieje od wielu lat, zdążono już wypracować pewne standardy dotyczące przebrań na jasełka dla pojawiających się w nich postaciach. Aby więc ułatwić zadanie wszystkim przygotowującym albo siebie, albo swoją pociechę do wielkiego debiutu na deskach teatru w jednej z jasełkowych roli, poniżej znajduje się lista ze wskazówkami, z czego powinny składać się klasyczne kostiumy na jasełka.


1. Strój aniołka - ten strój, jak zapewne wszyscy się domyślają, koniecznie musi być przygotowany z białych ubrań. Nie trzeba kupować do niego specjalnych ciuchów. Wystarczy biała sukienka, czy spodnie i bluzeczka w bieli i podstawa kostiumu jest już gotowa. Następny element to skrzydła. Wiadomo, że anioł musi mieć skrzydła. Można wykonać je samodzielnie. Jeśli jednak nie ma się czasu, na internecie bardzo łatwo znajdzie się strony sprzedające gotowe już skrzydła. Jedna z nich to congee.pl, gdzie wybrać można spośród kilku rodzajów skrzydełek do stroju aniołka. Ostatnia część, bez której strój nie będzie kompletny to oczywiście aureolka. Do jej przygotowania wystarczy kawałek drutu i sreberko. Drut należy wygiąć, nadając mu odpowiedni kształt. Następnie wystarczy owinąć go sreberkiem i gotowe. Całość nie zajmuje więcej niż 5 minut. Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach na takie zabawy, aureolki również można zamówić. I to tyle. Wystarczą trzy podstawowe elementy, by przygotować strój pięknego aniołka.


2. Strój pastuszka - pastuszek to przedstawiciel prostych ludzi, którzy pospieszyli powitać Pana Jezusa w dniu jego narodzin. Przy tworzeniu przebrania do tej roli, warto zastanowić się nad tym, jak najczęściej kojarzony jest pastuszek. Luźne, białe spodnie, jasna koszula, ciepła kamizelka i czapka a w ręku laska. Tak właśnie najczęściej wyobrażany jest strój pastuszka na jasełka. Nie jest to więc mocno wymagający kostium. Przygotowanie go nie powinno być trudne, bez względu na to, czy jest to strój pastuszka dla dziewczynki, dla chłopa czy dla dorosłego. Poszczególne części do niego idzie łatwo kupić. Wystarczy nieco poszukać w sklepach. Czasem warto nawet zajrzeć do sklepu z odzieżą używaną — a nóż trafi się kamizelka pasująca do postaci! Poszukiwania to z pewnością duża część frajdy związanej z przygotowanie do jasełek. Niestety nie wszyscy mają na nie czas. W takim przypadku można uciec się do nieco łatwiejszego rozwiązania, a więc zakupienia gotowego już stroju pastuszka na jasełka zawierającego wszystkie potrzebne elementy. W ten sposób zaoszczędzi się czas i upewni się, że wszystkie części przebrania będą ze sobą perfekcyjnie współgrały.


3. Stroje zwierzątek - bez zwierzątek nie ma Jasełek. To oczywiste. Owieczki, krówki i osiołek to obowiązkowi goście na jasełkowej scenie. Skomponowanie odpowiedniego stroju dla nich to nie lada wyzwanie, na szczęście do wykonania. Tutaj ciężej już popracować ze zwykłymi ubraniami. Chociaż dobrane w odpowiednich kolorach, przy dodaniu do nich ogonków mogą sprawdzić się całkiem nieźle. Jednak zdecydowanie lepiej i łatwiej jest użyć onesi, czyli jednoczęściowych piżam. Są one dobrze dostępne. Występują w wielu wzorach i kolorach i bez żadnych problemów można kupić je stylizowane na odpowiednie zwierzątka. Bardzo często posiadają one nawet ogonki. Jedynym więc co będzie brakować do takiego stroju, będą uszy, ale i to jest łatwe do zorganizowania. Congee.pl ma swojej ofercie opaski z uszkami imitujący uszy zwierząt. Sklep sprzedaje również gotowe już komplety kostiumów zwierzątek na Jasełka. Jeśli więc nie ma się czasu na szukanie, warto właśnie tam zajrzeć.


4. Stroje króla - są to, wbrew pozorom, jedne z najprostszych przebrań. Być może spowodowane jest to faktem, że kostium króla jest ogólnie dość popularnym przebraniem. I chociaż wizja króla może być dla każdego nieco inna, to znajdzie się kilka przedmiotów wspólnych dla każdego wyobrażenia władcy. Zaczynając od ubrań, w tym przypadku nie są one tak istotne. Oczywiście najlepiej użyć stonowanych kolorów, nic krzykliwego czy ozdobionego fikuśnym wzorkami. Ważniejsze jednak, by pamiętać o charakterystycznych atutach monarchy, zdecydowanie ważniejszych niż same ciuchy. Są nimi: berło, korona i czerwona peleryna. Opcjonalnie można pokusić się o dokupienie sztucznej brody, jednak nie jest to konieczne.


5. Strój Maryi - czas na nieco bardzo wymagający kostium. Odegranie roli Maryi to duży zaszczyt i wyróżnienie. Jest to jedna z kluczowych postaci pojawiających się w czasie spektaklu. To na osobie odgrywającej jej rolę spoczywa większość oczu przez dużą część przedstawienia. Dlatego też przebranie Maryi musi być bardzo dobrze skomponowane. Jako podstawę najlepiej wykorzystać długą, białą sukienkę. Powinna ona być przepasana kawałkiem materiału. Dobrze by było, gdyby był on błękitny, aby cały kostium nie był zbyt monotonny. Oprócz paska dodaje się również chustę okrywająca głowę. Jest to obowiązkową częścią tego stroju, które nie można pominąć. Chusta ta może być długa, ciągnąca się aż do ziemi lub krótka, sięgająca do ramion. Nie ma to znaczenia. Tak samo, jak jej kolor. I biel i błękit nada się idealnie. I to tyle, jeśli chodzi o części stroju Maryi. Najtrudniejsza część jednak całego przebrania to zgranie ze sobą odcieni. Zarówno chusta, jak i pasek powinny mieć tę samą barwę. Preferowany jest jasny, delikatny niebieski, kojarzący się z harmonią i spokojem, jaki rozsiewa dookoła Maryja.


6. Strój Józefa - ostatnią postacią występującą w Jasełkach jest oczywiście Józef. Józef, a więc osoba wspierająca Maryję, trwając u jej boku. Oznacza to w praktyce, że wzrok widowni zwrócony w stronę Maryi równie często spocznie na jej partnerze. Stąd też i ten kostium trzeba przygotować z dokładnością i starannością. Aby to zrobić potrzebne będą następujące elementy: jasna szata, brązowy materiał na szarfę przeciągniętą przez ramię Józefa, chustę okrywającą głowę oraz pasek (najlepiej również brązowy). Kostium Józefa jest dość wymagający, ze względu na wspomnianą już wyżej szatę. Aby stworzyć odpowiedni kostium, nie można zastąpić jej spodniami i koszulą. Dlatego też tutaj najłatwiej i najbezpieczniej zdecydować się na zakup gotowego już stroju, który w zestawie posiadał będzie wszystko, co niezbędne. Congee.pl oferuje w sprzedaży po przystępnej cenie przebrania Józefa zarówno dla dzieci i dorosłych. Zdecydowanie warto więc sprawdzić dostępne tam stroje.


I tak oto już wszystkie jasełkowe kostiumy zostały rozłożone na części pierwsze i opisane. Jeśli więc wcześniej przygotowanie stroju na Jasełka stanowiło problem, po przeczytaniu tego krótkiego poradnika, zadanie to powinno stać się zdecydowanie łatwiejsze. Oby tak było. Powodzenia!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie