Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 25 października 2021 » Biegunka wirusowa - poznaj ...

Biegunka wirusowa - poznaj objawy, przebieg i przyczyny biegunek


Biegunka o podłożu wirusowym najczęściej jest określana mianem "jelitówki" lub "grypy żołądkowej". Swoimi objawami może bowiem przypominać grypę z dodatkowymi, nasilonymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Wirusy najczęściej atakują w sezonie jesienno-zimowym oraz dotykają najmłodsze dzieci - do 3 roku życia. Jak rozpoznać biegunkę wirusową oraz co może pomóc w złagodzeniu jej przebiegu?


Objawy biegunki wirusowej - jak je odróżnić od bakteryjnej

Wirusy, które powodują biegunkę to najczęściej rotawirusy, astrowirusy oraz adenowirusy. Przenoszą się one drogą pokarmową, więc mogą mieć związek ze złymi nawykami higienicznymi oraz niedokładnym myciem rąk. Niezależnie od wirusa, który wywołał biegunkę, objawy zazwyczaj są do siebie bardzo podobne. Należy wśród nich wymienić:

  • nagłe wymioty lub/oraz biegunka
  • ból brzucha, napady skurczowe
  • osłabienie apetytu
  • apatia, złe samopoczucie
  • gorączka (nie zawsze).

Biegunkę wirusową łatwo można pomylić z bakteryjną, są jednak pewne sposoby na ich odróżnienie. W przypadku wirusowej, stolce są wodniste, nie ma w nich też widocznych śladów śluzu lub krwi. Również wymioty są charakterystyczne raczej dla wirusówki niż infekcji bakteryjnej.

Preparaty na biegunkę u dorosłych - co stosować?

Objawy biegunki, w zależności od rodzaju wirusa, mogą utrzymywać się od kilku do nawet kilkunastu dni. Niestety nie istnieje lek, który może ją wyleczyć - biegunka ustępuje samoistnie. Wiąże się to zaś z dużym ryzykiem odwodnienia oraz wycieńczenia organizmu. Niezbędne będzie więc leczenie objawowe, które powstrzyma dalsze rozprzestrzenianie wirusa w organizmie, a także zapobiegnie utracie płynów. Takie preparaty można znaleźć w internetowych aptekach, a ze względu na to że napady wirusówki są dość nagłe i mogą wystąpić nawet w nocy, warto zawsze mieć je w swojej apteczce. Szukając sposobów jak wyleczyć biegunkę - wapteka.pl będzie doskonałym miejscem na zakupy. W co należy się wyposażyć? Koniecznie trzeba przyjmować elektrolity, które uzupełnią wodę oraz minerały, a także wzmocnią organizm. Pomocne będą też probiotyki, które pomogą naprawić uszkodzoną mikroflorę jelitową, łagodząc tym samym objawy.

Biegunki u dzieci - czy mogą być niebezpieczne?

U najmłodszych dzieci biegunki wirusowe mogą być powodem do niepokoju. Odwodnienie następuje tu bowiem w bardzo szybkim tempie i może doprowadzić do utraty przytomności oraz bezpośredniego zagrożenia życia dziecka. U maluchów poniżej 3 roku życia w sytuacji wystąpienia biegunki zawsze należy zgłosić się do pediatry, który określi charakter infekcji oraz wskaże najlepsze metody leczenia. Czasami niezbędna może być hospitalizacja (biegunki rotawirusowe są najczęstszym powodem przebywania w szpitalu małych dzieci do 3 roku życia). O czym należy jeszcze pamiętać w trakcie leczenia biegunki wirusowej?

  • częste pojenie dziecka przegotowaną wodą
  • nie zmuszanie do jedzenia
  • lekkostrawna dieta (np. kleik ryżowy, banany, gotowane jabłko i marchewka)
  • duża ilość odpoczynku
  • stosowanie elektrolitów i innych środków wg. zaleceń lekarza.

Przyczyny biegunek - jak się przed nimi ustrzec?

Podstawowym krokiem do zapobiegania infekcjom wirusowym jest zawsze rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny. Warto tu wymienić częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem (koniecznie po każdym przyjściu do domu), mycie owoców i warzyw przed spożyciem, ustrzeganie się przed dotykaniem dłońmi twarzy (w przypadku dzieci również przed wkładaniem rączek do buzi). Chcąc ustrzec się przed niebezpiecznymi wirusami, dobrze też pomyśleć o wzmocnieniu organizmu zbilansowaną dietą, dużą dawką ruchu na świeżym powietrzu oraz suplementacją. W sezonie jesienno-zimowym należy przyjmować witaminę D oraz C. Pomocne może być także przyjmowanie leków przeciwwirusowych, które są dostępne w internetowej aptece wapteka.pl. Preparaty te mogą skrócić czas trwania infekcji, a także chronią przed zakażeniami wirusowymi.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie