Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 23 października 2021 » Wycieczka szkolna - ...

Wycieczka szkolna - organizacja wyjazdu

Po długiej nieobecności związanej z nauką zdalną i wakacjami, uczniowie wrócili do szkół. Zakładając, że sytuacja związana z pandemią COVID-19 w jesieni nie będzie zła, ilość zachorowań nie będzie drastycznie rosła - mamy nadzieje, że ministerstwo nauki nie wprowadzi nauki z domu. Nikt tego nie chce, każdy pragnął wrócić do normalności, nauki w klasach, spotkań, integracji i standardów edukacji jakie znaliśmy przed pandemią. W związku z tym iż aktualna sytuacja sprzyja podróżowaniu, obecnie odbywa się wiele wyjazdów szkolnych i wycieczek klasowych. Aby dobrze zorganizować autokarowy wyjazd z dziećmi czy młodzieżą, należy przygotować program wyjazdu: cel podróży, termin, ilość dni, miejsce noclegowe (hotel, dom wypoczynkowy lub pensjonat), kwestie związane z wyżywieniem, ustalić atrakcje turystyczne które chcemy odwiedzić, zabukować lokalnych przewodników jeśli na ich wiedzę i doświadczenie będziemy chcieli się zdać oraz rozwiązać kwestie ubezpieczenia i transportu. Świetnie gdy opiekun organizujący wyjazd był już na podobnej wycieczce z inną klasą wcześniej, wówczas wszystko jest łatwiejsze, wystarczy odświeżyć kontakt i działać wg przećwiczonych rozwiązań.

Środek transportu: busy i autokary - ekonomia oraz komfort.
W zależności od liczby osób które deklarują udział w wycieczce, można dopasować środek transportu tak aby racjonalnie wykorzystać zebrany budżet. I tak gdy na podróż wybiera się jedna klasa warto pomyśleć czy zamiast autokaru nie lepiej zdecydować się na wynajem busa. Pojazdy takie np 20-to, 30-to osobowe aktualnie w bardzo dobrym standardzie świetnie sprawdzają się na wyjazdach gdzie trasa przejazdów wiedzie wąskimi drogami lub jest problem z dojazdem czy parkingiem dla dużych autobusów. Kolejną kwestią jest już wspomniana ekonomia -  za wynajem busów zapłacimy mniej niż za wynajem autokarów 50-60 osobowych. Wybór firmy przewozowej to również istotna kwestia. Warto korzystać z przewoźników którzy zapewnią bezpieczny i komfortowy autokar nawet jeśli jego cena za wynajem będzie minimalnie wyższa od najtańszej oferty. Coroczne kontrole autokarów podczas letnich i zimowych wyjazdów pokazują, że świadomość właścicieli firm przewozowych rośnie i dążą do tego by móc oferować coraz wyższy standard a co za tym idzie bezpieczeństwo dla najmłodszych pasażerów. "Gdy organizuję wycieczkę klasową zazwyczaj dzwonie do mojej sprawdzonej firmy która oferuje wynajem busów Kraków, na którą zawszę mogę liczyć i nigdy się nie zawiodłam. Często rodzice proszą o kontrolę policji i dla mnie jest to standardowa procedura, dlatego ważne jest aby autokar czy bus którym mamy zamiar podróżować był sprawny technicznie a kierowca wypoczęty i gotowy do pracy, dlatego warto mieć sprawdzone kontakty w kwestii transportu." - mówi Pani Natalia z Krakowskiej szkoły na Ruczaju.

Zasady bezpiecznego podróżowania.
Niejednokrotnie dla dzieci biorących udział  w wycieczce szkolnej jest to nowe doświadczenie, co prawda z rodzicami samochodem podróżują stale ale wspólny wyjazd z rówieśnikami na pokładzie autokaru często jest czymś ciekawym i nowym w ich życiu. Do takiego wyjazdu podopiecznych należy przygotować, udzielić rad i wskazówek, czegoś nakazać, czegoś zabronić aby podróż przebiegała miło i bez niespodzianek. Jedną z elementarnych kwestii jaką trzeba poruszyć jest konieczność zapinania pasów w autokarze. Aktualnie już raczej wszystkie pojazdy posiadają pasy bezpieczeństwa gdyż przepis mówi, że każdy bus i autokar wyprodukowany po 2006 roku musi je posiadać. Jeśli więc pasy bezpieczeństwa są na wyposażeniu pojazdu, należy ich używać a w związku z tym zabronione jest spacerowanie po autokarze podczas jazdy, siadanie tyłem, wstawanie z fotela itp. O tym jeszcze raz należy dzieciom przypomnieć na początku podróży - to ważna sprawa wpływająca na bezpieczeństwo.
Kolejną kwestią jest ograniczenie jedzenia na pokładzie autokaru i  busa. Jak wiemy dzieci różnie znoszą podróż, gdy do tego dojdzie jedzenie - nie rzadko może pojawić się choroba lokomocyjna i nudności a to prowadzić do niepotrzebnego stresu, konieczności zatrzymywania się i niepożądanych sytuacji. Przed podróżą, dzieci którym może doskwierać choroba lokomocyjna powinny zażyć środki ograniczające to ryzyko i tu rola rodziców, to oni znają swoje dziecko, wiedzą jak znosi podróż i odpowiednio wcześniej powinni zapobiegać.
Ważna sprawą są bagaże i ich ulokowanie w odpowiednim, przeznaczonym do tego miejscu, którym najczęściej są luki bagażowe pod pokładem jeśli mówimy o autokarach lub bagażnik w tylnej części pojazdu w przypadku busów. Zabronione jest aby bagaże, plecaki czy torby znajdowały się w przejściu - na to szczególną uwagę zwracają służby kontrolujące firmy transportowe przed wyjazdem oraz na drodze. Oczywiście niewielki bagaż podróżny można mieć przy sobie jednak główne bagaże muszą znajdować się w przeznaczonej do tego przestrzeni bagażowej. Tu znów warto decydować się na takie mikrobusy, busy i autokary które gwarantują, że bagaże się pomieszczą a podróż będzie komfortowa.

Udany wyjazd.
Podsumowując, przedsięwzięcie polegające na organizacji wycieczki szkolnej dla opiekuna to nie lada wyzwanie, jednak kierując się pewnymi zasadami, polegając na sprawdzonych rozwiązaniach oraz dyscyplinując uczestników wyjazdu - jesteśmy w stanie usprawnić proces organizacji i ograniczyć ryzyko niepożądanych sytuacji podczas wyjazdu. Tak istotne kwestie jak miejsce noclegu, wyżywienie, transport autokarowy czy usługi pilotów lub przewodników to sprawy które powinny być traktowane priorytetowo. Ciekawy program , komfortowy autokar i doświadczona kadra to klucz do sukcesu - gdy uda nam się to zorganizować każdy wyjazd będzie należał do udanych i niezapomnianych.

Pomoc w opracowaniu tekstu: M Bus - wynajem autokarów Kraków

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie