Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 11 października 2021 » Jak uprawiać marchew? ...

Jak uprawiać marchew? Popularne warzywo w przydomowym warzywniku

Marchew jest warzywem korzeniowym o niesłabnącej popularności. Pomarańczowe korzenie są cenionym źródłem składników odżywczych i przyjemnego, słodkawego smaku. Marchew jest dostępna o każdej porze roku, a jej cena niewygórowana. Z tych powodów znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, kosmetyce i fitoterapii. Zachęcamy do sprawdzenia , dlaczego warto jest mieć marchew na przydomowej grządce.

Pomarańczowy kolor zdrowia

Już w od dzieciństwa marchew pomaga nam na uzupełnić dietę w witaminy i minerały. Bogata w beta- karoten, błonnik, kwas foliowy i cukry, jest polecana jako warzywo o korzystnym działaniu na wzrok, skórę, włosy i paznokcie. Wspaniale poprawia koloryt cery, ułatwia i umacnia opaleniznę. Nie od dziś wiadomo, że marchew dobrze wpływa na zdrowie osób z problemami trawiennymi - zapobiega wzdęciom i przeciwdziała biegunkom. Przypisuje się jej tez udział w ochronie organizmu przed niektórymi rodzajami nowotworów. Spożywanie marchwi jest zalecane pacjentom z niedoborami witamin i osobom potrzebującym wzmocnienia odporności. Przez zawartość pektyn marchew ma właściwości obniżające cholesterol, a co za tym idzie wspiera walkę z miażdżycą. Tak liczne zalety tego warzywa, przemawiają za stałym włączeniem go do naszego jadłospisu. Mimo, że marchew bez trudu dostaniemy w każdym warzywniaku czy markecie, smaczniejsza i zdrowsza będzie ta z własnej grządki.

Tajemnica uprawy marchwi

Smaczny korzeń marchwi nie są warzywem, które wymaga wiele troski. Odpowiada jej wiele miejsc, które znajdziemy w naszym ogrodzie. Zagon z marchwią udaje się na stanowisku słonecznym, osłoniętym od przeciągów. Do wyhodowania dorodnych warzyw najlepiej nadają się gleby gliniasto- piaszczyste, lekkie. Zbyt ciężka gleba źle wpływa na rozwój korzeni – są małe i niekształtne. Rada na to jest rozluźnienie podłoża piaskiem. Na kilka tygodni przed siewem, zalecane jest dodanie do podłoża kompostu. Przy ziemi kwaśnej, jesienią przeprowadza się wapnowanie. W zmianowaniu marchew może zająć miejsce po cebuli, fasoli, kapuście, pomidorach lub ogórkach.

Jak siać i pielęgnować marchew

Bardzo ważnym aspektem jest wybór odpowiedniej jakości materiału siewnego. Nasiona marchwi powinny charakteryzować się właściwą kiełkowalnością. Tutaj warto wspomnieć ofertę nasion marchwi w sklepie Świat Kwiatów: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-marchwi/ Następnie wczesną wiosną wyznaczamy rzędy, na których ma rosnąć marchew. Powinny być oddalone do siebie na ok. 25-30 cm. Rowek do wysiewu nie może być głęboki – wystarczy zaledwie 1,5 cm, bo nasiona są drobne. Dla mniej wprawionych ogrodników polecane są wersje otoczkowane lub gotowe taśmy nasienne. Jest to duże ułatwienie nie tylko przy siewie, ale także w późniejszej uprawie (nie wymaga przerywki). Kiełkowanie marchwi jest powolne, zajmuje ok. 3 tygodni, dlatego powszechnie polecane jest wysiewanie obok np. rzodkiewki, która wytyczy rzędy. Optymalna temperatura rozwoju marchwi wynosi 15-20⁰C. Zabiegiem konieczny dla prawidłowego rozwoju korzeni jest przerywka zbyt gęsto rosnących siewek. Korzenie rozwiną się dobrze pozostawione w 5 cm odległościach dla odmian wczesnych oraz 10 cm dla marchwi późnej. W trakcie wzrostu prowadzimy dokładne odchwaszczanie i regularnie podlewamy grządki. Nawożenie wykonuje się po przerywce. Najpopularniejszym nawozem jest tu saletra amonowa, stosowana pogłównie. W uprawie marchwi najgroźniejszym szkodnikiem jest połyśnica marchwianka. By zapobiec jej wystąpieniu, siew należy przeprowadzić możliwie najwcześniej w marcu albo zastosować późny wysiew w czerwcu. Do czynności zapobiegawczych należy też mocne podlanie stanowiska marchwi po przerywce siewek. Ma to uniemożliwić złożenie jaj przez muchówkę. Jako naturalną ochronę można stosować uprawę współrzędną z cebulą. Warzywa wzajemnie się ochronią przed niszczycielskim nalotem szkodników. Zbiór korzeni następuje sukcesywnie. Odmiany przeznaczone do długiego przechowywania, musimy zebrać przed nadejściem przymrozków. Uszkodzone niską temperaturą, stracą zdolność przechowalniczą, będą gniły. Dobrym miejscem do przechowywania korzeni jest pojemnik wypełniony piaskiem ustawiony z chłodnej piwnicy.

Uniwersalne i smaczne warzywo

Marchew ma bardzo szerokie możliwości kulinarnego wykorzystania. Jest znakomitym warzywem do wykorzystania w daniach wytrawnych i słodkich. Marchew jest częstym składnikiem sałatek i surówek, zup, potrawek jednogarnkowych. Jej naturalna słodycz jest wykorzystywana w deserach i ciastach. Bez trudu uda nam się znaleźć przepis zawierający marchewkę na każdą porę dnia. Z korzeni marchwi korzystają wszystkie kuchnie świata, jest to warzywo o dużych walorach smakowych i odżywczych. Rynek przetwórczy wielostronnie wykorzystuje marchew. Soki, koncentraty, przeciery, konserwy i mrożonki to tylko przykłady produktów, w których spotykamy zwarty, pomarańczowy miąższ warzywa.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie