Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 06 października 2021 » Jak zbudować dobrą relację z ...

Jak zbudować dobrą relację z uczniem?

Obecne podejście do edukacji zauważa przede wszystkim człowieka. Szkoła jako przestrzeń umożliwiająca budowanie relacji między rówieśnikami, uczniami i nauczycielami, wspomaga rozwój i wzmacnia indywidualizm jednostki. Zarówno uczeń, jak i nauczyciel w szkole powinien dostrzegać sieć wzajemnych relacji, które wpływają na rozwijanie potencjału młodych ludzi. Dowiedz się, jak zbudować wartościową relację z uczniem i jak wykorzystać psychologiczną wiedzę w praktyce szkolnej!

Dlaczego relacja uczeń-nauczyciel jest ważna?

Zdrowa atmosfera sprzyja rozwojowi edukacyjnemu i zaangażowaniu w szkolne aktywności, dlatego uczeń powinien otrzymywać od nauczyciela wsparcie i zaufanie. Umiejętność diagnozowania i analizowania potrzeb uczniów umożliwia budowanie ich tożsamości, a w konsekwencji tworzenie relacji w przyszłości. Kluczowe kompetencje nauczyciela nie ograniczają się jedynie do samoaktualizacji wiedzy - dotyczą one przede wszystkim zaangażowania się w proces dydaktyczny i nawiązywania relacji z drugim człowiekiem.

Korzyści płynące z pozytywnych relacji w edukacji

Bycie zrozumianym i rozumienie potrzeb innych to klucz do sukcesu w budowaniu relacji na linii uczeń-nauczyciel. Angażując się w poznanie potrzeb dzieci i młodzieży, dorosły może liczyć na pozyskanie ich zaufania i owocną współpracę, a w konsekwencji wywrze większy wpływ wychowawczy. Umiejętność przewidywania i analizowania mechanizmów kryjących się również za negatywnymi zachowaniami, pozwolą nauczycielowi zdobyć zaufanie uczniów i pomóc im w najtrudniejszych chwilach. Zaangażowany i pomocny nauczyciel to także zaangażowany uczeń, a z kolei bezpieczna atmosfera pozwala rozwijać się zgodnie z indywidualnymi predyspozycjami.

Jak zbudować dobrą relację z uczniem?

  • Kontakt z uczniami powinien opierać się na wzajemnym szacunku i zrozumieniu - za każdym razem staraj się poznać motywację stojącą za zachowaniem ucznia.
  • Dobra relacja z rodzicami uczniów ma realne przełożenie na budowanie relacji z uczniem, dlatego warto o nią dbać.
  • Współpraca i zaangażowanie to fundamenty nawiązania dobrej relacji. Zadbaj o to już od pierwszych dni pracy z uczniami.
  • Nie zakładaj, tylko pytaj - oceniające podejście do motywacji lub zachowań uczniów, powoduje, że uczeń traci zaufanie do dorosłego.
  • Każda emocja ma znaczenie - bez względu na to, czy powód jej wywołania wydaje nam się błahy, czy nie, poczucie akceptacji i aktywne słuchanie przyniesie najlepsze efekty.
  • Wiedza z zakresu psychologii, a w szczególności osobowości dzieci i młodzieży, pozwala korzystać ze sprawdzonych i opartych na badaniach naukowych narzędzi i strategii pracy z uczniem. W zbudowaniu lub poprawie relacji z uczniem równie pomocna może okazać się praktyczna strona wiedzy z zakresu analizy transakcyjnej. Zastanawiasz się, czym ona jest? Zapoznaj się z artykułem o tym, czym jest analiza transakcyjna https://dawidharacz.com/analiza-transakcyjna. Autor tekstu przybliża nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia psychologiczne w sposób praktyczny i przystępny!

Najlepsze, co nauczyciel może zaoferować uczniowi, to wolność w podejmowaniu decyzji i wybór. Zachowania dorosłych, a szczególnie nauczyciela mają ogromny wpływ na życie młodych ludzi, dlatego warto udoskonalić swoje metody pracy.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie