Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 22 września 2021 » Kredyt hipoteczny a ...

Kredyt hipoteczny a posiadanie dzieci

Kredyty hipoteczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, gdyż dla wielu z nas są jedyną szansą na nabycie własnego domu czy mieszkania. Obowiązują jednak ścisłe zasady ich udzielania. Aby otrzymać kredyt hipoteczny, trzeba posiadać zdolność kredytową, która jest zależna od wielu czynników. Wpływają na nią nie tylko dochody gospodarstwa domowego, ale także liczba osób w nim przebywających. Jaki wpływ na zdolność kredytową ma posiadanie potomstwa? Dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest zdolność kredytowa?

Jak wiadomo, zdolność kredytowa warunkuje decyzje o udzieleniu kredytu hipotecznego. Jest to zdolność do spłaty zaciągniętego długu razem z odsetkami w terminie określonym przez bank w umowie kredytowej. Definicja została przedstawiona w Prawie bankowym z dnia 29.08.1997 roku. Mówiąc prościej zdolność kredytowa to możliwość pokrycia ze swojego dochodu miesięcznych rat kredytowych, tak aby osoba zadłużona była w stanie również ponieść miesięczne koszy utrzymania gospodarstwa domowego (koszt życia, czynsz, media) i spłacić inne wcześniej zaciągnięte kredyty. 

Co wpływa na zdolność kredytową?

Podczas oceny zdolności kredytowej osoby starającej się o kredyt banki analizują:

  • Wysokość oraz źródła dochodów - bank analizuje nie tylko wysokość dochodów, ale także rodzaj umowy, jaka wiąże klienta z firmą, w której pracuje. Jako najbardziej stabilna postrzegana jest umowa o pracę na czas nieokreślony, jednak osoby posiadające umowę na czas określony czy umowę zlecenie również mają szansę na otrzymanie kredytu.
  • Zobowiązania - banki sprawdzają obecne zadłużenie i wysokość rat, a także rodzaj rat i okres kredytowania, tak aby mieć pewność, że klient będzie w stanie spłacać jeszcze jedną ratę kredytową.
  • Liczba osób w gospodarstwie domowym - w zależności od polityki udzielania kredytów hipotecznych przez banki, zdolność kredytowa liczona jest poprzez zsumowanie dochodów i odjęcie wydatków i zobowiązań, a następnie dzielona jest przez liczbę osób w gospodarstwie domowym. 
  • Historia kredytowa - każdy bank sprawdza dane na temat historii kredytowej swojego klienta, tak aby wiedzieć, czy klient wszystkie przeszłe zobowiązania spłacał terminowo i bezproblemowo. 

Jaki wpływ na zdolność kredytową ma posiadanie dziecka?

Dla większości banków dziecko jest przyczyną obniżenia zdolności kredytowej, gdyż na każde dziecko rodzic ponosi koszy utrzymania. W zależności od banku kwota ta waha się między 300 zł a 700 zł, na jedno dziecko. Dlatego podczas analizy zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę wszystkie dzieci, zarówno mniejsze, jak i te uczące się. Jeśli jednak rodzic posiada pełnoletnie dziecko, które pracuje, nie powinno być ono uwzględnione w obliczeniach zdolności kredytowej. Okazuje się, że posiadanie jednego dziecka, w zależności od polityki udzielania kredytu hipotecznego przez bank, może zmniejszyć zdolność kredytową klienta nawet o połowę. Mimo iż rodzice posiadają 500+ na dzieci, to i tak traktowane są one jako koszt utrzymania gospodarstwa domowego. Świadczenie Rodzina 500+ w ogóle nie jest brane pod uwagę jako składnik naszych dochodów. Udzielenie kredytu osobom posiadającym dzieci w dużej mierze uzależnione jest od comiesięcznych dochodów rodziny. Im wyższe, tym mniejsze znaczenie ma posiadane potomstwo i koszty jego utrzymania. 

Czy warto starać się o kredyt przed urodzeniem dziecka?

Okazuje się, że banki chętniej przyznają kredyty hipoteczne osobom, które nie posiadają potomstwa. Dochód rodziny dzieli się jedynie na dwie osoby, a nie na trzy w przypadku posiadania np. jednego dziecka. Nawet jeśli kobieta jest w ciąży, bank nie może pytać o to wprost. Może jedynie zapytać o powód przebywania na dłuższym zwolnieniu lekarskim. Dlatego dużo łatwiej jest uzyskać kredyt hipoteczny w czasie ciąży niż po urodzeniu dziecka. Nawet jeśli dziecko urodzi się przed dniem podpisania umowy kredytowej, nie zmieni to naszej zdolności, która jest wyliczana na dzień złożenia wniosku o kredyt hipoteczny.

Więcej o poszczególnych ofertach banków na polskim rynku kredytowym dowiedzieć można się ze stron porównywarek kredytów hipotecznych. Na przykład z https://www.expander.pl/kredyty/hipoteczne/.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie