Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 07 września 2021 » Jak odnieść sukces w branży ...

Jak odnieść sukces w branży IT?


Solidna praca w IT wymaga wielu cech osobowości, zdolności, oraz - oprócz należytego opanowania technologii - tzw. “kompetencji miękkich”. Nakreślimy profil doskonałego kandydata do pracy w IT i powiemy o tym, co należy mieć i umieć, aby dobrze radzić sobie w branży IT, być może nawet osiągnąć mistrzostwo i niezachwianą pozycję zawodową.

Co to znaczy odnieść sukces w IT?

Ogólnie można powiedzieć, że sukces w każdej branży zależy od naszej pracowitości, fachowości i stopnia opanowania szczególnych dla danego pola zawodowego umiejętności. Sukcesem w IT może być dla kogoś współpraca z szanowaną i uznaną firmą, albo praca zdalna w formie B2B na własnych warunkach, oczywiście za sukces uznamy też godziwe wynagrodzenie, komfort pracy, a także profesjonalizm i zadowolenie z wykonywanej pracy. Najlepsi czasem prowadzą blogi, stają się autorytetami w dziedzinie IT, ich praca jest ceniona i wyceniana wysoko, stanowią profesjonalne wsparcie dla każdego zespołu IT lub takiemu zespołowi przewodzą. Sukces zawsze jest jednak poprzedzony okresem przygotowań, doskonalenia się, zdobywania nowych, lepszych kwalifikacji. Jeżeli już teraz czujesz się silny i dobrze zakotwiczony w branży IT, to możesz spróbować ułożyć sobie swoje życie zawodowe tutaj: https://mindworkers.pl/rozwin-swoj-talent/.

Czego potrzebujemy, aby zajść daleko w IT?

Są wśród nas tacy, dla których nawet najlepiej zaprojektowany interfejs programu będzie nieprzejrzysty, są też tacy, którzy potrafią nauczyć się obsługi AutoCAD w dwa dni albo niezwykle szybko opanować język PHP. Widzimy więc, że świat cyfrowy przyjmie tylko tych drugich - mówimy o ludziach, którzy w naturalny sposób potrafią orientować się szybko w świecie technologii cyfrowych. To warunek podstawowy.

Za każdym sukcesem stoi ciężka praca i odrobina talentu. Pracownik IT zwykle pracuje w zespołach informatycznych. Ważne jest zatem, aby realizować zamierzone cele i wytyczne firmy, które musimy potrafić stosować i wdrażać. Opanowanie technologii, np. umiejętność programowania lub obsługi serwerów, jest oczywiście kompetencją kluczową, bez której nie poradzimy sobie w IT, jednakże dobry informatyk lub inny pracownik IT będzie także potrafił działać zespołowo i komunikować wyniki swojej pracy. Trzeba “wejść w środowisko”, które posługuje się specyficznym językiem i wykorzystuje specyficzne narzędzia. Miękkie umiejętności komunikacyjne dopełniają więc obrazu doskonałego pracownika IT.

W IT - jak nigdzie indziej - ważna jest także zdolność do szybkiego uczenia się i adekwatnego reagowania na coraz to nowe technologie. To nie jest praca dla ludzi leniwych. Należy przygotować się na ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji. Warto także posiąść specjalizację w jakiejś dziedzinie IT, ponieważ obszar jest tak rozległy, że z konieczności wymusza skupienie się na jego węższych terytoriach.

Inne uwarunkowania sprzyjające naszemu sukcesowi

Pracownicy IT, aby odnieść sukces, powinni także dysponować pewną dozą wiedzy ogólnej, ponieważ ich wytwory mają swoją społeczną użyteczność i w końcu trafiają do użytkowników, którym mają dobrze służyć. Jest wielu filozofów, polonistek, socjologów, którzy odnieśli spektakularny sukces w IT, ponieważ znają oczekiwania swoich odbiorców. Przewagę oczywiście mają od samego początku absolwenci kierunków informatycznych, ale na rynku nie brak kursów i szkoleń, dzięki którym możemy perfekcyjnie wyuczyć się niezbędnej wiedzy.

Co możemy zrobić, żeby “przebić się” w IT?

Trzeba być otwartym, pilnym, pracowitym. Do niektórych zadań IT może być też potrzebny trochę mocniejszy sprzęt komputerowy. Warto czytać literaturę branżową i poznawać osoby, które wiedzą więcej od nas. Tylko w ten sposób uczymy się, a to główna determinanta rozwoju. Świat cyfrowy zmienia się nieustannie, więc musimy nadążać za tempem rozwoju. IT jest tą szczególną branżą, w której twarde kompetencje techniczne są tak samo ważne jak zagadnienia nauczane na uniwersytetach na kierunkach humanistycznych. Posługiwanie się programem do tworzenia kodu i znajomość składni Java Script jest tak samo ważna jak znajomość gustów i upodobań odbiorcy docelowego aplikacji, którą piszemy. Najlepsi potrafią jedno i drugie.

Podsumowanie

Jak wiemy branża IT to zawody i specjalizacje bardzo dobrze płatne i atrakcyjne. Wiemy również, że w epoce rozwoju internetu rynek pracy w branży IT jest niedosycony i podmioty zatrudniające wręcz walczą o dobrych pracowników IT. To stwarza pewne możliwości i perspektywy. Jeżeli tylko poświęcimy trochę czasu na rozwój zawodowy - z pewnością nam się uda “przebić”. Do IT zapraszani są nie tylko informatycy z dyplomem wyższej uczelni. Branża jest otwarta i chętnie przyjmuje osoby o różnych umiejętnościach. A dla zaawansowanych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę, przygotowaliśmy artykuł: Jakie są zalety i wady outsourcingu w IT?.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie