Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 22 kwietnia 2021 » Edukacja online – jak ...

Edukacja online – jak stworzyć dzieciom specjalną przestrzeń do nauki w domu?

W związku z pandemią edukacja w dużej mierze przeniosła się do domów i realizowana jest przez Internet. Taka zmiana niesie...

W związku z pandemią edukacja w dużej mierze przeniosła się do domów i realizowana jest przez Internet. Taka zmiana niesie ze sobą szereg wyzwań dla dzieci i ich rodziców. Problemy ze skupieniem się na lekcjach zdalnych, z organizacją czasu pracy umysłowej oraz miejsca do nauki to jedne z wielu, z którymi wszyscy muszą się mierzyć. Dom pełen jest rozpraszaczy i bodźców, które utrudniają efektywną edukację, dlatego tak ważne jest odpowiednie zorganizowanie przestrzeni do cichej nauki.

Wybierz miejsce, które będzie przeznaczone tylko do nauki

Wybór odpowiedniego miejsca jest kluczowym punktem, od którego należy zacząć. Ważne, żeby była to jedna, konkretna przestrzeń. Mózg szybko tworzy konotacje. Jeśli zakoduje, że jakiś kąt w pokoju jest miejscem nauki, skupienie z czasem przyjdzie łatwiej. Jakie miejsce wybrać? Przede wszystkim spokojne, bez niepotrzebnych hałasów. Dobrym rozwiązaniem będzie oddzielny pokój, np. pokój dziecka. W momencie, gdy jest to niemożliwe, dobrze jest zorganizować przestrzeń, która będzie specjalnie do tego przeznaczonym kącikiem nauki. Jeśli jesteś w trakcie przeprowadzki, warto pomyśleć o mieszkaniu, które zapewni dziecku dobre warunki do zajęć zdalnych. W poszukiwaniach pomocna może być wyszukiwarka internetowa, na przykład obido.pl, na której można znaleźć nowe mieszkanie stosowne do naszych możliwości i preferencji.

Zadbaj o to, żeby dziecko miało zapewnione wszystkie niezbędne rzeczy

Gdy dziecko skupi się na nauce, powinno mieć obok siebie wszystkie niezbędne do tego rzeczy. Pomyśl wcześniej, czego dziecko będzie potrzebować i umieść to w miejscu przeznaczonym do nauki tak, by w trakcie nie musiało się rozpraszać i tracić czasu na szukanie. Dobrze jest zadbać o przybory do pisania, takie jak długopisy, ołówki, zeszyty, ale także kalkulator, gumkę, czy linijkę. Oprócz tego warto zapewnić również stabilne połączenie z Internetem, ładowarkę (jeśli uczeń korzysta z laptopa) w miejscu, gdzie odbywać się będą lekcje zdalne oraz odpowiednie narzędzia ułatwiające skupienie. Mogą to być, chociażby słuchawki, tłumiące odgłosy z otoczenia. Kolejnym ważnym przedmiotem, którego nie może zabraknąć będzie wygodne krzesło. Dziecko spędzi przy biurku wiele godzin, dlatego warto pomyśleć o jego komforcie. 

Wyeliminuj zbędne rozpraszacze

W miejscu przeznaczonym na naukę dziecko nie powinno korzystać z telefonu, ani sprawdzać w tym czasie mediów społecznościowych. Telefon można zostawiać za drzwiami pokoju albo schować do szuflady. To, co niedostępne dla oczu, nie ma takiej mocy przyciągania. Wszystko jednak zależy od wieku. Jeśli mamy do czynienia z nastolatkiem, można również zaproponować zainstalowanie odpowiedniej aplikacji na telefonie. Oferta jest wszechstronna i z pewnością każdy znajdzie coś do siebie. 

Stwórz plan  rutyna jest korzystna!

Oprócz miejsca należy również zaplanować czas nauki w taki sposób, żeby godziny pracy umysłowej codziennie były podobne. Wbrew pozorom mózg lubi rutynę i przyzwyczajenie. Zapewniając mu stały plan, dajemy możliwość lepszego skupienia uwagi. Plan należy dostosować do zajęć i starać się go przestrzegać. Takie rozwiązanie nie tylko czyni naukę zdalną bardziej efektywną, ale również ogranicza możliwość zapominania o lekcjach online. 

Pozwól dziecku na kreatywność

Przestrzeń nauki powinna być przede wszystkim przyjemna dla dziecka. Pomóż mu z organizacją, ale pozwól też na kreatywność. Niech samo zdecyduje, co chciałoby mieć w otoczeniu. Być może będzie to ulubiona roślina, własnoręcznie wykonany rysunek, albo kolorowy kamień, znaleziony na wycieczce w górach. Jedno jest pewne – ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie