Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 14 kwietnia 2021 » Najpopularniejsze mity greckie

Najpopularniejsze mity greckie

Mity odegrały ważną rolę w kształtowaniu obecnej kultury europejskiej. Są to opowiastki...Mity odegrały ważną rolę w kształtowaniu obecnej kultury europejskiej. Są to opowiastki i legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie, opowiadające przede wszystkim o bóstwach, istotach oraz siłach nadprzyrodzonych.

Mitologia grecka to grupa wywodząca się ze starożytnej Grecji. Historie te opowiadają w dużej mierze o herosach i bogach greckich. Do dziś czerpiemy z nich inspiracje w każdych dziedzinach kultury zarówno literaturze wzorowanej na ukazanych w mitach zależności, jak i rzeźbach oraz obrazach pokazujących mitologiczne wzorce piękna, czy sytuacji opisanej w danym micie. Postacie mitów stały się symbolami pewnych cech charakteru.

Poniżej przedstawiamy 5 najpopularniejszych mitów greckich, które każdy powinien znać.

  1. Mit o powstaniu świata

   To opowieść opisująca początek świata wg starożytnych Greków. Przedstawia ona powstanie Gai, która jest boginią Ziemi i Uranosa- boga niebios. Z ich związku narodzili się tytani i tytanidy, cyklopi oraz hekatonchejrowie. Cyklopi tacy, jak Brontes nie przypadli do gustu Uranosowi i wrzucił ich wszystkich do Tataru. Jego złowrogie zachowanie nie spodobało się Gai. Zezłościła się na męża i wraz z potomkami uknuła spisek. Kronos- najmłodszy tytan, odciął ojcu jądra sierpem otrzymanym od Gai  i wrzucił je do morza. Z  drobnych kropel krwi Uranosa powstały trzy boginie zemsty- Megajra, Alekto i Tyzyfone, a z krwi wrzuconej do morza powstała bogini piękna i miłości- Afrodyta. Po tych wydarzeniach Uranos nie był już władcą, a jego miejsce zajął Kronos.

  1. Mit o Syzyfie

   Mit opowiada o Syzyfie, królu Koryntu. Był on osobą bardzo towarzyską, często odwiedzał bogów, którzy bardzo go lubili. Problemem Syzyfa była skłonność do powtarzania tego, co usłyszał. Pewnego dnia król wyjawił tajemnice Zeusa i sprzeciwił ku sobie bogów. Zeus- najwyższy władca w mitologii greckiej zdecydował, że wyśle Syzyfa do bożka śmierci- Tantosa. Król Koryntu jednak przewidział wcześniej ten ruch i uwięził bożka. Ludzie przestali umierać, dlatego Zeus wysłał Aresa, by uwolnił Tantosa. Jako pierwszy został stracony Syzyf, jednakże przekazał żonie, by nie organizowała pochówku przez co jego dusza była wolna i krążyła po podziemiach. Zlitował się nad nim Pluton- władca podziemi i pozwolił mu wrócić do świata żywych. Syzyf długi czas nie rzucał się nikomu w oczy, jednakże ten spokój nie trwał długo. Aby go przechytrzyć, bogowie skazali go na bezcelową pracę- wtaczanie głazu na szczyt góry. Za każdym razem, gdy był już prawie na górze, głaz staczał się na sam dół i musiał zaczynać od początku. To właśnie od tej opowieści  wzięło się określenie „ syzyfowe prace”.

  1. Mit o Dedalu i Ikarze

   Ludzie od zawsze marzą o tym, by móc latać. Ateńczyk o imieniu Dedal był mistrzem wszelakich sztuk i powiernikiem króla. Zajmował się on zarówno konstruowaniem rzeczy praktycznych, jak i artystycznych. Dedal marzył o powrocie do swojej ojczyzny, ponieważ miał już dość bycia sługą króla. Skonstruował skrzydła z ptasich piór dla siebie i swego syna Ikara, by mogli uciec. Ojciec ostrzegł Ikara, by nie leciał zbyt wysoko, bo słońce roztopi wosk, którymi są sklejone pióra, a także by nie leciał zbyt nisko, bo pióra nasiąkną wilgocią wody. Dedal leciał pierwszy, a Ikar tuż za nim. Syn zapomniał jednak o tym, co mówił ojciec i wzbił się za wysoko, uszkadzając swoje skrzydła. Ikar zaczął spadać i z impetem spadł z dużej wysokości i zginął na miejscu. Dedal z przykrością pochował syna i wyruszył dalej w samotną podróż na ojczyznę.

  1. Mit o Prometeuszu

   Mit ten opowiada o Prometeuszu- tytanie, który z gliny i łez ulepił postać człowieka, a jego duszę podarował mu z ognia. Człowiek stworzony przez tytana nie odpowiadał Zeusowi, dlatego kazał ulepić kobietę o pięknej urodzie i wdzięku. Powstała kobieta została nazwana Pandora posiadająca puszką. Została ona wysłana do Prometeusza, jednak ten ją odesłał, natomiast jego brat Epitemeusz ożenił się z Pandorą. Epitemeusz otworzył puszkę Pandory i skazał ludzi na choroby, zło i ciągły smutek. Po tych wydarzeniach Prometeusz postanowił się zemścić i podczas narady bogów, gdy Zeus miał wybrać jakie ofiary ludzie będą im składać najlepsze części mięsa ukrył pod skórą, a pod warstwą tłuszczu umieścił kości. Wiedział, że bóg zdecyduje się na to, co z pozoru wygląda najlepiej. Zeus zdenerwował się na Prometeusza i skazał go na męki. Przykuto go do skał, gdzie codziennie przylatywał orzeł i wyżerał mu wątrobę.

  1. Mit o Demeter i Korze

   Demeter to grecka bogini rolnictwa i urodzaju. Jest matką Kory, która jest opiekunką dusz osób zmarłych. Gdy pewnego dnia matka z córką spacerowały, Demeter ostrzegła ją, by nie zrywała narcyzów, które są symbolem mrocznych bogów. Córka mimo przestrogi matki zerwała biały kwiat. Rezultatem zerwania kwiatu było porwanie Kory przez Hadesa. Gdy Demeter pogrążona w smutku dowiedziała się, że Zeus obiecał Hadesowi córkę za żonę, postanowiła rzucić klątwę na płodność ziemi, by nie było więcej żadnych zbiorów. Zeus wezwał małżonkę i doszli do porozumienia. Od tego czasu Kora miała przebywać jedną trzecią roku w podziemiach w Hadesem, a pozostałą część roku z matką. Od tego wydarzenia w mitologii rozpoczęły się pory roku.

Artykuł dzięki uprzejmości planetadziecka.pl

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie