Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 30 marca 2021 » Jak rozwijać pasje u ...

Jak rozwijać pasje u najmłodszych? Przyrodnicze ciekawostki dla dzieci

Matka natura skrywa wiele sekretów. Ale najczęściej zaskakuje nas nie to, o czym możemy przeczytać w...


Matka natura skrywa wiele sekretów. Ale najczęściej zaskakuje nas nie to, o czym możemy przeczytać w encyklopedii czy podręczniku. Poznaj najdziwniejsze i najciekawsze fakty ze świata przyrody.

Ciekawostki lubią wszyscy niezależnie od wieku. Są dobrym sposobem na podtrzymanie rozmowy wśród nieznajomych i zabłyśnięcie w gronie dobrych przyjaciół. Z kolei opowiadanie dziecku o nietypowych zachowaniach zwierząt i niezwykle rzadkich, a zarazem całkowicie naturalnych zjawiskach przyrodniczych to świetny sposób, żeby podsycić wrodzoną ciekawość dzieci – tych młodszych i nieco starszych. Jednak zanim przedstawisz swojej pociesze poniższe ciekawostki przyrodnicze, sprawdź, które z nich znasz ty.

Polskie ciekawostki przyrodnicze

Kamienne kręgi

Niewiele osób wie, że to właśnie w Polsce, w miejscowości Węsiory, znajdują się ogromne kamienne kręgi. To pozostałość gotyckiego cmentarzyska. Niektórzy mówią o nich „polski Stonehenge”, a nazwa jest dość trafiona, gdyż to drugi pod względem wielkości tego typu kamienny obiekt w Europie.

Kolorowe jeziora

W Rudawach Janowickich znajduje się miejsce z wyjątkowymi jeziorami. Każde z nich ma inny kolor. Pierwsze jest jasnoniebieskie, drugie zielone, trzecie purpurowe, a czwarte całkowicie czarne. W przeszłości w tym miejscu znajdowała się kopalnia pirytu. Wydobywające się z niej związki mineralne przez lata przenikały do wody w różnym stężeniu, co sprawiło, że odcienie wody tak bardzo różnią się między sobą. Podobne jeziora znajdziemy w Parku Krajobrazowym Łuk Mużakowa, który jest wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki o zjawiskach przyrodniczych

  • Na Wyspie Bożego Narodzenia co roku zamykane są drogi, którymi wędruje ponad 100 milionów czerwonych krabów. Celem ich wędrówki jest złożenie jaj w morzu. Mimo że ludzie próbują wyznaczać im specjalne trasy omijające drogi, zwierzęta i tak najczęściej wybierają własną ścieżkę.
  • Przy wysokiej wilgotności powietrza silniki lecących samolotów zostawiają na niebie parę wodną, która skrapla się i tworzy smugę kondensacyjną. To właśnie biały ślad ciągnący się za samolotem, który widzimy na niebie.
  • Najbardziej deszczowym miejscem na świecie jest Góra Wai’ale’ale znajdująca się na Hawajach. Według pomiarów prowadzonych regularnie przez 30 lat średnia roczna ilość opadów wynosi 11640 mm, a deszcz może padać tam nieprzerwanie przez 350 dni! Dla porównania, w Polsce rocznie odnotowuje się średnio 600 mm opadów.
  • Najsuchsza pustynia świata to wbrew pozorom nie Sahara. Pustynia Atakama nie znajduje się nawet w Afryce, ale w Ameryce Południowej. To miejsce cechuje się bardzo małymi opadami rocznymi (do 100 mm opadów), a także nieliczną roślinnością, głównie kaktusami i kolczastymi krzewami, które potrafią czerpać wodę z mgły.

Tekst powstał przy współpracy z WikiKids.pl.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie