Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 30 marca 2021 » Do kiedy obowiązują alimenty

Do kiedy obowiązują alimenty

Rodzice płacący alimenty bardzo często wychodzą z założenia, że pełnoletność dziecka zwalnia ich z tego obowiązku. Czy jednak...

Rodzice płacący alimenty bardzo często wychodzą z założenia, że pełnoletność dziecka zwalnia ich z tego obowiązku. Czy jednak faktycznie tak jest? Prawo zapatruje się na tę kwestię nieco inaczej. Rodzic może przestać płacić alimenty w konkretnych sytuacjach, jednak zaprzestanie łożenia na dziecko, nie jest zależne od jego własnych poglądów w tym temacie. Warto wiedzieć, jakie prawa przysługują dziecku, a jakie rodzicom.

Jak przedstawia się obowiązek alimentacyjny w Polsce?

Alimenty na dziecko każdorazowo są ustalane przez sąd. Oczywiście po rozwodzie rodzice mogą porozumieć się w kwestii łożenia na dziecko i nie wnosić takiej sprawy. Gdy nie jest to w żaden sposób uwarunkowane, jednak obciążona strona wypełnia swoje obowiązki, wówczas można pozostać w takim układzie. Gdyby jednak rodzic uchylał się od łożenia na dziecko, wówczas należy wystąpić do sądu o nałożenie alimentów w odpowiedniej wysokości. Na podstawie status materialnego rodziców sąd ustala, ile takie alimenty będą wynosiły.

Do kiedy obowiązują alimenty?

Według prawa dziecko, które kończy 18 lat, jest już pełnoletnie. To jednak nie zwalnia rodzica z łożenia na jego utrzymanie. Dziecko tak naprawdę może mieć prawo pobierać alimenty nawet do końca swojego życia. Na jakiej zasadzie? Jeśli mowa o osobach chorych przewlekle, które z tego powodu nie mogą podjąć żadnej pracy, tutaj obowiązek alimentacyjny nigdy nie wygasa. Rodzic ma w obowiązku łożyć na swoje dziecko, ponieważ nie ma ono środków do życia. Nie jest ono w stanie zapracować na swoje utrzymanie.

Natomiast w przypadku dzieci w pełni zdrowych obowiązek alimentacyjny zostaje utrzymany, póki dziecko nie zacznie się samo w pełni utrzymywać. Na drodze do takiego pełnego utrzymywania się, może stać chociażby zdobywania wykształcenia (studia). Wówczas do 26 roku życia rodzic może być zobowiązany do wspomagania swojego dziecka.

Co natomiast w sytuacji gdy dziecko pracuje, ale nie jest w stanie za te pieniądze pokryć wszystkich opłat? Wówczas alimenty także obowiązują. Dopiero gdy dziecko może samodzielnie się w pełni utrzymać opłacić rachunki, ma na jedzenie itp., wówczas obowiązek alimentacyjny może zostać zniesiony.

Alimenty - kiedy można przestać płacić?

Czy gdy dziecko spełni warunek pełnego utrzymywania się, można od razu przestać płacić na jego rzecz? Nie. Do kiedy zatem obowiązują alimenty? Aż do momentu, gdy zniesie je sąd. Rodzic nie może sam ustalać do kiedy chce je płacić, ponieważ nie były one ustalone z jego własnej inicjatywy. Jest to narzucony obowiązek sprawny, dlatego tylko na drodze prawnej może zostać on rozwiązany.

Osoby zastanawiające się do kiedy będą musiały łożyć na swoje dziecko, często chcą brać sprawy w swoje ręce, jednak to działanie niezgodne z prawem.

Jak zaznajomić się bliżej z prawem alimentacyjnym?

Więcej na temat alimentów oraz kwestii z nimi związanymi, można przeczytać między innymi na stronie dzidziusiowo.pl. Ustosunkowanie się do jakiegoś prawa wymaga wiedzy na jego temat. Warto zatem się z nim zapoznać, by móc dobrze wypełniać swoje obowiązki względem dziecka.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie