Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 10 marca 2021 » Przypinki – ozdobne wpinki z ...

Przypinki – ozdobne wpinki z wiekową tradycją

Wpięte w klapę marynarki premiera czy prezydenta wpinki metalowe z flagą Polski są akcentem...Wpięte w klapę marynarki premiera czy prezydenta wpinki metalowe z flagą Polski są akcentem patriotycznym. Wykorzystuje się je do zwiększenia identyfikacji wizualnej firmy, do podkreślania i wyrażania poglądów czy przynależności do określonych organizacji i subkultur.

Jednak trzeba pamiętać, że piny – przypinki metalowe – nie są wynalazkiem współczesności. Skąd pochodzą i jak to się stało, że zyskały one popularność w Polsce, zwłaszcza w PRL-u, a obecnie odkrywane są coraz to nowsze możliwości ich stosowania?

Biżuteria pochodząca ze starożytnego świata

Najprawdopodobniej pierwsze wpinki czy przypinki metalowe do odzieży wzorowane były na biżuterii, którą wykorzystywali do spinania ze sobą dwóch krańców szat starożytni Grecy i Rzymianie. 

Sięgając jeszcze dalej w zamierzchłą historię ludzkości, można pokusić się o stwierdzenie, że ozdobne broszki ze szpilką i zatyczką używane w epoce brązu były prototypem dzisiejszych metalowych pinsów do marynarek i nie tylko.

Jednak pierwsza przypinka o niemalże identycznej formie jak pinsy współczesne wykorzystana została podczas kampanii wyborczej George`a Washingtona na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Na metalowym znaczku widniał napis „Niech żyje prezydent” opatrzony inicjałami kandydata. Pierwowzory pinsów były wszywane w klapy ubrań lub noszone jako wisiorki, na łańcuszku. 

Pierwsza przypinka metalowa z wizerunkiem osoby powstała w XIX wieku i przedstawiała Abrahama Lincolna. Użyta została ona w amerykańskiej kampanii prezydenckiej w 1861 roku. Od tamtego wydarzenia co pewien czas pinsy przeżywają swój renesans. Wkład w ich rozwój mieli Benjamin Whitehead i Chester Hoag, założyciele firmy Whitehead&Hoag. Wymyślili oni metalową szpilkę od rewersu przypinki, która pozwala na szybkie i solidne przymocowanie jej do ubrania. To oni też wprowadzili folię celuloidową, która osłania wierzchnią stronę pinsów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Za ich sprawą pinsy stały się gadżetem o charakterze reklamowym. 

Metalowe przypinki w okresie PRL-u

W czasach komunizmu Polacy zaczęli interesować się pinami wpinanymi w klapy marynarki. Ówczesne władze kraju rozprowadzały przypinki z propagandowymi hasłami. Natomiast podziemna opozycja rozdawała obywatelom pinsy do marynarki z rewolucyjnymi symbolami. Działacze PZPR wpinali w klapę marynarki znaczki z logo partii, a opozycja oferowała rozwiązania z logo Solidarności czy z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. 

Jednocześnie popularne stały się przypinki będące częścią popkultury. Równolegle do Polski, w Wielkiej Brytanii młodzi fani punkowych kapel ozdabiali przypinkami z wizerunkami ulubionych wykonawców kurtki ramoneski czy kurtki dżinsowe. 

W kolejnych dekadach do fanów muzyki i polityków dołączały kolejne grupy, które nosiły przypinki metalowe na różne okazje. Obecnie dostępne są miniaturowe znaczki patriotyczne, rozwiązania zabawne i poważne, reklamowe i lifestylowe – wybór pinsów jest bardzo szeroki. 

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie