Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 09 marca 2021 » Dobieramy moc chłodniczą ...

Dobieramy moc chłodniczą klimatyzatora do kubatury pomieszczenia. Na co należy zwrócić uwagę?

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w upalny dzień bez klimatyzacji. Wentylatory są tylko urządzeniami zaradczymi, nie rozwiązującymi naszych problemów. W dodatku nawiew kierowany jest w jednym miejscu i nie dociera...

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w upalny dzień bez klimatyzacji. Wentylatory są tylko urządzeniami zaradczymi, nie rozwiązującymi naszych problemów. W dodatku nawiew kierowany jest w jednym miejscu i nie dociera do każdej części pokoju. Dlatego osoby, którym zależy na najwyższym komforcie decydują się właśnie na klimatyzację do mieszkania. Jeśli chce się ochłodzić jeden pokój, najlepiej sprawdzają się klimatyzatory typu split.

Jednostka zewnętrzna może być zamontowana na ścianie elewacyjnej albo balkonie. To drugie rozwiązanie jest lepsze i łatwiej uzyskać zgodę. Tego problemu nie mają właściciele domków. Wewnątrz można umieścić zarówno model przyścienny, sufitowy, jak i przypodłogowy, w zależności od potrzeb. Dziś postaramy się podpowiedzieć, jak dobrać moc chłodniczą klimatyzatora do kubatury pomieszczenia.

Kubatura ma znaczenie przy doborze klimatyzacji.

Klimatyzacja Poznań - jeżeli planujesz klimatyzację w Poznaniu zadzwoń - doradzimy.

Nie tylko powierzchnia pokoju jest istotna przy doborze klimatyzatora typu split, ale również jego kubatura, a więc powierzchnia razy wysokość. Prosty wzór uwzględniający powierzchnię zakłada, że mnożymy ją przez współczynnik 100. Otrzymujemy w ten sposób moc chłodniczą wyrażoną w watach. Czasem jednak pomieszczenie ma większą wysokość, a dotyczy to chociażby domków jednorodzinnych, ale również często mieszkań w kamienicach. Wtedy powierzchnię wyrażoną w metrach kwadratowych musimy pomnożyć dodatkowo przez wysokość pomieszczenia. Jednak moc chłodnicza klimatyzatora w tym przypadku również nie musi być odpowiednia. Ma bowiem na nią wpływ szereg innych czynników.

Położenie pokoju, izolacja, połączenie z kuchnią i obecność sprzętów elektronicznych - na to trzeba zwrócić uwagę!

Dlaczego nie można mocy klimatyzatora precyzyjnie obliczyć samodzielnie? Nie dysponujemy odpowiednimi programami, które posiadają fachowcy. One pozwalają im uwzględnić wszystkie czynniki i na tej podstawie obliczyć moc chłodniczą, która będzie najbardziej optymalna.

Jeśli pokój znajduje się na poddaszu, do obliczonej na podstawie kubatury mocy należy doliczyć jeszcze 30 do 50%. Jeśli pokój jest silnie nasłoneczniony i okna w nim wychodzą na południe i zachód, to trzeba dodać 20-30% mocy. Nie tylko przez zjawisko soczewkowania zwiększona moc jest konieczna. Ma na to wpływ również izolacja termiczna okien. Jeśli jest kiepska i występują mostki termiczne, to trzeba doliczyć do mocy chłodniczej jakieś 10-20%. W przypadku, gdy klimatyzator jest połączony z kuchnią także należy zadbać o zwiększ oną moc - do 20%. Ponadto obecność sprzętu elektronicznego w gabinetach czy salonie jest źródłem dodatkowego ciepła i jest czynnikiem wpływającym na konieczność dobrania klimatyzatora o nieco większej mocy.

Biorąc pod uwagę specjalistyczne wyliczenia, a także swoją wiedzę i doświadczenie fachowcy od klimatyzacji mogą dobrać odpowiednie urządzenie. To doskonały wybór dla wszystkich mieszkańców Poznania i okolic. Warto pamiętać, że ważne są okresowe przeglądy i czyszczenie, aby wszystko działało sprawnie, dlatego warto postawić na tak sprawdzonych specjalistów. Czy klimatyzacja to dobry wybór dla astmatyków? Jak dobrać filtry i jak o nie dbać?

Astma oskrzelowa to choroba przewlekła, którą można łagodzić stosując odpowiednie leki wziewne. Jednak ataki duszności mogą być potęgowane przez alergeny, nadmierny wysiłek i stres. Dlatego klimatyzacja może być dobrym wyborem dla astmatyków, pod warunkiem, że jest regularnie czyszczona i odpowiednio dobrana. Warto więc dowiedzieć się więcej o doborze filtrów i o tym, jak o nie dbać.

Klimatyzacja do mieszkania - jakie są rodzaje filtrów i który będzie najlepszy?

Oczywiście filtr powietrza jest podstawowym wyposażeniem każdego klimatyzatora i znajduje się tuż przed wylotem powietrza. Gęsta siatka może zatrzymywać większe cząstki, jednak do eliminowania z powietrza tych mniejszych potrzebne są bardziej wyspecjalizowane wkłady. Filtry oczyszczające powietrze są umieszczane za filtrami powietrza. Mogą eliminować zapach dymu papierosowego i drobniejsze cząstki. Najbardziej dokładne są filtry antybakteryjne.

Mogą one neutralizować nawet 99% bakterii i wirusów z powietrza. Stosuje się także filtry jonowe eliminujące roztocza, kurz, czy grzyby. Bardzo dobrze działają filtry antybakteryjne oparte na aktywnym węglu czy fotokatalityczne, gdzie światło reaguje z tlenkiem tytanu.

Przede wszystkim najbardziej dokładne filtry trzeba bardzo często wymieniać. Nowoczesne klimatyzatory informują na wyświetlaczu o konieczności wymiany filtra. Niewątpliwie alergicy i astmatycy muszą korzystać z najbardziej dokładnych filtrów HEPA, które mogą neutralizować nawet 99,9% bakterii, wirusów i grzybów.

Jak należy dbać o klimatyzator w domu?

Każdy klimatyzator trzeba regularnie czyścić przy użyciu szmatki, odrobiny wody i mydła. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z wnętrza klimatyzacji, który jest sygnałem, że za późno na samodzielną pracę i trzeba wezwać specjalistów, którzy zajmą się czyszczeniem i odgrzybianiem. Oczywiście przegląd klimatyzacji trzeba robić przynajmniej raz do roku.

Specjalistyczne firmy, które mają świetne opinie zachęcają swoich klientów do przeglądów nawet dwa razy do roku. Najlepiej zrobić przegląd przed okresem najintensywniejszej eksploatacji i po nim. Wtedy mamy pewność, że klimatyzacja jest zupełnie sprawna. O częstej konserwacji alergicy i astmatycy bezwzględnie powinni pamiętać, gdyż dla nich zaniedbania są szczególnie niebezpieczne. Muszą również utrzymywać w domu temperaturę niższą nie więcej niż o 6 stopni niż za oknem, gdyż to gwarantuje nie przeziębianie się, oczywiście w połączeniu z odpowiednim rozmieszczeniem urządzeń i siłą nawiewu. Inteligentne, nowoczesne urządzenia mogą kierować strumień powietrza tam, gdzie nie znajdują się ludzie, to znaczy, że dzięki czujnikowi ruchu chłodniejsze powietrze nigdy nie jest kierowane bezpośrednio na nich.

Zatem jeśli astmatyk chce się zdecydować na klimatyzację to na pewno nie powinien na niej oszczędzać. Warto również by o tym fakcie poinformował fachowców. Dzięki temu doradzą najbardziej optymalne rozwiązanie. Dom może być zdrowy, wolny od alergenów, a powietrze o odpowiedniej wilgotności i przyjemnie chłodne latem.

Jak dobrać klimatyzator i jak korzystać z klimatyzacji, by rachunki za prąd znacznie się nie zwiększyły?

Wiele osób nie decyduje się na klimatyzację, gdyż boją się wysokich rachunków za prąd. Dlatego dziś powiemy jak dobrać klimatyzator, by nie odczuć pustki w swoim portfelu. Istotne znaczenie ma tutaj również odpowiednia eksploatacja klimatyzacji. Co zatem można zrobić?


Po pierwsze: wybór energooszczędnego klimatyzatora

Niezależnie od tego czy dysponujesz własną elektrownią słoneczną na dachu, czyli panelami fotowoltaicznymi czy też nie, istotne znaczenie ma dobór klimatyzatora o wysokiej klasie energetycznej, czyli takiego, który pobiera stosunkowo mało energii , a jednak pracuje bardzo efektywnie. W przypadku paneli fotowoltaicznych określa się zapotrzebowanie domu na energię stosując pewien zapas, w końcu zawsze może się zdarzyć, że dokupi się jeszcze pewne sprzęty elektroniczne i sieć będzie bardziej obciążona przy jednoczesnym korzystaniu z wielu urządzeń.

Tutaj należy również wliczyć moc potrzebną do pracy systemu klimatyzacji. Zatem w każdym przypadku klasa energetyczna A+ będzie absolutnym minimum. Najlepiej oczywiście wybrać tę najwyższą, czyli A+++. Te ostatnie urządzenia mają jeszcze jedną bardzo dużą zaletę dla użytkowników, a mianowicie pracują niezwykle cicho. To oczywiście urządzenia inwerterowe, które moc chłodzenia lub grzania dostosowują do panujących warunków.

Takimi klimatyzatorami bardzo często można sterować online, co zwiększa komfort użytkowania, a także pozwala dostosować moc nawiewu do ilości osób znajdujących się w pomieszczeniu. W nowoczesnych klimatyzatorach z poziomu smartfona można obniżyć hałas agregatu zewnętrznego czy też wymusić jego odszranianie. Pośredni nawiew korzystnie wpływa na skórę i spojówki, a także układ oddechowy. Zatem takie urządzenia to znacznie więcej niż tylko energooszczędność.


Po drugie: racjonalna eksploatacja

Kiedy nie ma nas w domu możemy klimatyzator całkowicie wyłączyć albo przejść w tryb energooszczędny. Dzięki temu po przyjściu do domu zagwarantujemy sobie optymalną temperaturę, ale bez efektu szoku termicznego w jedną czy drugą stronę. Nowoczesne klimatyzatory do domu i mieszkania wyposażone są w kilka trybów pracy i na każdy dzień można ustalać sposób pracy klimatyzatora, a w razie konieczności go zmienić. Oczywiście na to, czy klimatyzator działa jak należy wpływa jego czystość. Zatem o nią należy dbać regularnie, przecierając go szmatką nasączoną wodą z mydłem i suchą szmatką z mikrofibry, która nie pyli i nie pozostawia śladów. Ponadto ważne są również regularne przeglądy. Specjalista może zauważyć nieprawidłowości w pracy urządzenia i naprawić usterkę na miejscu. Dzięki ingerencji fachowca możemy uniknąć płacenia rachunków za nieefektywnie działającą klimatyzację. Energooszczędne urządzenia mają bezpośredni wpływ na mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Dodatkowo negatywnie na środowisko nie wpływa stosowanie bardziej ekologicznego czynnika chłodniczego R32. Taki klimatyzatory możesz nabyć w ofercie wielu firm w Poznaniu.

Klimatyzacja może być dodatkowym kosztem kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, jeśli będziesz pamiętać o odpowiedniej eksploatacji. Ważne, by przy włączonej klimatyzacji absolutnie nie otwierać okien.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie