Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 26 lutego 2021 » Czy to koniec magnesów ...

Czy to koniec magnesów ferrytowych?

Magnesy stanowią niezmiernie popularny i wciąż nieodłączny element wielu mechanizmów i urządzeń. Spotkamy je w...


Magnesy stanowią niezmiernie popularny i wciąż nieodłączny element wielu mechanizmów i urządzeń. Spotkamy je w tanich zamkach szafek – i w najdroższych systemach audio. Bez pola magnetycznego niemożliwe byłoby zarówno przetwarzanie dźwięku, jak i uruchomienie silników prądu stałego oraz silników krokowych. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej ich budowie, zauważymy ogromną zmianę w doborze samych magnesów: w starszych urządzeniach będą to magnesy ferrytowe, ale w nowszych często napotkamy magnesy neodymowe. Z czego wynika ich popularność i czy oznacza ona, że magnesy ferrytowe definitywnie znikną z rynku?

Zmiana warty na rynku magnesów

Magnesy ferrytowe stanowiły klasyczny element mikrofonów dynamicznych, głośników, a także silników DC, wykorzystywanych m.in. do produkcji modeli RC, zabawek i urządzeń zasilanych bateryjnie. Obecnie zdecydowana większość projektantów decyduje się na zastosowanie w tych konstrukcjach magnesów neodymowych. Są one lżejsze i mniejsze od magnesów ferrytowych, wytwarzają również wielokrotnie silniejsze pole magnetyczne. To sprawia, że stanowią atrakcyjniejszą alternatywę dla projektantów urządzeń, umożliwiając im odzyskanie miejsca w niewielkich obudowach i – jednocześnie – podnosząc efektywność samych mechanizmów, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich masy.

Na pierwszy rzut oka można rozróżnić te dwa typy magnesów na podstawie wyglądu – o ile magnesy ferrytowe mają bardzo często matową, szarą powierzchnię, popularne neodymy oferowane są zawsze w połyskującej, gładkiej, metalowej powłoce. Dużą różnicę wizualną stanowi również kształt i wykończenie „obudowy” magnesu – ferrytowe są pozbawione jakichkolwiek dodatkowych elementów, natomiast neodymowe mogą posiadać dodatkowe uchwyty, haczyki czy też gwinty, ułatwiające mocowanie. Magnesy neodymowe występują najczęściej w kształcie kostek (tzw. magnesy płytkowe), walców lub pierścieni, można również spotkać modele o kształcie kulek – te przeznaczone są najczęściej do celów rozrywkowych i nazywane są klockami magnetycznymi.

Jak zbudowane są magnesy neodymowe?

Centralną część każdego magnesu neodymowego stanowi rdzeń. Do jego produkcji wykorzystuje się metalurgię proszków – jest to technologia, w której sproszkowane metale ulegają sprasowaniu pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia oraz w obecności bardzo silnego pola magnetycznego. Podczas tego procesu magnesowi można łatwo nadać pożądany kształt, natomiast same metale – najczęściej neodym, żelazo i bor – trwale łączą się ze sobą. Mimo ścisłego sprasowania, rdzeń pozostaje dość kruchy i bardzo reaktywny chemicznie, a więc nieodporny na działanie środowiska zewnętrznego. Z tego względu pokrywany jest metalową powłoką – najczęściej wykonywaną z neutralnego niklu.

Magnesy neodymowe w praktyce

Wiedząc, jakie są zalety magnesów neodymowych, można łatwiej dobrać je do określonych zastosowań. Warto przy tym pamiętać, że „siłę” magnesu, a więc intensywność generowanego przez niego pola magnetycznego, określa klasa. Ściśle mówiąc opisuje ona maksymalny produkt energetyczny materiału rdzenia. Zapisuje się ją w formie Nxx, gdzie xx to liczba wskazująca na siłę strumienia pola magnetycznego – im jest ona wyższa, tym mocniej oddziałuje magnes.

Oferta konkretnych wykonań magnesów dostępnych w sklepach – np. w Sklepie AVT – jest bardzo szeroka. W magnetycznych zamkach i zatrzaskach (np. w szafkach, okładkach, pojemnikach), ale także niewielkich mechanizmach i czujnikach zbliżeniowych sprawdzą się niewielkie magnesy walcowe lub płytkowe. Te ostatnie dostępne są w wykonaniach już od 1 mm grubości, można zatem zrealizować z ich pomocą naprawdę miniaturowe projekty. Jeśli magnes ma zostać trwale przymocowany do obudowy, warto wybrać wariant z otworem, gwintem lub – jeśli połączenie nie musi być aż tak mocne – przynajmniej z taśmą samoprzylepną 3M. Elementy zaopatrzone w haki ułatwiają mocowanie np. elementów dekoracyjnych, a po zamocowaniu na linie bywają również wykorzystywane do poszukiwania zagubionych przedmiotów, wykonanych z metalu. Przed zastosowaniem magnesu należy zawsze upewnić się co do jego kierunku magnesowania.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie