Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 17 lutego 2021 » Kasy fiskalne Gdynia – kilka ...

Kasy fiskalne Gdynia – kilka słów o tym urządzeniu elektronicznym

Kasa fiskalna inaczej zwana kasą rejestrującą. Co ma rejestrować? Obrót jaki dane przedsiębiorstwo wykonuje oraz naliczania podatku dochodowego i...

Kasa fiskalna inaczej zwana kasą rejestrującą. Co ma rejestrować? Obrót jaki dane przedsiębiorstwo wykonuje oraz naliczania podatku dochodowego i podatku VAT wynikającego ze sprzedaży towarów i usług inaczej zwaną sprzedażą detaliczną. Urządzenia fiskalne możemy podzielić pod względem konstrukcyjnym na takie które współpracują bezpośrednio ze stacją komputerową, drukarki fiskalne, terminale kasowe i kasy komputerowe. Wielu przyszłych przedsiębiorców staje na początku swojej drogi w biznesie przed decyzją zakupu kasy fiskalnej. Większość przypadków nakazuje posiadanie urządzenia fiskalnego. Rok po roku maleje liczba kategorii biznesów, które są zwolnione z użytkowania kasy fiskalnej.

Kiedy mamy obowiązek posiadania fiskalnego urządzenia?

Do wykazu sprzedaży za pośrednictwem kas fiskalnych obowiązek mają wszyscy podatnicy, którzy oferują świadczenie usług takich jak:

  • transport pasażerski w komunikacji samochodowej np. Taxi
  • naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów
  • usługi związane z wymianą opon lub kół w pojazdach silnikowych i motorowerach
  • warsztatowe badania i przeglądy techniczne naszych samochodów
  • usługi stomatologiczne świadczone przez dentystów
  • działalność kancelarii prawniczych (w wyłączeniem działalności notarialnych)
  • wszelkie konsultacje, doradztwa, porady podatkowe
  • sklepy gastronomiczne
  • usługi związane z pielęgnacją ciała i urodą

Nie posiadanie kasy fiskalnej ( możesz taką nabyć np. tutaj https://netpol.eu/urzadzenia/kasy-fiskalne-gdynia-gdansk-sopot ) powoduje, że nie ma możliwości sprzedaży usług i towarów osobom fizycznym i rolnikom ryczałtowym. Konsekwencjami niezastosowania się do obowiązującego prawa może być utracenie prawa do ulgi i kary finansowej według zasad i podstaw skarbowego kodeksu karnego.

Sprawdziłeś? Masz obowiązek posiadania kasy? Teraz którą wybrać się zastanawiasz?

Na pewno warto na samym początku zapoznać z parametrami i rodzajem kas. Zacznijmy od początku… urządzenia fiskalne dzielimy na kasy i drukarki fiskalne. Kasy fiskalne dzielimy na:

na jednostanowiskowe (najpopularniejsze), ich zaletą jest współpraca z innymi urządzeniami typu wagi, czytniki kodów kreskowych, ale przede wszystkim z komputerem. ( informację znajdziesz tutaj )

- przenośne – pod firmy mobilne, często nie posiadające stacjonarnych placówek.

systemowe – podobne do jednostanowiskowych, ale są wyposażone w system np. ułatwiający łączenie z danymi związanymi z informacjami związanymi z magazynowaniem towaru oraz monitoringu stanu faktycznego danego towaru na magazynie.

- komputerowe – kasy do których można podłączać różnego typu urządzenia np. zazwyczaj jest to po prostu komputer

 

Natomiast drukarki fiskalne używane są głównie do drukowania faktur VAT i zawierają pogramy magazynowe. Dzielimy na je na:

-  mechanizm igłowy - są najtańszym środkiem eksploatacji kas, ale do ich funkcjonowania potrzebne są taśmy barwiące

mechanizm termiczny - pracują cicho i szybko, ale są droższe w utrzymaniu, ponieważ konieczny jest do nich papier termiczny, który jest droższy, a zadrukowane rolki należy przechowywać w odpowiednich warunkach, bo mogą one wyblaknąć.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie