Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 04 stycznia 2021 » Zalety i wady kursów ...

Zalety i wady kursów stacjonarnych i zdalnych

Praca programisty kojarzy się z jednej strony z biurem i korporacją, a z drugiej może być realizowana zdalnie, praktycznie...

Praca programisty kojarzy się z jednej strony z biurem i korporacją, a z drugiej może być realizowana zdalnie, praktycznie z dowolnego zakątka na świecie, gdzie można połączyć się z Internetem i skorzystać z niezawodnego komputera. Analogiczne spostrzeżenia pojawiają się w związku z nauką programowania na kursach – istnieją przecież szkolenia zdalne i stacjonarne. Czym się wyróżniają i ku jakim się skłaniać?

Podstawowym atutem stacjonarnych kursów jest możliwość pracy pod okiem specjalistów. Choć w dobie nowoczesnych komunikatorów zdalna nauka nie stanowi żadnego problemu, w pewnych aspektach pedagogicznych bezpośrednia relacja uczeń-nauczyciel (w tym przypadku bardziej kursant-szkoleniowiec) jest nie do zastąpienia. Uczestnicząc w zajęciach fizycznie, możesz zadawać pytania, wspólnie rozważać problemy, wchodzić w interakcję. Ponadto należy uwzględnić aspekt społeczny – możliwość osobistego spotkania z innymi kursantami, którzy mają podobne zainteresowania zawodowe i są nastawieni na rozwój w tym samym obszarze, na przykład języku Java.

Oprócz kompetencji i umiejętności szkoleniowych prowadzących zajęcia bardzo ważne jest jak samo miejsce, w którym odbywa się kurs, tak i ilość uczestników. W przypadku IT Academy kursy Java i Python przeznaczone dla małych, od 6- do 8-osobowych grup. Warunki gwarantują komfort nauki – sale są nowocześnie wyposażone, klimatyzowane, dostosowane do obsługi nowoczesnych technologii. To doskonałe przygotowanie do pracy w biurze, podobnie jak konieczność komunikowania w języku angielskim, który jest powszechnie uznawany za międzynarodowy standard w branży IT.

Za pewien minus stacjonarnych kursów programowania należy uznać fakt, że są one organizowane przede wszystkim w największych miastach wojewódzkich, jak Warszawa, Kraków, Poznań, Bydgoszcz, Białystok, Lublin, Rzeszów czy Wrocław. Może to być logistyczną przeszkodą dla osób zamieszkałych w innych stronach kraju, niemających swobody dojeżdżania do dużych aglomeracji, zwłaszcza przy obowiązkach edukacyjnych, zawodowych czy rodzinnych. Często udogodnieniem jest organizowanie zajęć np. w godziny wieczorne czy soboty, kiedy łatwiej pogodzić je z codziennym życiem.

Zalety i wady kursów zdalnych

Ograniczenia wynikające z ogłoszenia pandemii koronawirusa w 2020 roku stanowiły unikatową okazję do tego, żeby na szeroką skalę zaprezentować możliwości płynące ze zdalnej pracy, ale i nauki. Okazało się, że w pewnych sytuacjach e-learning czy funkcjonowanie w trybie home office to jedyne rozwiązania.

Kursy zdalne, internetowe od lat stanowią coraz poważniejszą konkurencję wobec szkoleń stacjonarnych. Najważniejszym atutem jest większa elastyczność, ponieważ kursant nie musi być mieszkańcem dużego miasta, żeby nabyć kompetencje. Łatwiej podjąć samodzielną naukę niż pogodzić ją z koniecznością dojazdów pod konkretny adres, w określony dzień, na z góry wskazaną godzinę.

Nowoczesne technologie komunikacji pozwalają pozostawać w kontakcie ze szkoleniowcami, umożliwiając przyswajanie wiedzy z pomocą formatów tekstowych, dźwiękowych czy wideo. Nauka programowania zawsze wymaga dużej samodzielności oraz indywidualnej pracy, dlatego jej zdalny charakter wydaje się całkowicie naturalny.

Niektórzy dostrzegają jednak minusy, jak brak możliwości bezpośredniej rozmowy twarzą w twarz czy osobistego poznania grupy pozostałych kursantów. Na odległość czasami łatwiej o niedopowiedzenia czy wątpliwości. Nie każdy ma też warunki w domu do zorganizowania sobie nauki w komfortowych warunkach, które pozwalają na koncentrację i efektywność.

Kursy programowania zdalne czy stacjonarne – które wybrać

Pytanie „zdalnie czy stacjonarnie?” musi pozostać nierozstrzygnięte, ponieważ to bardzo indywidualna kwestia. Niektórzy najlepiej czują się w domowym zaciszu, inni mają potrzebę osobistego spotkania ze szkoleniowcami i innymi kursantami. Ważne więc, żeby dopasować formę kursu do własnych preferencji.

A zdalnie? Każdy – niezależnie od tego, czy mieszka na zachodzie, wschodzie, północy, czy południu kraju – może wziąć udział w kursach online.

Podsumowując: kieruj się swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Dobra firma szkoleniowa gwarantuje tak samo wysoki poziom kursów zarówno stacjonarnych, jak i zdalnych.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie