Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 21 grudnia 2020 » Prywatny akademik – jakie są ...

Prywatny akademik – jakie są jego zalety?

Kiedy absolwent studiów słyszy słowo „akademik” – z reguły przed oczami stają mu dwie, zupełnie odmienne...

Kiedy absolwent studiów słyszy słowo „akademik” – z reguły przed oczami stają mu dwie, zupełnie odmienne od siebie rzeczy: imprezy i bałagan. To prawda, w akademikach dużo się imprezuje. Panuje tu też notoryczny nieporządek.


Powodowany jest on przede wszystkim niskimi standardami życiowymi. Zupełnie inaczej jest w przypadku prywatnego akademika – tutaj wesoła zabawa łączy się z bardzo wysokimi warunkami bytowymi. Dla przykładu – studenci do swojej dyspozycji mają szeroki wachlarz udogodnień, jak siłownie i pokoje gier. W niniejszym artykule przyjrzymy się więc największym zaletom płynącym z mieszkania w prywatnych akademikach.

Jak się mieszka w publicznym akademiku?

Na tak zadane pytanie każdy mieszkaniec domu studenckiego, czy absolwent, który kiedyś w nim mieszkał – uśmiechnie się i odpowie, że: „z jednej strony świetnie, z drugiej jednak – kiepsko…” I jest to powszechna opinia, która tyczy się wszystkich, którzy kiedykolwiek zetknęli się z publicznymi domami studenckimi. Publiczny, miejski akademik łączy bowiem świetną zabawę i nieustające imprezy ze wspomnianym już wcześniej nieporządkiem i niskimi standardami życiowymi.

Kiedy zaś do nieustających imprez i niskich standardów życiowych – dołączymy trzecią cechę, która buduje specyfikę publicznego akademika – to znaczy kompletny brak prywatności i intymności – to w rezultacie otrzymamy mieszankę wybuchową. Każda bowiem impreza prędzej, czy później się znudzi, jeśli nie będziemy mieli możliwości wycofania się z niej i choćby chwilowego odpoczynku.

A jak się żyje w akademiku prywatnym?

W akademiku prywatnym mamy za to zupełnie inną sytuację. Tutaj wesoła, studencka impreza ma miejsce w specjalnie do tego wydzielonych pomieszczeniach, przeznaczonych właśnie do rozrywki. W zależności od akademika mogą to więc być siłownie, pokoje gier wyposażone w komputery, Playstation, bilard i tak cenione przez wszelkiej maści studentów – piłkarzyki.

Należy tu też podkreślić fakt, że prywatne akademiki nie zawsze reprezentują takie same standardy. Warto wiedzieć, że najlepsze z nich – oprócz wymienionych powyżej udogodnień – mają w swoim asortymencie także takie atrakcje jak sauny, sale przeznaczone na gry zespołowe, a nawet ćwiczenie yogi. Dobrym przykładem takiego prywatnego akademika będzie LivinnX w Krakowie, który oprócz wszystkich powyżej wymienionych funkcjonalności – ma także taras na dachu z jacuzzi i miejsce do grillowania.

Wnętrze prywatnego akademika, Źródło: LivinnX

Porównanie akademików prywatnych i publicznych

Jeśli więc porównamy ze sobą publiczne i prywatne akademiki, to stwierdzić musimy, że znacząco się one od siebie różnią. Przede wszystkim stopa życiowa w prywatnym akademiku jest z reguły znacznie wyższa, niż w jego standardowym, publicznym odpowiedniku. Sprowadza się to nie tylko do posiadania przez prywatny dom studencki szerokiego wachlarza wyżej wymienionych udogodnień, ale i do tak błahych kwestii, jak na przykład posiadanie własnego, jednoosobowego pokoju, albo utrzymywanie przez sprzątaczki porządku w pokojach i na korytarzach.

W rezultacie prywatny akademik staje się miejscem znacznie bardziej przyjaznym niż standardowy dom studencki. Po prostu przyjemniej się tu żyje. Warto dodać do tego też, że obcokrajowcy, którzy odwiedzają Polskę w ramach wymiany między studenckiej Erasmus – zdecydowanie w największym stopniu wybierają właśnie prywatne akademiki.

Podsumowanie

W świetle powyższych faktów stwierdzić należy, że akademiki prywatne reprezentują znacznie wyższą stopę życiową, niż ich publiczne odpowiedniki.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie