Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 11 grudnia 2020 » Jesteś rodzicem? O tym ...

Jesteś rodzicem? O tym musisz pamiętać, wypełniając PIT

Obowiązek złożenia rozliczenia podatkowego leży na każdym podatniku. Nie każdy jednak wie...

Obowiązek złożenia rozliczenia podatkowego leży na każdym podatniku. Nie każdy jednak wie i pamięta, że w rocznym zeznaniu podatkowym odliczyć możemy szereg ulg. Jedną z nich jest ulga prorodzinna, czyli tzw. ulga na dziecko. Możliwość ubiegania się o zwrot posiada każdy podatnik, bez znaczenia ile dzieci posiada.


Dla kogo ulga? 

Z ulgi na dzieci skorzystać mogą Ci rodzice, którzy odprowadzają podatek dochodowy na zasadzie skali podatkowej, czyli Ci którzy rozliczają roczne zeznanie podatkowe na formularzach PIT-36 lub PIT-37. Przysługuje ona zarówno rodzicom, jak i prawnym opiekunom, którzy zamieszkują wraz z dzieckiem. W przypadku pozbawienia władzy rodzicielskiej, rodzic nie może ubiegać się o ulgę podatkową. Z ulgi na dziecko może skorzystać jeden lub obydwoje rodziców, gdy: 

  • dzieci nie ukończyły 18. roku życia, 
  • dzieci ukończyły 18 rok życia, ale nie ukończyły 25. roku życia i uczą się lub studiują, a ich dochody w ciągu roku podatkowego nie przekroczyły 3089 złotych, 
  • dzieci posiadają prawo do renty socjalnej bądź zasiłku opiekuńczego, bez względu na wiek i otrzymywane dochody. 

W jakiej wysokości jest ulga? 

Ulga prorodzinna uzależniona jest od wielkości rodziny. Składając na stronie https://www.pitax.pl/pit-online/ - PIT Online w 2021 roku, musimy pamiętać, że jeśli: 

  • posiadany jedno lub dwójkę dzieci - ulga wynosi 1112,04 zł/rok na dziecko; 
  • posiadamy trójkę dzieci -  ulga na pierwsze i drugie wynosi po 1112,04 zł/rok, natomiast na trzecie wynosi 2000,04 zł/rok; 
  • posiadamy czwórkę i więcej dzieci - ulga na pierwsze, drugie wynosi po 1112,04 zł/rok, na trzecie - 2000,04 zł/rok, na czwarte i kolejne wynosi 2700 zł/rok. 

Roczna kwota ulgi do odliczenia dotyczy obydwojga rodziców, natomiast jeśli rodzice rozliczają się rozdzielnie, kwotę tą można podzielić w dowolnych proporcjach. Możliwe jest też odliczenie ulgi przez jednego z rodziców. W przypadku posiadania jednego dziecka, należy pamiętać, że ulga przysługuje tylko tym rodzicom, których roczny wspólny dochód nie przekracza 112 000 zł. W przypadku, gdy dziecko znajduje się pod opieką tylko jednego z rodziców, dochód ten wynosi połowę, czyli 56 000 zł. Jeśli zaś posiadamy dwójkę i więcej dzieci, dochód rodziców nie jest brany pod uwagę przy udzielaniu ulgi. 

Ulga prorodzinna, a 500+ 

Często rodzice jednego dziecka zastanawiają się, czy ich dochód nie zostanie przekroczony, ze względu na otrzymywany zasiłek 500+. Otóż świadczenie rodzinne jest zwolnione z opodatkowania i nie uwzględnia się go w rocznym zeznaniu podatkowym. Nie wpływa więc ono na otrzymywany przez rodzinę dochód, a tym samym na przyznanie ulgi prorodzinnej. Dochód wynikający ze świadczenia 500+ nie wpływa również w żaden sposób na wartość kwoty wolnej od podatku. Świadczenie rodzinne nie podnosi również kwoty, od której odprowadzany jest podatek, a więc nie ma możliwości przejścia do wyższego progu podatkowego z powodu otrzymywania tej formy pomocy. Warto o tym pamiętać składając roczne zeznanie podatkowe, aby nie stracić przysługującej nam ulgi. 

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie