Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 27 listopada 2020 » Urlop wychowawczy - jak ...

Urlop wychowawczy - jak złożyć wniosek?

Twój urlop rodzicielski niedługo się kończy, lecz nie chcesz póki co wracać do pracy, ponieważ nie wyobrażasz...

Twój urlop rodzicielski niedługo się kończy, lecz nie chcesz póki co wracać do pracy, ponieważ nie wyobrażasz sobie rozłąki z dzieckiem? Do dyspozycji masz jeszcze urlop wychowawczy. Skorzystać mogą z niego wyłącznie pracownicy zatrudnieniu min. na 6 miesięcy. Jego długość, jak również warunki trwania znacząco różnią się od urlopu rodzicielskiego. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Komu przysługuje urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi, który sprawuje prawną opiekę nad dzieckiem. W praktyce najczęściej sięgają po niego rodzice. Aby możliwe było skorzystanie z urlopu wychowawczego, pracownik musi posiadać min. 6-miesięczny staż pracy. Nie oznacza to jednak, że jeśli nie jest zatrudniony u obecnego pracodawcy od min. pół roku, to nie ma szans na jego otrzymanie. Wymagana długość zatrudnienia odnosi się do łącznego stażu, wliczony jest zatem także czas, gdy pracownik był zatrudniony u wcześniejszego pracodawcy. Istnieje jednak jeden istotny wymóg: zatrudnienie musi odbywać się w oparciu o umowę o pracę. Urlop wychowawczy nie przysługuje bowiem zatrudnionym na umowę zlecenie czy też umowę o dzieło.

Główna różnica między urlopem wychowawczym, a rodzicielskim, to fakt, że jest on bezpłatny.

Ile trwa urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy trwa 36 miesięcy, przy czym przynajmniej jeden miesiąc musi wykorzystać drugi rodzic, nie ma także możliwości jego przeniesienia. Gdy zatem dziecko jest wychowywane przez oboje rodziców, to jeden z nich może wziąć maksymalnie do 35 miesięcy urlopu wychowawczego. Pełne 36 miesięcy może wykorzystać jeden rodzic, jeżeli drugi rodzic nie żyje bądź została mu odebrana władza rodzicielska. Co więcej, czas ten wykorzystać trzeba do szóstego roku życia dziecka. Wyjątek stanowi opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym, wówczas urlop wychowawczy wykorzystać można do dnia ukończenia przez dziecko 18 lat.

Warto wiedzieć, że nie trzeba brać całego urlopu wychowawczego na raz. W większości przypadków byłoby to trudne do pogodzenia z obowiązkami zawodowymi. Niewiele osób może sobie pozwolić na 3-letni urlop od pracy. Urlop wychowawczy może zostać dowolnie podzielony na oboje rodziców. Ponadto, na każde dziecko przysługuje osobny urlop wychowawczy. Nie ma także żadnych prawnych ograniczeń dotyczących przebywania przez jedną osobę na urlopach wychowawczych.

Jak złożyć wniosek o urlop wychowawczy?

Jeśli chcesz złożyć wniosek o urlop wychowawczy, to musisz zrobić to w formie pisemnej i przedłożyć go pracodawcy najpóźniej na 21 dni przed deklarowaną datą jego rozpoczęcia. W przypadku, gdy pracownik składający wniosek o urlop wychowawczy, jest w trakcie wypowiedzenia umowy, to urlop otrzyma wyłącznie do dnia jej rozwiązania.

We wniosku należy zawrzeć kilka podstawowych elementów. Będą to dane osobowe dziecka, na opiekę którego pracownik odbiera urlop wychowawczy oraz data rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego. Należy także uwzględnić, jaki okres urlopu do tej pory już wykorzystano. Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie