Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych

w Żorach

ul. Dworcowa 6, 44-240 Żory
tel. (32) 434-10-62, tel. kom. 699-938-876
www:   http://szkolamuzyczna.eu
ZPSM na Facebooku
e-mail:   kontakt@szkolamuzyczna.eu
Liczba odwiedzin od 01.01.2015: 28323 razy
dzięki wykupionej wizytówce w serwisie szkolnictwo.pl
(wysokie pozycjonowanie płatnej wizytówki =
= duża popularność
Twojej jednostki!)
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Zapraszamy na zajęcia muzyczne organizowane przez Stowarzyszenie Tutti!

 

PAŃSTWOWA SZKOŁA MUZYCZNA I STOPNIA
Uczniowie uczą się gry na instrumentach:

- cykl 4-letni: akordeon, gitara, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, klarnet, saksofon, fagot, trąbka, waltornia, puzon
- cykl 6-letni: fortepian, akordeon, gitara, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, klarnet, saksofon, fagot, trąbka, waltornia, puzon

W każdym cyklu oprócz nauki gry na instrumencie realizowany jest szkolny plan nauczania


PAŃSTWOWA SZKOŁA MUZYCZNA II STOPNIA

- 6-letni cykl nauczania - kształcimy
  w zawodzie muzyk instrumentalista

- instrumenty: fortepian, akordeon, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara, flet, obój, klarnet, saksofon, fagot, róg, trąbka, puzon, tuba

O szkole

Szkoła Muzyczna w Żorach to placówka artystyczna o dwóch poziomach kształcenia uzdolnionej muzycznie młodzieży z Żor oraz miast ościennych.

Poziom pierwszy to Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, prowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która powstała w 1990 roku z inicjatywy jej pierwszego dyrektora.

Nasi uczniowie uczą się gry na następujących instrumentach:
  • cykl 6-letni: fortepian, akordeon, gitara, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, klarnet, saksofon, fagot, trąbka, waltornia, puzon
  • cykl 4-letni: akordeon, gitara, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, klarnet, saksofon, fagot, trąbka, waltornia, puzon

W każdym cyklu oprócz nauki na instrumencie realizowany jest szkolny plan nauczania, obejmujący takie przedmioty jak: kształcenie słuchu, rytmika, fortepian dodatkowy, audycje muzyczne, zespół instrumentalny, zajęcia z akompaniamentu, chór, orkiestra.

Celem kształcenia w PSM I stopnia jest uczenie i wychowanie przez sztukę oraz przygotowanie kandydatów do kontynuacji nauki w szkole muzycznej II stopnia.

Drugi poziom to Samorządowa Szkoła Muzyczna II stopnia, która jest Jednostką Samorządu Terytorialnego prowadzoną przez Gminę Żory. Powstała w roku 1997 z inicjatywy jej pierwszego dyrektora. Poza kształceniem w zawodzie muzyk instrumentalista odbywają się następujące zajęcia: fortepian dodatkowy, zajęcia z akompaniatorem, nauka akompaniamentu, zespół kameralny, orkiestra, chór, kształcenie słuchu, zasady muzyki z elementami edycji nut, harmonia, historia muzyki z literaturą muzyczną czy formy muzyczne oraz gra a’vista, improwizacja fortepianowa oraz ćwiczenia z kompozycji.

Celem kształcenia w PSM II stopnia jest rozwijanie zdolności i umiejętności muzycznych uczniów w stopniu pozwalającym na czynną działalność zawodową, przygotowanie do podjęcia studiów muzycznych oraz przygotowanie do aktywnej działalności na rzecz kultury muzycznej.

Ponadto:
  • w naszej szkole, jak w każdej szkole muzycznej obowiązuje szkolny zestaw programów nauczania, zgodny z podstawami programowymi określonymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • plan nauczania obejmuje wyłącznie przedmioty muzyczne, co oznacza, że nie prowadzimy zajęć ogólnokształcących
  • wszystkie zajęcia szkolne wynikające z planu nauczania są dla uczniów obowiązkowe
  • zajęcia lekcyjne odbywają się kilka razy w tygodniu w godzinach popołudniowych i mają charakter indywidualny lub zbiorowy

Obydwa te poziomy mieszczą się w tym samym budynku, mają tę samą dyrekcję, administrację oraz skupiają to samo grono pedagogiczne, a nadzór merytoryczny sprawuje nad nimi Centrum Edukacji Artystycznej Regionu Śląskiego z siedzibą w Katowicach.

Projekt Fortepian

W dniu 8 grudnia 2015r. został zakupiony do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach nowy fortepian marki KAWAI, model Shigeru 6. Instrument został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Urząd Miasta Żory, a jego łączna kwota wynosi 190 896,00 zł. Nowy fortepian jest instrumentem wysokiej klasy, który, mamy nadzieję umożliwi jeszcze większy rozwój młodych talentów pianistycznych oraz życia koncertowego naszej szkoły. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Absolwenci i imprezy

Ponadto żorska szkoła, pomimo krótkiej działalności, posiada już wielu absolwentów, z których część kontynuuje naukę na studiach muzycznych. Najwybitniejszym z nich jest Michał Barański – kontrabasista, jeden z najlepszych muzyków jazzowych w kraju. W okresie swojego istnienia szkoła sprawdza się także jako organizator życia muzycznego w mieście.

Jest inicjatorem wielu koncertów okolicznościowych: pasyjnych, kolędowych, rocznicowych z udziałem uczniów, ale także najwybitniejszych muzyków i orkiestr naszego regionu, np. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia czy Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Niezaprzeczalnym dowodem takiej działalności jest m. in. nagranie płyty z koncertu, który odbył się w ramach Żorskich Obchodów Mozartowskich w związku z 250 rocznicą urodzin kompozytora.

Placówka była i nadal jest także miejscem warsztatów muzycznych, które niejednokrotnie prowadzą wielcy mistrzowie – instrumentaliści, tacy jak prof. Andrzej Jasiński, Wojciech Świtała, Andrzej Wilkus, Tomasz Strahl, Ivan Monighetti (Rosja), David Jacques (Kanada), Petr Grabowsky (Czechy). Lekcje mistrzowskie oraz koncerty z udziałem tych najwybitniejszych muzyków są dla młodzieży szkolnej wielkim przeżyciem i doświadczeniem muzycznym na bardzo wysokim poziomie.

Żorska Szkoła Muzyczna jest z pewnością źródłem kultury muzycznej, która nie tylko kształtuje niezwykle wrażliwych, zawodowych muzyków, ale jednocześnie spełnia rolę popularyzatora sztuki muzycznej wśród szerokich kręgów społeczeństwa naszego regionu, zwłaszcza zaś wśród mieszkańców Żor.



Serdecznie zapraszamy!

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie