Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Matura ustna z języka polskiego jako metoda

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1460 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

W latach dziewięćdziesiątych i wcześniej zebrani w salach maturzyści stwierdzali zgodność zalakowanych pytań maturalnych otwieranych przy nich przez dyrektora szkoły. Następnie zagadnienia do matury pisemnej przepisywano na tablicy i wśród ciszy ław na środek występował polonista. W kilku zdaniach interpretował wszystkie tematy i sugerował, jakie stawiają wymagania, przypominał, że najważniejsze jest pisać na temat i pod żadnym względem nie można o nim zapominać. Członkowie komisji maturalnej chodzili pomiędzy ławkami pilnując porządku, wprowadzając tym samym pozory samodzielności uczniów.

W końcu lat dziewięćdziesiątych pojawiła się dla uczniów możliwość pisania analizy i interpretacji wiersza. Natomiast komisja maturalna zasiadła w "areszcie domowym" przy stołach z nakazem administracji egzaminu, a nie pilnowania i chodzenia pomiędzy ławkami. Te przemarsze rozstrajały nerwowo uczniów. Matura w owym czasie przeistoczyła się w konkurs na najlepsze i najbardziej zmyślne ściągi. W istocie, była pośmiewiskiem i zupełnie demoralizowała młodzież. Zdarzało się kilka prac ściągniętych z tej samej ściągi, same wspomnienia są bolesne, ale że nikogo za rękę się nie złapało na ściąganiu, więc stawiano oceny pozytywne. Apogeum ściągania następowało jednak podczas matury pisemnej z matematyki. Tam ściągi "latały" po sali jak stada much... W tej sytuacji środowisko szkolne, głównie nauczyciele oczekiwali konkretnych zmian w kwestii matur. Prace nad nowym obliczem matury trwały od połowy lat dziewięćdziesiątych, a może i wcześniej.

Od czterech lat egzamin maturalny przybrał nowe formy, bardziej wyrównuje szanse i przede wszystkim wymagania stawiane młodzieży w całym kraju. Unifikacja form i zasad była bardzo potrzebna. Ale nowy typ matury formalnie i merytorycznie nie ma samych zalet, a szkoda, wielka szkoda. Poloniści liczyli na więcej pozytywów. Oczywiście oceny mogą być subiektywne, lecz każda może być jakimś przyczynkiem do dalszego udoskonalania systemu. Bo warto.

(...)

Roman Rzadkowski

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie