Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wykorzystanie bajek i baśni w psychoterapii dzieci

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1227 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Literatura piękna wpływa na człowieka poprzez przedstawienie nowego spojrzenia na świat, daje wzory myślenia, przeżywania, zachowania. Dzięki literaturze nie tylko więcej wiemy o świecie i o innych ludziach - ale lepiej rozumiemy ludzkie postawy i zachowania. Literatura ma także swój udział w rozwoju osobowości, tworzeniu zasobów osobistych oraz może kompensować niedostatki w zaspakajaniu potrzeb.

"Pomagając utrzymać równowagę emocjonalną, chroni przed negatywnymi emocjami, smutkiem, żalem, lękiem, gniewem, uczy nowych zachowań, daje wzory osobowe. Pojawia się zatem pytanie, czy książka może leczyć? Pojęcie biblioterapii sięga korzeniami do czasów starożytnych. W bibliotece w Aleksandrii widniały słowa: "Lekarstwo na umysł". W 1272 roku w szpitalu Al-Mansur w Kairze stosowano czytanie Koranu w ramach terapii, w Europie w XVIII wieku włączono pobożne teksty do programów leczenia psychicznie chorych; w 1802 roku Benjamin Rush zalecał czytanie książek świeckich w tym samym celu."(1)

Baśnie i opowiadania mają również swoją długą tradycję w leczeniu. Jak głosi legenda Szeherezada opowiadała je, by wyleczyć sułtana z depresji. "To, że literatura może pełnić rolę pocieszyciela, odkryto przed wiekami, i nie tylko za sprawą Szecherezady, ale także rodzimych baśni. "Kultura chłopska wypracowała ogromny arsenał środków zaradczych na każdą sytuację, każdy niedostatek i każdą troskę" - pisze W.Myśliwski."(2)

Pojęcie biblioterapia wywodzi się z dwóch wyrazów greckich: biblion - oznaczające książkę i therapeo - leczę. Maria Molicka podaje następująca definicję tego pojęcia: "Biblioterapia jest metodą psychoterapeutyczną, która ma za zadanie wzmocnić i wzbogacić zasoby pacjenta, by lepiej poradził sobie z trudnościami."(3)

Przypisy:
1 - Maria Molicka, Bajkoterapia, O lękach dzieci i nowej metodzie terapii, Media Rodzina, Poznań 2002, s.102
2 - Tamże, s. 103
3 - M. Molicka, Bajkoterapia..., Wyd. Media Rodzina, Poznań 2002, s.107

(...)

Bernadeta Duława

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie